Skocz do zawartości

Ceramika vs inne, alternatywne media biologiczne


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.03.2023 o 20:03, Andrzej Głuszyca napisał(a):

Sens może być ale pewności nie mam. Np. kubeł ma 4 kosze , do dwóch kroje w kostkę gąbkę , reszta koszy pusta.  Wydaje mi się , że kostka może spełnić role filtra biologicznego i nie zmniejszy szybko przepływu jak  gąbka w całości? Przemyślę to jeszcze.

Andrzeju! Jak zrobisz, tak będzie i nie ma to zbytnio znaczenia IMHO. Jeśli chcesz, aby to funkcjonowało długo- wypełnij kosze 10ppi płatami na wymiar, a jeśli masz ochotę przetestować 20ppi, to osobiście dał bym kostki. To taki spontaniczny kompromis z mojej strony🙂. W obu przypadkach wypełnił bym wszystkie kosze po brzegi. Im więcej gąbki, tym więcej powierzchni dla biofilmu bez utraty spadku przepływu. Z tego co widzę przez te lata, biofilm nie jest w stanie zatkać takiej gradacji gąbek całkowicie. Tego biofilmu będzie tyle, ile potrzebuje Twój zbiornik do prawidłowego funkcjonowania. Ciężko powiedzieć, jak długo to będzie funkcjonować w kubełku i przede wszystkim w Twoim zbiorniku. Testuj i daj znać! 

Odnośnie porównywania ceramiki, K1, gąbki, nie wiem co tam jeszcze...plastikowych zmywaków. Moje zdanie jest takie, że nie ma tutaj czego porównywać. Każdy prowadzi zbiornik na swój sposób. Odobiście nie widzę sensu używania złoża K1, biobali, ceramiki (tym bardziej drogiej), bo nie pasuje to do mojego pomysłu na prowadzenie zbiornika. Wybrałem gąbkę, ponieważ ten biofilm, o którym wspomniałem lubi się czegoś złapać/na czymś osiedlić. 

Wszyscy piszą o bakteriach nitryfikacyjnych, a nikt nie wspomniał nigdy o archeonach. Można by w tym momencie obalić parę mitów na temat nitryfikacji i cyklu azotowego, ale obawiam się, że nie mam na to czasu. Tak, czy inaczej mój sposób na prowadzenie zbiornika to tak w wielkim skrócie:

-Musisz mieć martwy materiał, aby życie mogło się rozwijać. 

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.