Skocz do zawartości

Czym odrobaczać


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, piotriola napisał(a):

Nie znam pochodzenia tych dwóch ryb, może pochodzą z innego zbiornika. Tak na prawdę nic nie wiemy o środowisku w którym przebywają , co jedzą

Ryby z którymi jest potencjalny problem urodziły się w tym zbiorniku. Nh3,no2 niewykrywalne. No3 nie przekroczyło nigdy 25ppm. Karmione: spirulina osi pellet, tropical pro defence, naturefood premium cichlid, osi vivid color flakes. Taki zestaw karm niezmiennie od około roku. Wcześniej karmiłem jeszcze stynką i mrożonymi krewetkami, ale oprócz szybszego wzrostu ryb nie zauważyłem żadnej różnicy w wybarwieniu, czy zachowaniu, dlatego pozostałem przy karmach 'suchych'. Ryby pływają w akwarium 960l z inną mbuną i non-mbuną.

Dawno temu miałem już podobny problem z Crabro. Wtedy odbyła się kuracja metronidazolem (tabletki rozkruszone i maczana w roztworze karma). Po kuracji nie zauważyłem poprawy, temat zostawiłem i ryby żyją do dzisiaj i wyglądają normalnie. Od czasu leczenia metronidazolem jeszcze przez wiele miesięcy były podejrzanie 'chude'.

Poniżej zdjęcie najbardziej wychodzonej ryby. Lepszego nie udało mi się zrobić.

image.thumb.jpeg.60c44016daa258aae17cc5b62f9fbd22.jpeg

Jeszcze jedno udało mi się cyknąć:

 

image.thumb.jpeg.5240ba59612e7303ea9c98d23a3861e2.jpeg

 

Edytowane przez bojack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej, 

Zastosowałem preparat MLP Morenicol Lernex Pro. Minął tydzień od przeprowadzenia kuracji. Zmian brak. Jedyną zmianę jaką zauważyłem, to że od czasu podania środka ryby przestały się ocierać. Do tej pory zdarzało się to sporadycznie.

Zauważyłem też coś innego. Te 3 rybki, które mają zapadnięte brzuchy podchodzą do karmienia, ale większość pokarmu wypluwają. Przyjmują chętnie tylko płatki. Twardym granulatem plują. Tak, jakby miały zepsute zęby 😁

Jak dodałem 2 do 2, to uświadomiłem sobie, że jakiś miesiąc temu skończyła mi się karma w płatkach i dopiero teraz kupiłem coś innego niż granulat.

Co o tym myślicie? Zrobić tydzień przerwy i metronidazol?

 

 

Dzisiaj namoczylem granulat i sukces. 3 rybki jadły duże ilości i nie wypluwały pokarmu. Nie bardzo rozumiem o co chodzi. @Ensa @triamond @piotriola co myślicie na ten temat?

 

 

Edytowane przez bojack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 22:27, bojack napisał(a):

Jak dodałem 2 do 2, to uświadomiłem sobie, że jakiś miesiąc temu skończyła mi się karma w płatkach i dopiero teraz kupiłem coś innego niż granulat.

Nagła zmiana diety może być powodem chorób, o czym pisałem wcześniej.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypluwają to wiciowce, na nie mlp nie pomógł. Mogły przestać się ocierać bo były przywry. Ale to wróżenie z fusów? Moim zdaniem masz dużo DOC. Robiłabym podmiany po 10% kupiła fishmin dawała rybom i po 2 tyg jak nie będzie zmiany, dała pokarm z protasolem. Ten korzeń niestety nie pomaga. 3x dziennie granulki moczysz w protasolu i dajesz. Ale spróbuj poprawić warunki w akwarium, rób podmiany i obserwuj. Kup Azoo 11w1 i daj. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ensa napisał(a):

Moim zdaniem masz dużo DOC.

Dlaczego tak uważasz? Nie sądzę, aby tak było, bo nie widzę ku temu przesłanek. Czym można badać DOC? Miałem kiedyś test kropelkowy jakieś egzotycznej firmy, ale zawsze pokazywał bardzo niskie wartości. Nie mam sposób, aby poprawić warunki i nie bardzo zauważam taką potrzebę. Parametry jak nh3,no2,no3,po4 są w normie. Podmiany co tydzień 30% wody systematycznie. Filtracja mocno ponad litraż i obsadę. Ryby zdrowe poza tymi trzema osobnikami. Chyba tylko redukcja obsady wchodzi w grę. Tak, czy inaczej chętnie sprawdzę DOC, tylko czym?

 

Wracając do tematu wiciowców. Nie lepiej odczekać jakieś 2 tygodnie i podać metro w pokarmie?

A może jak znajdę jakiegoś ichtiologa, to jednoznacznie określić co jest nie tak? Co w takim przypadku, żeby eliminować po kolei? Pewnie chciałby żywą rybę...?

Edytowane przez bojack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bojack metro, w płynie to protasol właśnie☺️wygodniejsza forma do namoczenia. A dlaczego piszę o DOC? Tylko i wyłącznie ze swojego doświadczenia, korzeń się kruszy, odpadają kawałki, pod spodem zbiera dużo odchodów itd. Idąc dalej, ryby jak mają idealne warunki nie chorują, a z wiciowcami same są w stanie sobie poradzić, tzn z niewielką ich ilością. Skoro parametry masz dobre, to jedyna rzecz która została, to dużo DOC. Ale to tylko mój tok rozumowania. Diagnozę by postawił ichtiolog,  wiciowce rozpozna na podstawie kału w mikroskopie. Bakterie, potrzebna ryba żywa. Ale, znowu, inne nie chorują. Ja bym odczekała i podała protasol skoro jedzą. Bo są osłabione, chude i plują, to na 90% to właśnie wiciowce. A odchody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ensa ok, podoba mi się Twój tok myślenia. Jest w tej analizie pełna logika.

Chorują ryby, które są najniżej w hierarchii, reszta jest zdrowa, ale to faktycznie może świadczyć o tym, że warunki są gorsze niż zakładam.

Zrobiłem dzisiaj przed podmianą testy. Nh3 0, no2 0,025, no3 15, ale po4 jest poza skalą. Według mnie, może to świadczyć, że doc też jest dużo wyżej niż myślałem.

Co do metro, to mam tabletki, które są jeszcze w terminie i chętnie bym się ich pozbył. Przypomnijcie proszę tylko jak je dawkować namaczając w roztworze granulat. 

43 minuty temu, Ensa napisał(a):

A odchody?

Nie zauważyłem u żadnej z ryb nic dziwnego. Zarówno u tych zdrowych jak i chorych. 

Ciekawe jak duże przybliżenie jest potrzebne, żeby zobaczyć pod mikro takiego wiciowca. Mam mikroskop pod którym dobrze widzę komórki glonów, ale to jest maks co mogę w nim zobaczyć.

 

Z tego co wyczytałem, to 1024x powinno wystarczyć, żeby zobaczyć wiciowce. Robię polowanie na kupę zepsutego egzemplarza 😁

 

Edytowane przez bojack
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bojackja bym kupiła protasol, dlaczego, bo metro się bardzo źle rozpuszcza. Nie wiesz ile masz metro, w metro na chłopski rozum. Protasol jest niedrogi i gotowy. Ale możesz zacząć od tabletek i obserwuj. Jak to będę wiciowce to po 3 dniach będzie widoczna poprawa. Podmiany rób po maks 20% żeby bakterii nie wybijać. Naprawdę kup to Azoo 11w1 dobrze działa na chore ryby. Ale może podmiany i poprawa warunków pomoże:-) i tyle wystarczy. Ale odczekaj koniecznie, bo leczenie bardzo osłabia i tak osłabione ryby. Trzymam kciuki. A ja do korzeni mam uraz😂😂😂po swoich przejściach;-) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam dwa tygodnie i zaatakuje protosolem. Obecnie zrobiłem podmianę i dałem węgiel.

Filtr mam 60L w którym jest 40L k1 i za nim filtr 40L wypełniony ciętymi gąbkami. Filtry są na pewno dojrzałe. 

 

Dzięki za pomoc. Dam znać jak zakończę kurację protosolem.

Edytowane przez bojack
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.