Skocz do zawartości

Odkażanie Perhydrolem


Nath_147

Rekomendowane odpowiedzi

Mam działające akwarium 64l, które chciałbym wykorzystać jako kontnik, ale pewnie przyda mi się dopiero za 6 miesięcy, myślę żeby je odkazić filtr i media filtracyjne. Ile tego specyfiku wlać na taką pojemność (ok. 60L), wewnątrz mam jako podłoże lawę wulkaniczną, czy ona też się przy okazji odkazi?  Czy przy okazji mogę tym odkazić inne media filtracyjne gąbki od starych filtrów, starą ceramikę? Jak długo powinien trawć taki zabieg, czy po nim muszę płukać gąbki i ceramikę, jak długo? czy tylko zostawić do wyschnięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przerabiam podobny temat.

Nie mam Perydrolu więc w tym nie pomogę ale...

Ja akwarium wyszorowałem solą oraz kwaskiem cytrynowym - taką podpowiedź dostałem od zaprzyjaźnionej osoby, prowadzącej od wielu lat sklep akwarystyczny. Odkażanie i czyszczenie w jednym

Gąbki wypłukałem i pogotowałem 10 min. Zdecydowanie się odświeżyły.

Ceramikę potraktowałem octem i wstawiłem do piekarnika 200/20min aby się wyprażyła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilkanaście lat temu odkażałem akwarium po paletkach właśnie perhydrolem. Z tym, że ja wlałem perhydrol do działającego akwarium po uprzednim odłowieniu ryb. Na drugi dzień wszystko wyglądało jak nowe, bez glonów, odchodów, szczątek roślin. Nawet zawartość kubła po otwarciu wyglądała jak nowa. Wszystko tylko przepłukałem czystą wodą i tyle.

Edytowane przez Robson79
Literówka
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.09.2023 o 12:46, Nath_147 napisał(a):

Mam działające akwarium 64l, które chciałbym wykorzystać jako kontnik, ale pewnie przyda mi się dopiero za 6 miesięcy, myślę żeby je odkazić filtr i media filtracyjne. Ile tego specyfiku wlać na taką pojemność (ok. 60L), wewnątrz mam jako podłoże lawę wulkaniczną, czy ona też się przy okazji odkazi?  Czy przy okazji mogę tym odkazić inne media filtracyjne gąbki od starych filtrów, starą ceramikę? Jak długo powinien trawć taki zabieg, czy po nim muszę płukać gąbki i ceramikę, jak długo? czy tylko zostawić do wyschnięcia?

Perhydrolem odkaża się rzeczywiście akwarium, ale nie odkaża się lawy wulkanicznej, ze względu na jej porowatość wchłonie perhydrol który będzie oddawała po czasie do wody i wytrujesz ryby. Ceramiki też nie, ceramikę wygotuj. Perhydrol można kupić w hurtowniach fryzjerskich. Gąbki, trzeba bardzo dokładnie wypłukać, ale niszczą się po takim zabiegu. Osobiście już bym kupiła nowe.Jeżeli nie było wiciowców, nicieni, innych chorób w akwarium, to bym odkaziła zwyczajnie solą i nadmanganianem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.