Jump to content

Usuwanie odchodów z piasku...

mcsayan

Recommended Posts

Moje małe malawi od miesiąca hula sobie stabilnie i wszystko byłoby cudnie. gdyby nie to, że tempo "zasrywania" dna przerosło wszelkie oczekiwania (dzien po sprzątaniu nie widać, że było sprzątane:-))...

Jak dotąd miałem akwa ogólne ze żwirkiem, gdzie - niedośc, że odchody nie rzucały się w oczy - to jeszcze usunięcie ich standardoweym odmulaczem nie przysparzało większych trudności...

Obecnie - albo razem z odchodami zmyka mi z akwa piasek, albo: ani piasek ani gówienka...:-)

Macie jakieś swoje patenty na skuteczne odmulenie piaszczystego dna??

Musisz mieć chyba strasznie drobny piasek, bo ja np mam budowlany i spokojnie sobie zwykłym odmulaczem czyszczę dno. A co do odchodów na piasku, to masz w ogóle wew filtr :?: a może masz na nim deszczownię, czy jakoś dziwnie ustawiony wylot. Ja mam taki ruch wody, że wszystko wpada do filtra i nie wiele leży na piasku.

Dobra filtracja mechaniczna to podstawa, w Malawi. Niestety nasze ryby dużo bałaganią i dlatego jak i biolog tak i mechaniczny należy do ważnych filtrów.

A nie za słaba cyrkulacja? U mnie wszystkie kupska zamiata na bieżąco do komina i na dobrą sprawę nie ma czego odmulać, chyba że pod kamieniami, w zakamarkach. Kiedy regulowałem siłe atmana (wylot jakieś 6 cm pod taflą) to wyszła mi taka proporcja:

burzy tafle tylko przy kominie - do bani

burzy pół akwa - coś tam zbiera

tsunami na powierzchni - wszystko zmiata na prefiltr tetry i do komina :)

Popróbój tak może coś Ci pomoże, że pozwolę sobie zrymować. A z ewentualnym odmulaniem z piasku (kwarcowy) problemów nie miałem, choć zawsze coś tam wessało przy okazji :twisted:

Tyle, że ten aquaszut ma maxymalny przepływ o połowę mniejszy niż mój at-203, więc i pole manewru mniejsze. Kwestia ustawienia, może ruch wody blokuje czy rozbija gdzieś skała albo komin.

• 2 months later...

Nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi :wink: ja osobiście jestem zwolennikiem kubła i wew. Są jednak tacy, co piszą, że u nich dwa kubły się sprawdzają. Mnie to nie przekonuje, ale są tacy :mrgreen: