Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

Po 9 latach utrzymywania, zlikwidowałem akwarium roślinne ponieważ miałem dość glonów, krasnorostów i mchów które wszystko porastały. Rybki czuły się dobrze, ale trudno je było znaleźć w gąszczu - oddałem wszystkie do sklepu. Teraz powoli, nieśpiesznie, zabieram się za zakładanie Malawi.

Akwarium ma wymiary 52x110x80cm - bardzo wysokie, mała powierzchnia dna. Wiem, że nie jest to idealny rozmiar - pierwotnie kupowałem je dla skalarów które lubią wysokie zbiorniki.

Będę czyścił to akwarium i się zastanawiam: tylna szyba jest cała zielona od glonów i porośnięta trochę mchem. Niektórzy całe lata hodują żeby mieć zarośniętą szybę. A mi jakoś tak zarosło. Czy ją też czyścić (tylko wtedy problem z tłem - za akwarium jest tapeta, która raczej nie pasuje), czy sobie tą tylną szybę zostawić taką porośniętą. Może się te glony utrzymają, a rybki będą miały co jeść? Więc zostawić ją jak jest czy wyczyścić? Poniżej jest fotka tylnej szyby. Woda jest spuszczona, widać glony i trochę mchu na szybie.

Generalnie, wydaje mi się, że taki kolor tła nie jest zły. Więc może to zostawić?

 

image.thumb.jpeg.374879eaf21c728718e73311ec89094b.jpeg

serdecznie pozdrawiam

Janek

Opublikowano

Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?

Opublikowano (edytowane)

Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania :)

1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów.

2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium?

Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję :)

Edytowane przez cosurgi
Opublikowano

Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic.

Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii

Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę".

Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać?

Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ?

Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam :)

 

Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności:

1. spienione PCV na czyste dno

2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach.

3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć.

4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium :) Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie.

5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść.

zgadza się?

 

serdecznie pozdrawiam

Janek

Edytowane przez cosurgi
Opublikowano
57 minut temu, cosurgi napisał(a):

Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium

Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.

Opublikowano

Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.

  • Lubię to 1
Opublikowano
10 godzin temu, cosurgi napisał(a):

 Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę

 

Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym.

Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi

Punkty 1-3 ok, jak najbardziej.

Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium.
BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...

 

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Ja to robię powoli, więc trochę czasu minęło od poprzedniego posta :)

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym.

To jest bardzo ciekawe! Zastanawiałem się jak zaprojektować cyrkulację wody w akwarium, żeby to się udało. Czy macie jakieś podpowiedzi? Ja przez 9 lat miałem układ b) z rysunku poniżej i efekt był taki, że muł się zbierał w trudno dostępnym miejscu pośrodku z tyłu. Teraz mi się wydaje że najlepszy będzie a) ponieważ z lewej strony mam wygodne dojście do tyłu akwarium. Z prawej strony z tyłu mam kiepskie dojście i bym nie sięgał. Ale może jakiś inny układ byłby dobry? Oto rysunek:

image.thumb.jpeg.086bfa9a7696b991730e3b9513f7ee05.jpeg

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.

Aha, no tak, niepotrzebnie pisałem, że filtry stoją już tydzień. Bo ja pisząc pytanie czy dwa filtry EHEIM 600T wystarczą miałem na myśli, że kupię nowe. Bo moje stare 9 letnie filtry EHEIM 2178 bałem się używać i nie chciałbym problemów w nowym akwarium. Zresztą jeden z nich się popsuł rok temu i ostatni rok akwarium ciągnęło tylko na jednym z tych dwóch filtrów. Więc te stare filtry oddałem za bezcen jako 9 letnie, i że jeden jest popsuty a drugi najprawdopodobniej niedługo się popsuje.

Wkłady też będą nowe  Azoo active 4in1. No i ta gąbka:

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Gąbka 30ppi

Super. A ile tej gąbki włożyć? Każdy z filtrów ma 4 poziomy, każda po 2 litry. Do tego dochodzi 0.6 litra z gąbką "firmową". Czy włożyć gąbkę do 1 poziomu w każdym filtrze? (razem 4 litry gąbki + 2*0.6 gąbki firmowej) Tak że będę miał sumarycznie w dwóch filtrach: 12 litrów wkładu biologicznego i 5.2 litra wkładu z gąbką? (razem 17.2 litra).

EDIT: ajaj, przepraszam, przecież już mi napisałeś "Gąbka 30 na 2 poziomy". Czyli tak jak podałem powyżej :) Czy może chodziło, że w każdym z dwóch filtrów gąbka na 2 poziomy? Wtedy by wychodziło 8 litrów biologicznego + 8 litrów gąbek + 2*0.6 gąbki firmowej.

On 7/15/2024 at 9:43 AM, Bojar said:

Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium.

OK, przemyślałem sprawę i rezygnuję z korzeni :) Z Acei też - założyłem wątek dotyczący obsady w odpowiednim dziale :)

 

Jeszcze chciałem zapytać o piasek, bo pomyślałem że może zamiast z castoramy to lepiej jednak ze sklepu, czy ten piasek będzie dobry? Granulacja 1mm-3mm. Czy 3mm to mogą być dla nich zbyt duże ziarna?

Jeszcze się zacząłem zastanawiać nad tymi kamieniami zamiast zbierać kamienie na plaży w Orłowie. Jak myślicie - mogą być? Czy może jednak lepiej wziąć te z plaży, bo będą bardziej obłe / gładkie?

(PS: dzięki za zmerdżowanie postów :))

Edytowane przez cosurgi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ?
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.