Skocz do zawartości

Zakładanie zbiornika 400 litrów, pytania itp.


cosurgi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po 9 latach utrzymywania, zlikwidowałem akwarium roślinne ponieważ miałem dość glonów, krasnorostów i mchów które wszystko porastały. Rybki czuły się dobrze, ale trudno je było znaleźć w gąszczu - oddałem wszystkie do sklepu. Teraz powoli, nieśpiesznie, zabieram się za zakładanie Malawi.

Akwarium ma wymiary 52x110x80cm - bardzo wysokie, mała powierzchnia dna. Wiem, że nie jest to idealny rozmiar - pierwotnie kupowałem je dla skalarów które lubią wysokie zbiorniki.

Będę czyścił to akwarium i się zastanawiam: tylna szyba jest cała zielona od glonów i porośnięta trochę mchem. Niektórzy całe lata hodują żeby mieć zarośniętą szybę. A mi jakoś tak zarosło. Czy ją też czyścić (tylko wtedy problem z tłem - za akwarium jest tapeta, która raczej nie pasuje), czy sobie tą tylną szybę zostawić taką porośniętą. Może się te glony utrzymają, a rybki będą miały co jeść? Więc zostawić ją jak jest czy wyczyścić? Poniżej jest fotka tylnej szyby. Woda jest spuszczona, widać glony i trochę mchu na szybie.

Generalnie, wydaje mi się, że taki kolor tła nie jest zły. Więc może to zostawić?

 

image.thumb.jpeg.374879eaf21c728718e73311ec89094b.jpeg

serdecznie pozdrawiam

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania :)

1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów.

2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium?

Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję :)

Edytowane przez cosurgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic.

Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii

Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę".

Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać?

Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ?

Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam :)

 

Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności:

1. spienione PCV na czyste dno

2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach.

3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć.

4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium :) Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie.

5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść.

zgadza się?

 

serdecznie pozdrawiam

Janek

Edytowane przez cosurgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, cosurgi napisał(a):

Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium

Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cosurgi napisał(a):

 Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę

 

Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym.

Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi

Punkty 1-3 ok, jak najbardziej.

Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium.
BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Ja to robię powoli, więc trochę czasu minęło od poprzedniego posta :)

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym.

To jest bardzo ciekawe! Zastanawiałem się jak zaprojektować cyrkulację wody w akwarium, żeby to się udało. Czy macie jakieś podpowiedzi? Ja przez 9 lat miałem układ b) z rysunku poniżej i efekt był taki, że muł się zbierał w trudno dostępnym miejscu pośrodku z tyłu. Teraz mi się wydaje że najlepszy będzie a) ponieważ z lewej strony mam wygodne dojście do tyłu akwarium. Z prawej strony z tyłu mam kiepskie dojście i bym nie sięgał. Ale może jakiś inny układ byłby dobry? Oto rysunek:

image.thumb.jpeg.086bfa9a7696b991730e3b9513f7ee05.jpeg

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.

Aha, no tak, niepotrzebnie pisałem, że filtry stoją już tydzień. Bo ja pisząc pytanie czy dwa filtry EHEIM 600T wystarczą miałem na myśli, że kupię nowe. Te 9 letnie filtry EHEIM 2178 trochę boję się używać bo jak dla mnie są bardzo stare i nie chciałbym problemów w nowym akwarium, że mi się jakiś filtr zaczyna psuć. Sprzedałem je prawie za bezcen jako stare, długo używane, że niedługo się popsują. Znalazłem chętnego. Wkłady też będą nowe  Azoo active 4in1.

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Gąbka 30ppi

Super. A ile tej gąbki włożyć? Każdy z filtrów ma 4 komory, każda po 2 litry. Do tego dochodzi 0.6 litra z gąbką "firmową". Czy włożyć gąbkę do 1 komory w każdym filtrze? Tak że będę miał sumarycznie w dwóch filtrach: 12 litrów wkładu biologicznego i 5.2 litra wkładu z gąbką? (razem 17.2 litra).

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium.

OK, przemyślałem sprawę i rezygnuję z korzeni :) Z Acei też - założyłem wątek dotyczący obsady w odpowiednim dziale :)

 

Jeszcze chciałem zapytać o piasek, bo pomyślałem że może zamiast z castoramy to lepiej jednak ze sklepu, czy ten piasek będzie dobry? Granulacja 1mm-3mm. Czy 3mm to mogą być dla nich zbyt duże ziarna?

Jeszcze się zacząłem zastanawiać nad tymi kamieniami zamiast zbierać kamienie na plaży w Orłowie. Jak myślicie - mogą być? (PS: dzięki za zmerdżowanie postów :))

Edytowane przez cosurgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik



  • Posty

    • Mam prośbę pomoc w doborze obsady do nietypowego, wysokiego na 80cm akwarium o długości dna tylko 110cm (52x110x80cm). Tutaj link do wątku dotyczącego zakładania zbiornika. Na dnie będą chyba te kamienie oraz 3cm - 4cm tego żwiru. Bardziej się skłaniam ku temu żeby była przewaga kamieni nad ilością żwiru. Zależałoby mi, żeby były nie tylko ryby pływające przy dnie, ale też jakieś w połowie wysokości zbiornika a - jeśli to możliwe - to nawet jakieś u góry przy lustrze wody. Bo akwarium jest wysokie, trochę by było szkoda gdyby wszystkie ryby tłoczyły się przy dnie, a reszta z 80cm wysokości zbiornika była pusta. Mam nadzieję że mi coś dobrego podpowiecie
    • Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Ja to robię powoli, więc trochę czasu minęło od poprzedniego posta To jest bardzo ciekawe! Zastanawiałem się jak zaprojektować cyrkulację wody w akwarium, żeby to się udało. Czy macie jakieś podpowiedzi? Ja przez 9 lat miałem układ b) z rysunku poniżej i efekt był taki, że muł się zbierał w trudno dostępnym miejscu pośrodku z tyłu. Teraz mi się wydaje że najlepszy będzie a) ponieważ z lewej strony mam wygodne dojście do tyłu akwarium. Z prawej strony z tyłu mam kiepskie dojście i bym nie sięgał. Ale może jakiś inny układ byłby dobry? Oto rysunek: Aha, no tak, niepotrzebnie pisałem, że filtry stoją już tydzień. Bo ja pisząc pytanie czy dwa filtry EHEIM 600T wystarczą miałem na myśli, że kupię nowe. Te 9 letnie filtry EHEIM 2178 trochę boję się używać bo jak dla mnie są bardzo stare i nie chciałbym problemów w nowym akwarium, że mi się jakiś filtr zaczyna psuć. Sprzedałem je prawie za bezcen jako stare, długo używane, że niedługo się popsują. Znalazłem chętnego. Wkłady też będą nowe  Azoo active 4in1. Super. A ile tej gąbki włożyć? Każdy z filtrów ma 4 komory, każda po 2 litry. Do tego dochodzi 0.6 litra z gąbką "firmową". Czy włożyć gąbkę do 1 komory w każdym filtrze? Tak że będę miał sumarycznie w dwóch filtrach: 12 litrów wkładu biologicznego i 5.2 litra wkładu z gąbką? (razem 17.2 litra). OK, przemyślałem sprawę i rezygnuję z korzeni  Z Acei też - założyłem wątek dotyczący obsady w odpowiednim dziale    Jeszcze chciałem zapytać o piasek, bo pomyślałem że może zamiast z castoramy to lepiej jednak ze sklepu, czy ten piasek będzie dobry? Granulacja 1mm-3mm. Czy 3mm to mogą być dla nich zbyt duże ziarna? Jeszcze się zacząłem zastanawiać nad tymi kamieniami zamiast zbierać kamienie na plaży w Orłowie. Jak myślicie - mogą być? (PS: dzięki za zmerdżowanie postów )
    • Hej, nie wiem, czy Twoje pytanie jest jeszcze aktualne, ale opowiem Ci jak jest u mnie, może wykorzystasz. W RIO 240 mam od trzech i pół roku tylko saulosi. Obecnie jest wyklarowany układ czterech samców i ośmiu samic, pływa też sporo młodych, które sukcesywnie odławiam. Trzy z samców mają swoje terytoria i cały czas są w pełni wybarwione, czwarty  trzyma się górnej części akwarium, najczęściej jest nieco jaśniejszy, chociaż są momenty, że nie różni się od pozostałych. Co jakiś czas próbuje wywalczyć sobie miejsce, ale do tej pory mu się nie udało. Przez te lata nie zrobiły sobie żadnej krzywdy, więc zdecydowałam się zostawić wszystkie cztery, skoro jest między nimi równowaga. Jeśli chodzi o ilość samic, to myślę, że idealnie byłoby mieć co najmniej trzy na jednego samca. Moje w kółko inkubują i na pewno dobrze by im zrobiła chwila oddechu. Na pewno dołożę kilka, jak zmienię akwarium na większe, bo wydaje mi się, że  w tym litrażu dwanaście dorosłych ryb wyczerpuje limit względnego komfortu życia. Podsumowując, myślę, że jeśli masz miejsce, a samce są ładne i nie robią sobie krzywdy, to może spróbuj zostawić wszystkie, dodaj im więcej samiczek i z czasem zobaczysz, czy taki układ będzie dobrze funkcjonował. Na zdjęciu idealnie widać obecny układ, a na filmiku częste potyczki, na szczęście do tej pory nieszkodliwe  20221206_153354.mov
    • Cześć wszystkim, wracam po dosyć długiej przerwie… Na moim profilu znaleźć możecie wpisy, które publikowałem jakieś 3 lata temu. Mój wąski, niezbyt wyględny zbiornik  mieścił wtedy lekko ponad 200l. Największym problemem na tamten czas była jego szerokość wynosząca zaledwie 30cm, która nie pozwalała zaszaleć z aranżacją. Pomimo przeciwności losu oraz młodego wieku udało mi się prowadzić tamten zbiornik przez 1,5 roku, ale do czasu. Do czasu kiedy to między szeregi mojej obsady wdarła się choroba, jej nazwy nawet szczerze powiedziawszy nie pamiętam. Po długiej walce ze stałym wsparciem Pana Marka z Fish Magic udało mi się uratować tylko małą część pyszczaków. Bardzo mnie to wtedy podłamało i tym samym posunęło do podjęcia decyzji o wydaniu resztki zdrowej już obsady oraz do odsunięcia samego siebie w cień naszego malawijskiego świata. Wydanie licznej ilości pieniędzy, czasu, sił i zdrowia psychicznego w wieku 16 lat po prostu mnie przerosło.    Wstępując już w prawidłowy wątek na samym początku powiem, że wpis ten będzie rozpoczęciem moich stałych relacji z budowy nowego baniaka. Mam nadzieję, że będzie wam się miło śledziło moją przygodę i że wyjdzie z tego coś fajnego. Od siebie pozostaje mi włożyć w to serce, trochę czasu oraz chęci. No to teraz o tym co przygotowałem. Jakiś czas temu udało mi się zakupić w dobrej cenie akwarium z tłem strukturalnym spełniające moje oczekiwania. Baniak jest panoramiczny i według kalkulatora ma dokładnie 321l, wymiary podaję niżej: 150cm x 40cm x 50cm z tym, że szerokość w najszerszym miejscu z 40cm wzrasta do 50. Myślę, że wymiar ma fajny. Do akwarium dostałem również szafkę na wymiar pod nie, pudełko z odrobiną akcesoriów, 3 grzałki oraz filtr zewnętrzny, o którym więcej powiem później. Co do asortymentu mechanicznego jaki mam to tak KUBŁY: Fluval FX6 (3500l/h) SunSun HW-302 (1000l/h) JBL CristalProfi e402 (450l/h) WEWNĘTRZNE: Noname (450l/h) Aquael Fan 3 Plus (700l/h) DO TEGO: Skimmer Aqua Nova NSK-200 (200l/h) 6 Grzałek od 25W do 150W Falownik SunSun JVP-110 (2000l/h) A teraz trochę o tym wszystkim ode mnie. Co do filtracji, wyboru samych filtrów oraz wkładów do nich to chciałbym poprosić was o pomoc, bo nie wiem jakie wybrać żeby było dobrze. Nie za mało i nie za dużo. Jeśli chodzi o skimmer, jest mały, może tandetny, ale wydaje mi się, że powinien wystarczyć jako taka mała pomoc w utrzymaniu tafli w czystości. Falownik 2000l/h nie mam pojęcia czy da rade. A grzałki to już myślę, że popróbuje i zobaczę która najlepiej się spisze.  Samo akwarium wymaga dużo pracy, przede wszystkim porządnego wyczyszczenia. Spośród całego brudu osadzonego na ściance strukturalnej przebija się kolor piaskowy, zakładam więc, że taki też kolor ma ta imitacja kamieni. Nie chce wymieniać ani chyba też malować tła więc dobiorę kamienie pod jego kolor. Jedyny minus jest taki, że osobiście bardziej podobają mi się ciemne kamienie. Plus zaś taki, że kamienie koloru piaskowego mogę ogarnąć sobie za darmo w dowolnej ilości. Następny problem to piach, którego nie wiem ile mam kupić. Myślałem o 100kg aczkolwiek nie wiem czy to nie za dużo. Oświetlenie jak i reszte usprawnień wykonam sam, trochę majsterkowania musi być.   No to teraz chyba najciekawszy element, obsada. Póki co na sucho, to co mi się podoba i bez żadnych ceregieli. 8x Cynotilapia zebriodes Ndonga Deep 8x Iodotropheus sprengerae Makokola Reef 8x Metriaclima hajomaylandi Chisumulu 8x Labidochromis caeruleus Lion’s Cove Wszystko z lipcowej oferty Tanganika Malawi. Wiem, że sporo, natomiast póki będą małe chyba nie powinno to przeszkadzać. Haremy wybiorę jak już podrosną. Wiem też, że Cynotilapie jak i Metriaclima to raczej agresywne gatunki także nie wiem jak sobie poradzą Yellowki i Iodotropheusy. Labidochromisy wcześniej miałem z agresywnymi gatunkami i bardzo dobrze udawało im się spokojnie omijać bardziej terytorialne osobniki. Powiedzcie prosze swoje zdanie na ten temat. Jak to widzicie? Podsumowując czeka mnie sporo pracy, mam dużo pomysłów także myślę, że zapowiada się ciekawie. Podsyłajcie propozycje co jeszcze zakupić, co może się przydać. Możecie też przedstawić swoje polecane pokarmy i ogólnie swoje zdanie na temat tego wszystkiego    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji.    
    • Numer 2 to cynotilapia zebroides jalo reef.
    • 1. C. saulosi 2. C. elongatus mphanga 3. L. perlmut Żółte to samice saulosi, lub niewybatwione samce. Szare z delikatnie żółtymi płetwami to samice mphanga, lub niewybarwione samce.
    • Załóż nowy temat w odpowiednim dziale, tu tylko identyfikujemy i ten temat zniknie po 7 dniach.
    • Cześć, Dwa tygodnie temu kupiłem zbiornik 260l z pyszczkami i ponieważ jestem początkującym malawistą to mam problem z identyfikacją mojej obsady, czy mogę prosić o pomoc?   Ewentualnie  będę również wdzięczny za pomoc w doborze obsady/ podpowiedzi co należy zmienić.    Zbiornik 260 l.    Z góry dzięki za pomoc! Tomek     IMG_5197.mov
    • Jestem u Pana Darka dość często, bo mieszkam 7 km od Niego, czasem nawet nie po zakupy, tylko żeby sobie popatrzeć i potwierdzam to, co pisaliście
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.