Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam akwarium 240 litrów, na dnie piasek Kreisel, czym mogę go zastąpić? Ubywa mi dużo piasku, cześć kiedy odstsam odchody z dna i dużo tego piasku mam zawsze w gąbce z kaseciaka kiedy ja płucze. Czy można na dno wysypać coś o większej gradacji, żeby filtr tego tak nie wciągał i przy czyszczeniu dna nie było problemu??

Opublikowano

Pewnie że można zmienić. Ja stosowałem żwirek akwarystyczny "Ola" nr. 2.1 o granulacji 0,4mm-1,6mm. Perzez ostatnie lata miałem żwirek stosowany do filtracji w basenach o granulacji ok. 1mm ale z czasem dodałem grubszy żwirek ponieważ było tak jakoś nienaturalnie...

  • Lubię to 3
Opublikowano

Za jakiś czas będę zmieniał u siebie podłoże i ostatnio zakupiłem dwa rodzaje żwirków https://allegro.pl/oferta/zwirek-rzeczny-filtracyjny-fuga-0-8mm-zasypka-20kg-14557124354  oraz  https://allegro.pl/oferta/zwir-rzeczny-miodowy-drenaz-fuga-2-5mm-20kg-9533784502  Wymieszałem to w proporcji 2/1 (drobny/grubszy) i wyszło super. Do tego jakieś większe kamyki, drobne muszelki i masz fajne, naturalne podłoże. Czy nie będzie zapychać gąbki w kaseciaku? Tego nie wiem. Być może u Ciebie problemem nie jest sam piasek, a zbyt silna cyrkulacja, albo zbyt niskie umiejscowienie wlotu do kaseciaka. Tu może pomóc, wysypanie pod kaseciakiem i w bezpośrednim sąsiedztwie wlotu, grubego żwiru.

  • Lubię to 7
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ja w niedalekiej przyszłości chciałbym przy okazji zmiany aranżacji praktycznie zrezygnować z sypkiego podłoża na rzecz kilku płaskich, dużych kamieni / modułów. Widziałem kilka takich aranżacji i wyglądały naprawdę super. Szczeliny pomiędzy skałami jedynie uzupełnione podobną mieszaniną o której pisze @Bartek_De

  • Lubię to 3
Opublikowano
24 minuty temu, Tomasz78 napisał(a):

Nigdy nie dawałem piasku, zawsze mam żwir. Cienką warstwę żwiru bardzo łatwo można odmulać.

Tylko czy żwir jest odpowiedni dla pielęgnic?

Opublikowano

Ja u siebie wymieszalem Kreisel z dwoma gradacjami żwirku rzecznego zakupionego na allegro (coś w stylu  tego przedstawionego przez Bartka). Jednak z bardzo wyraźna przewagą piasku.

Wygląda fajnie i naturalnie.

Dodatkowo bezpośrednio pod zasysem kaseciaka dałem sam żwirek rzeczny (bez piasku).

W teorii można też nie dawać wcale podłoża tylko kamienie lub tło strukturalne na dno. Tylko bez zagłębień i szczelin będzie średnio wyglądało, a znowu duża ilość szczelin to ryzyko zalegania kup i syfu (nawet przy dobrej filtracji).

 

Sam kiedyś myślałem o takiej opcji. Lub ewentualnie zastosowania bardzo małej warstwy piasku wymieszanego ze żwirkiem rzecznym (z przewagą piasku) + ,,tła strukturalnego" na dno. Wtedy nawet przy przekopywanym podłożu wyglądałoby naturalnie. Ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu aczkolwiek nadal uważam, że byłby całkiem ciekawy.

Z tego co pamiętam to użytkownik Pozner (nie miał typowego podłoża), a użytkownik Mróz na dnie zastosował moduły/tło (własnej roboty) + kamienie.

  • Lubię to 1
Opublikowano

@karus nie ma przeciwskazań żeby podłożem u pielęgnic był żwir. Wyjątek stanowią oczywiście gatunki, które w celu zdobywania pożywienia przesiewają piasek swoimi pyskami.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Mój mix wygląda tak, dodatkowo kilka garści żwiru gradacji do 10 mm i również wygląda naturalnie i zróżnicowanie (Sprzedawca Retne na Allegro).

Może piasek w gąbce to efekt takiego, a nie innego piasku (Kreisel)? Jak długo go masz? Były tematy na forum, że jego płukanie to droga przez mękę. Może po prostu najmniejsze drobinki wciąga, ale ważna jest też oczywiście wysokość zasysu nad podłożem, jak pisał Bartek.

 

image.png.6fb862ecde4b6d718cba1db293614334.png

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • @poznerPamiętam o plaży, mam 3 metry kwadratowe dna, a tylko niespełna 700 kg kamieni. Nie muszę wykorzystać wszystkich. Mam świadomość jakie wybrałem gatunki i jak niewiele z nich potrzebuje do szczęścia kamienie. @Jetstormwychodzi na to, że w Holandii jest taniej niż u nas... może kolejne szkło będzie trzeba importować 😉
    • Czy te kamienie na trawie to jest plan na aranżację? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać o plaży dla non mbuny. Szczególnie rostratusy i mdoki potrzebują takiej otwartej, piaszczystej przestrzeni. 
    • Najprawdopodobniej będę zamawiał te: https://pvc4u.nl/product/pvc-hd-kogelkraan-dil-32-x-32-blauw-vdl/ Dlatego że cenowo wychodzi to tak samo a mam to na miejscu i w razie jakby coś było nie tak to odeśle im   Ogólnie miałem zamawiać wszystko w Polsce ale jak widzę że ceny są takie same albo o nie wiele wyższe (czyt. 1 zł w przypadku zaworu) to szkoda zamawiać z Polski i płacić za wysyłki.  A prawda jest taka że Holendrzy mają dosyć dobre jakościowo rzeczy.
    • Jak będziesz budował narurowca w oparciu o zawory kulkowe takie jak ten https://allegro.pl/produkt/zawor-kulowy-fip-1-1-4-02994-d898e8b9-2738-4b95-bb70-6c7d56367ac1?offerId=14757231912, to sugeruję, abyś zamówił sobie uszczelki cięte na miarę (grubość - 2/3 mm, średnica zewnętrzna - 55 mm, średnica wewnętrzna - 24 mm) takie jak na zdjęciu poniżej.  Ja moje zamawiałem w firmie wycinanieuszczelnien.pl i od tego momentu nie mam problemu z cieknącymi zaworami.  
    • Dobra sugestia  W tym przypadku da się dołożyć bez problemu myślę  
    • W ostatnim projekcie zmniejszyłeś ilość korpusów na filtrację chemiczną. Nie wiem czy nie wrócił bym do 3.  Osobiście sam rozważam jak przerobić w moim narurowcu sekcję chemiczną aby mieć więcej materiału filtrującego.
    • W Holandii mam możliwość zamówienia do 350 cm 19mm z tym że Ja myślę o podwójnie klejonej 12mm. Czyli nie może być inaczej jak 24mm. Wole dmuchać na zimne. Jak narazie musze się zadowolic 756 litrów ktore aktualnie zaczynam zakladac malymi kroczkami Powodzenia z projektem  Będę śledził temat   P.S. Koszt szkła 19mm o wymiarach 350 x 100 1600 euro na chwile obecną
    • Akwaria.pro 🙂 Jestem zadowolony, wszystko dokładnie tak jak się umówiliśmy. Dodatkowo mega pomoc przy wnoszeniu, można powiedzieć że dostawa do miejsca w którym stoi 😉 Nie bardzo jest taka możliwość, bo tafla szkła ogranicza większość szklarzy na długość 321 cm, stąd mój pomysł żeby pozostałe miejsce wykorzystać na filtr. 100 wysokości ło panie to szykuj portfel na szkło 19 mm 😆 Okno spokojnie, jak skończę hydraulike to wcisnę pod ścianę i okno się otworzy normalnie 🙂 kusiło szersze, ale wtedy właśnie bym już nie otworzył, a nie chciałem kolejnej sprzeczki o taką pierdołę, 100 musi wystarczyć 😉 W zasadzie najtrudniej było wdostac szkło przez okno do środka, później jak już stało nad stelażem to tylko wyciąganie warstw styropianu spod dna i dopchnięcie kawałek w stronę tylnej ściany, łatwizna 😆 Panel mógł mieć co najmniej 50 cm szerokości, stwierdziłem że na tą obsadę biologii nigdy za wiele, tym bardziej że jeszcze musi tam wejść komora pompy. Ja jestem zwolennikiem prostej filtracji opartej na maksymalnej ilości prostych mediów nasypanych pod korek 😉  Kamienie wybierałem w taki sposób że jak mogłem swobodnie podnieść na wysokość klatki piersiowej to trafiał na paletę, a jak miałem z tym problem to odrzucałem na bok. Na upartego zbuduje podest obok akwarium, np z europalet i sam sobie je włożę nawet bez pomocy. Całość ma tylko 120 cm wysokości, bo to projekt do oglądania z kanapy.
    • Wydaje mi się, że całość pójdzie jeszcze do tyłu i okno się otworzy.
    • Wow, mega 👍  Włożenie tych kamlotów do środka, to będzie  dopiero wyzwanie. Z tym panelem z boku, dobry pomysł ale chyba trochę za duży. Ale w sumie filtracji nigdy za wiele 😉 Trzymam kciuki 👌
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.