Jump to content

Kaseciak obudowany modułem - prośba o porady


Recommended Posts

Cześć wszystkim :)

W najbliższym czasie planuję zrealizowanie jednego pomysłu. Chciałbym dołożyć do akwarium filtr kasetowy, który byłby obudowany modułem wpasowującym się w aranżację. Akwarium to klasyczne 450l. W tym momencie śmigają w nim dwa filtry kubełkowe Jbl e1902 oraz Jbl e1501. Docelowo chciałbym obydwa zamienić na dwa oddzielne kaseciaki obudowane modułem. Do rzeczy. Wykonałem wstępny model kasety. Wygląda następująco:

1678185743019.thumb.jpg.80c94f68fd86b0aae5c4afa77e02e33b.jpg

1678185705563.thumb.jpg.cc34dd28d66373f86c192cc1189a96a7.jpg

1678185705560.thumb.jpg.82b3a04780f7d823793433bdfcd70396.jpg

Chciałbym, żeby ten kaseciak był umiejscowiony w takim miejscu:

1678185743025.thumb.jpg.4db4a1e1d3fc9701a139e007797e439a.jpg

Jest to pierwszy model. Widzę już, że chciałbym, żeby bardziej zachodził na tylną ścianę. Plan jest taki żeby korpus wykonać z czarnego PCV a następnie wszystko obudować zaprawą Atlas Monter i pomalować. 

Nasuwa się kilka pytań i wątpliwości:

Po pierwsze zastanawiam się czy taki filtr wykonany na falowniku JVP 132 byłby ok czy konieczna będzie jednak pompa DCP np. 3000. Nie ukrywam, że za falownikiem przemawia cena. 

Po drugie czy objętość tej bryły będzie wystarczająca żeby zastąpić jeden kubeł. 

Po trzecie gdzie najlepiej ulokować wlot? Wstępnie myślałem o wykonaniu dwóch wlotów. Jeden możliwie blisko dna, drugi mniej więcej w połowie wysokości zbiornika.

Po czwarte czy w takiej bryle trzeba wstawiać jakieś przegrody czy po prostu napchać ją mediami filtracyjnymi?

Po piąte, jakieś pomysły na podwieszenie? Na razie myślałem o podwieszeniu modułu na linkach zamocowanych do beleczek, które opierałyby się o wzmocnienia wzdłużne akwarium. Wklejenie odpada bo muszę to wykonać na czynnym zbiorniku.

Po szóste, czy jeśli ta bryła miałaby wycięcie (grzebień) przy lustrze wody na jakimś swoim fragmencie to działałaby również jako skimmer?

Wszelkie sugestie i podpowiedzi będą mile widziane :D 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Vrzechu napisał(a):

działałaby również jako skimmer

 

Ma to sporą szansę na fajną filtrację , pomyśl jednak nad powiększeniem modułów jak zaznaczyłem.

Nacięcie u góry będzie działać jak skimer bezproblemowo, ale zrób małe zawsze można powiększyć.Screenshot_20230309-1859323.thumb.png.9e6c8f2ad002cd72d7ceba33be5eaec8.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ale po co obudowywać kaseciaka, jak można zrobić moduł w podobnym kształcie, wrzucić do niego pompę i gąbki i po temacie. A tak będziesz kleił mega dziwną konstrukcję z pcv, a potem do tego rzeźbił moduł aby go obudować. Chce Ci się? Przecież to bez sensu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Moduł możesz zrobić tak czy siak, ale masz też spora wolną przestrzeń nad akwarium, moglbys zrobić sobie hydroponike (oprócz pompy trzeba by dorzucić jeszcze swiatlo), mediów filtracyjnych możesz wtedy napchac tyle co w kubełku lub i więcej.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@Bartek_De ten korpus z pcv ma być tak jakby szkieletem modułu. Przy takim sposobie myślę, że dużo łatwiej będzie mi wykonać moduł o konkretnych kształtach i wymiarach. Dodatkowo potrzebuję, żeby ten moduł filtracyjny nie był przyklejany do szyby tylko żeby był zamkniętą już bryłą którą podwieszę w akwarium dokładając ten filtr bez jakichś wielkich kombinacji z aranżacją. Gdy już będę miał szkielet o pewnym kształcie to planuję go obłożyć bandażami wymoczonymi w zaprawie i nadać mu jakieś naturalne bardziej kształty. Tylko zastanawiam się nad tymi kwestiami technicznymi, które wymieniłem w pierwszym poście. 

@Nath_147 Hydroponika raczej odpada... pokój jest na poddaszu i w okolicy akwarium mam mało światła. Nie chcę dokładać sztucznego światła ze względów ekonomicznych a na tym naturalnym to chyba rośliny nie poszaleją.

@pablomas moduł powiększę na pewno. To był dopiero pierwszy model i widzę, że jest możliwość go jeszcze rozbudować.

Edited by Vrzechu
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Vrzechu napisał(a):

Dodatkowo potrzebuję, żeby ten moduł filtracyjny nie był przyklejany do szyby tylko żeby był zamkniętą już bryłą którą podwieszę w akwarium dokładając ten filtr bez jakichś wielkich kombinacji z aranżacją.

Moduł nakleisz sobie na płytę pcv lub pleksi, dociętą do kształtu modułu w ten sposób tylko góra zostanie otwarta. Druga opcja, jako formy użyj tego co już zbudowałeś z kartonu, tylko oklej to z wierzchu taśmą żeby zabezpieczyć przed wilgocią (żeby karton się nie rozpadł) i na to nakładaj bandaże z zaprawą. Po skończeniu i tak moduł musisz wymoczyć więc resztki kartonu, których nie uda się wyrwać na sucho, wypłyną w trakcie moczenia.

Link to comment
Share on other sites

@Bartek_De o tym nie pomyślałem, żeby zrobić formę z kartonu... 🙃 pospieszyłem się z zakupem PCV :P Ok. To co piszesz mnie przekonuje. Do dalszych rozważań pozostają poniższe punkty. Może coś podpowiesz?

 

Czy taki filtr wykonany na falowniku JVP 132 byłby ok czy konieczna będzie jednak pompa DCP np. 3000. Nie ukrywam, że za falownikiem przemawia cena. 

Czy objętość tej bryły będzie wystarczająca żeby zastąpić jeden kubeł. 

Gdzie najlepiej ulokować wlot? Wstępnie myślałem o wykonaniu dwóch wlotów. Jeden możliwie blisko dna, drugi mniej więcej w połowie wysokości zbiornika.

Czy w takiej bryle trzeba wstawiać jakieś przegrody czy po prostu napchać ją mediami filtracyjnymi?

Sprawę podwieszenia jakoś ogarnę, kwestia skimmera też wydaje mi się rozwiązana. 

 

Link to comment
Share on other sites

według mnie warto spróbować z falownikiem, jeżeli nie spełni swojego zadnia to go podmienisz. czy będzie w stanie zastąpić jedne z kubełków nie dowiesz się jak nie spróbujesz (tu na forum był eksperyment prowadzenia akwarium na samej lawie wulkanicznej ze skał-aranżacji, to się sprawdziło na jakiś czas), w tego typu modułach o nieregularnych kształtach to najłatwiej gąbkę pociętą na kawałki.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@Nath_147 też myślałem o takiej pociętej gąbce. Do tego kilka kulek maxspect i powinno być ok. Zastanawiam się tylko czy powinienem jakieś przegrody wykonać w takim module czy po prostu wrzucić wszystko do jednego "gara". 

PS. Kształt jaki wcześniej planowałem wynikał z tego, że chciałem jak najniżej umiejscowić wlot, ale może lepiej zrezygnować z tego lewego boku modułu, zrobić coś na kształt ćwiartki kuli i jeden z wlotów zrobić na zasadzie wklejenia rurki w moduł, która będzie schodzić prawie do samego dna?

Edited by Vrzechu
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

 

tu masz ciekawa koncepcję. Zamiast rurki możesz zrobić takie otwarte dno osłonięte ściankami modułu. 

A tu ktoś zrobił to co ty chcesz zrobić.

 

Ta makietę co zrobiłeś to też nie jest głupia koncepcja, w miejscu gdzie się rozchodzi na boki moglbyc dać jakieś ruszt i na to położyć gabki, wtedy by to się tak szybko nie zapchało. W mojej opinii kombinowanie z komorami nie ma sensu, tym bardziej w tak nietypowej konstrukcji. Jakbyś przejrzał grupy na fb to tam teraz króluje praktycznie bezkomorowy kaseciak - pompa jest z prawej bądź lewej strony by nie marnować przestrzeni - taki hamburg tylko w obudowie. Sam teraz robię taki kaseciak na całą boczna szybę tyle ze z hipsu zamiast pcv. 

Edited by Nath_147
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.