Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
18 minut temu, lukBB napisał(a):

Hej. Gratuluję, ładny,estetyczny zbiornik👍Tło z TerrArt, czy może Aqua Dan? Ładne gruzowisko pod mbune💪

Dokładnie Aquadan. :)

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Cześć.

Pora podsumować wątek :) Minęło 10 tygodni od zalania zbiornika.

Parametry wody w apce na zdjęciach, ryby wpuszczałem stopniowo, NO3 to max 22,0mg/l - podmieniam co sobotę ok. 30%, poziom spada do ok. 9,0mg/l

zastanawiam się czy i proszę o podpowiedź -zrobić podmiany częściej i zejść do NO3 10,0mg/l i poniżej?

Najpierw wszystko się zazieleniło i super podoba mi się rybcie super żerują na skałkach, ale teraz zielone glony zanikają

 i wychodzą powoli okrzemki. Myślałem, że będzie odwrotnie, ale okrzemki wyszły od 8 tygodnia. Wartość Si > 7,0mg/l

Kupiłem filtr wewnętrzny Aquaela T. 2000 dodatkowo, wchodzi spokojnie absorber na krzemiany: Sera Silicate Clear 500g, ale po tygodniu

udało się uzyskać wartość Si 6,65mg/l- Fosforany mam bardzo nisko - poniżej 0,05mg/l max wartość była 0,14mg/l.

Ryb miały być 4 gatunki wyszło 5 :) przez niedomówienie dostałem Afrę Hara i super bo to świetne ryby,

bę∂ę musiał redukować obsadę i oddać nadmiar samców. Na razie są małe i niesamowicie jest patrzeć jak się wybarwiają,

ale dorosną i 450l będzie za mało. Akwarium na dziś rządzi "Prezes" jedyny wybarwiony (na razie, reszta nie wykazuje chęci), :)Metriaclima Estherae "Red Red"

Cynotilapie mnie fascynują - w parę sekund potrafią zmienić kolor z grafitowego, przez fiolet do błękitu i samiec dominujący "Leon" poniżej.

Pozdrawiam.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

9.jpg

10.jpg

  • Lubię to 7
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, PanDarek napisał(a):

NO3 to max 22,0mg/l - podmieniam co sobotę ok. 30%, poziom spada do ok. 9,0mg/l

Cały czas prowadzenia akwarium z Malawi miałem bardzo podobnie a akwarium prawie ten sam litraż . W kranie NO3 miałem 5. W akwa po ustabilizowaniu się  parametrów  miałem cały czas 20. Jak stosowałem purolite to spadało do 10. Nie masz czym się przejmować. Jak  wzrośnie 40-50 wtedy zbijaj. Teraz nie ma sensu.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 2
Opublikowano
W dniu 29.09.2024 o 16:35, PanDarek napisał(a):

Filmik i inne fotki: https://youtu.be/eSZFGCntqOY

Lampa Skylight ENTRIQ, akwarium 140x50x63. Skimer schowany w tle i apka...

Całość na dwóch filtrach Oase BioMaster Thermo 850 plus pianka dźwiękoszczelna - są naprawdę cichutkie :)

filtry.jpg

skimer.jpg

apka.jpeg

lampa.jpg

trzy.jpg

two.jpg

first.jpg

Co to za kamienie?

Opublikowano (edytowane)

 

W dniu 9.12.2024 o 19:53, PanDarek napisał(a):

Najpierw wszystko się zazieleniło i super podoba mi się rybcie super żerują na skałkach, ale teraz zielone glony zanikają

Cześć. Norma w nowym zbiorniku. Najpierw jasnozielono, potem okrzemki. Z czasem doczekasz się zieleni, nieco ciemniejszej, ale zdecydowanie okrzemki się cofną. Jak chcesz zielonej skały, to trzymaj NO3 pod 20-25 nawet 30. Inaczej będzie słabo z glonami. I kombinuj ze światłem, czasem sobie mocno świecę w miejsca, gdzie chce mieć łąki do wypasu mbuniakow. Super akwaryna. Powodzenia. 

Edytowane przez pulpet

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak dla mnie temat rzeka do rozważań. Tylko po co? Akwa, o którym piszesz, to w sumie kropelka. Sprawdzonych systemów sporo, jak masz duszę eksperymentatora, to śmiało próbuj 10 l gąbki 20 PPI zrobi robotę i po co się męczyć. Ale do odważnych świat należy. Eksperymentuj, bo rozwiązanie nietuzinkowe, chętnie poczytamy relację  po roku używania.      
    • Wyprowadźcie mnie z błędu zanim zrobię nietrafiony zakup 😁  Ostatnio zacząłem mocno zastanawiać się nad ciśnieniowym filtrem piaskowym do mojego akwa 150x60x60. Wiele zoo czy dużych akwariów używa tego typu filtracji tylko oczywiscie w innej skali. Od FBF różni się to tym, że piasek nie jest w ruchu tylko woda jest przez niego przeciskana pod ciśnieniem. Piasek jak wiadomo jest jednym z lepszych mediów do osiedlania biologii oraz super medium mechanicznym. Czyści się to bajecznie bo po prostu zmienia się kierunek przepływu wody i zebrany syf jest przy podmianie spuszczany do kanalizy. Aquael robi takie filtry do basenów i wyglądają solidnie. Mają wielkość dużego kubła akwarystycznego i złoże na 10kg piachu.  Widzicie jakieś wady dla wykorzystania tego w akwarium?  https://allegro.pl/oferta/filtr-basenowy-aquael-klarjet-6000-6000l-h-29-w-13557937799
    • Cześć,  Co do pakowania "poddbijaczy" pH do filtrów, w podłoże czy nawet budowanie aranżacji z określonych skał, to ja bym sobie odpuścił. Działa chyba głównie na naszą psychikę😜. Kiedyś walczyłem o pH 8, teraz pyski pływają w 7,2 -7,5 i nic z tym nie robię. Lałem chemię, wariowałem przy każdej podmianie i teraz nie wiem po co. Parę osób hodujących z rozmachem popukało się w czoło, jak im powiedziałem jak wydziwiam. Przestałem i rybom jakby z tego powodu wszystko jedno. Pływają, rosną, mnożą się i nie narzekają nawet w wigilię jak z nimi gadam 😜
    • Cześć. Norma w nowym zbiorniku. Najpierw jasnozielono, potem okrzemki. Z czasem doczekasz się zieleni, nieco ciemniejszej, ale zdecydowanie okrzemki się cofną. Jak chcesz zielonej skały, to trzymaj NO3 pod 20-25 nawet 30. Inaczej będzie słabo z glonami. I kombinuj ze światłem, czasem sobie mocno świecę w miejsca, gdzie chce mieć łąki do wypasu mbuniakow. Super akwaryna. Powodzenia. 
    • Tak samo podchodzę do tematu, dlatego ładuję potłuczone muszle do filtrów - bo działają powolutku ale cały czas.  @triamond przy wylocie z filtrów woda dobrze faluje, wymiana gazowa działa jak trzeba.  
    • Jedne są z włókien syntetycznych a drugie z naturalnych . Syntetyczne nie 'pylą".  Tak samo jest z watą akwarystyczną. Dlatego zawsze stosowałem watę JBL bo jest w 100% syntetyczna. Inna często "pyliła".
    • To właśnie ten sam dostawca u którego zakupiłem teraz i rzeczywiście jest wszystko ok
    • Od lat biorę tę i nie ma żadnych problemów
    • Okazuje się , że jednak owaty dostępne na rynku różnią się jakością. Zakupiłem tą polecaną przez rafalniski i teraz problem z mleczną wodą nie wystąpił. Wniosek jest chyba taki , że niektóre owaty są barwione na biało i  oddają ten barwnik do wody. Jest możliwość zakupu u tego dostawcy w konkretnie pociętych formatkach np 65x25,5 , przy czym minimalna ilość to 70szt. Czekam na wycenę i jak cena nie będzie zbyt wysoka to chyba skorzystam żeby nie bawić się z cięciem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.