Skocz do zawartości

Jaki filtr do akwarium malawi 300 l


_Trolek_

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Vrzechu napisał(a):

@pulpet zapewne tak jak piszesz, po prostu nie miałem szczęścia. Nie mniej jednak teraz kombinuję jak z moich dwóch kubbełków (jbl e1902 oraz jbl e1501) zrobić dwa filtry w modułach podwieszonych bez rozbierania aranżacji ;) 

Jak takie coś zrobisz to śmiało podziel się wykonaniem. Ja też cały czas myślę jak zredukować u siebie kubełki. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Trolek_ Ja wcześniej w swoim 300l akwarium nie chciałem wrzucać Aquael Turbo bo wydawał mi się zbyt masywny i duży aby go pchać do środka. Dlatego od początku poszedłem w 2 kubełki. Jeden silny, drugi słabszy i do tego cyrkulator. Tak czy siak trochę zagraciłem wnętrze ale to nadal mniej niż Aquael Turbo w środku. Jak przeskoczyłem na 540l to te wszystkie filtry nadal spełniają swoje zadanie. 

Ikola 600 jako biolog bardzo fajnie będzie działać. Dość duży i kupy też posprząta trochę. 

A mechanik to właściwie jakiś filtr który lepiej wyłapie brudy. Niektóre do tego nadają się lepiej inne mniej. 

Aquael Turbo jest dość niedrogi i zrobi swoje. 

Ale mimo wszystko też pomyśl o cyrkulatorze. 

Kubełki fajnie i szybko się instaluje, nie trzeba dużo kombinować. Kupujesz, rozpakujesz i jak w międzyczasie zrobisz sobie kawę to za godzinę gotowe i działa. 

A filtracja schowana za tłem itp to trochę więcej zabawy bo nie ma gotowców do kupienia. 

Pomyśl jakie będziesz mieć finanse. 

Dla punktu odniesienia. To nie jest ekonomiczne szczególnie w dzisiejszych czasach, ale mam u siebie fluval FX6 jako powiedzmy mechanik a do tego JBL e1502 jako niby biolog. Do tego jeszcze dwa cyrkulatory. Ale jednym z nich mocno wzburzam taflę wody, bo ryb mam za dużo:) 

Teoretycznie jakbyś sobie zafundował FX6 to zanim ryby mocno urosną to on wszystko ogarnie, a może i nawet cały czas by dawał radę. 

Przed dwoma kubełkami wstawiłem u siebie prefiltr z HW-603 , znajdziesz tu na forum opis ze zdjęciami. 

No i miałem u siebie Ikola 400max więc poleciłem 600max bo to też podobno udany model. 

Dawno temu miałem też jakaś Tetre kubełek ale to jak miałem żółwie 😜

Innych kubełków nie miałem więc nie podpowiem. 

Jeszcze raz przelicz sobie wszystko tak, żebyś później po pół roku nie zmieniał kubła na mocniejszy. 

Sorry za epopeję ale mam gorączkę i nie wiem co zrobić ze sobą 😜

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Vrzechu napisał(a):

Jeśli jeszcze nie wystartowałeś z zakupami to polecam zapoznać się z tematem filtracji w module lub filtra kasetowego. Jeśli masz jakiekolwiek zdolności manualne to powinieneś sobie poradzić. Ja żałuję, że nikt mi nie podpowiedział takiej możliwości przy starcie zbiornika. Za 300zł wydaje mi się, że powinno się udać taki filtr zmajstrować. Filtracja na bardzo dobrym poziomie (jeśli odpowiednio dobierze się pompę oraz media filtracyjne), filtr praktycznie bezobsługowy przez długi czas, filtra nie widać jeśli dobrze go wkomponujesz i co dla mnie najważniejsze - woda nie opuszcza zbiornika. Nie ma mowy o jakimś wycieku. 

Właśnie tu jest jeden problem bo niestety ale nie mam miejsca żeby go zamontować. Schować też nie mam za bardzo gdzie takiego filtra. Dlatego idę bardziej w kierunku kubełków nim nie zagracę za bardzo przestrzeni i będę miał gdzie go schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pikczer napisał(a):

@_Trolek_ Ja wcześniej w swoim 300l akwarium nie chciałem wrzucać Aquael Turbo bo wydawał mi się zbyt masywny i duży aby go pchać do środka. Dlatego od początku poszedłem w 2 kubełki. Jeden silny, drugi słabszy i do tego cyrkulator. Tak czy siak trochę zagraciłem wnętrze ale to nadal mniej niż Aquael Turbo w środku. Jak przeskoczyłem na 540l to te wszystkie filtry nadal spełniają swoje zadanie. 

Ikola 600 jako biolog bardzo fajnie będzie działać. Dość duży i kupy też posprząta trochę. 

A mechanik to właściwie jakiś filtr który lepiej wyłapie brudy. Niektóre do tego nadają się lepiej inne mniej. 

Aquael Turbo jest dość niedrogi i zrobi swoje. 

Ale mimo wszystko też pomyśl o cyrkulatorze. 

Kubełki fajnie i szybko się instaluje, nie trzeba dużo kombinować. Kupujesz, rozpakujesz i jak w międzyczasie zrobisz sobie kawę to za godzinę gotowe i działa. 

A filtracja schowana za tłem itp to trochę więcej zabawy bo nie ma gotowców do kupienia. 

Pomyśl jakie będziesz mieć finanse. 

Dla punktu odniesienia. To nie jest ekonomiczne szczególnie w dzisiejszych czasach, ale mam u siebie fluval FX6 jako powiedzmy mechanik a do tego JBL e1502 jako niby biolog. Do tego jeszcze dwa cyrkulatory. Ale jednym z nich mocno wzburzam taflę wody, bo ryb mam za dużo:) 

Teoretycznie jakbyś sobie zafundował FX6 to zanim ryby mocno urosną to on wszystko ogarnie, a może i nawet cały czas by dawał radę. 

Przed dwoma kubełkami wstawiłem u siebie prefiltr z HW-603 , znajdziesz tu na forum opis ze zdjęciami. 

No i miałem u siebie Ikola 400max więc poleciłem 600max bo to też podobno udany model. 

Dawno temu miałem też jakaś Tetre kubełek ale to jak miałem żółwie 😜

Innych kubełków nie miałem więc nie podpowiem. 

Jeszcze raz przelicz sobie wszystko tak, żebyś później po pół roku nie zmieniał kubła na mocniejszy. 

Sorry za epopeję ale mam gorączkę i nie wiem co zrobić ze sobą 😜

A co myślisz o filtrze SunSun HW 304a? Z tego co czytałem to przepływ ma 2000l/h. To trochę więcej ma od Ikola 600, kosz też ma o jeden więcej. Na pewno faktyczny przepływ po załadowaniu kubełka ceramiką, zeolitem czy innymi wkładami będzie o jakąś połowę mniejszy. Mi się wydaje, że lepiej by działał od Ikoli. A jeśli by była taka potrzeba to dodał bym do niego prefiltr HW 602 albo 603. No chyba że wystarczy dać w środku akwarium na zasys filtra jakąś gąbkę. Cyrculator też na pewno jakiś zakupię. Przez jakiś czas chce zaobserwować czy filtr wewnętrzny da radę (chociaż pewnie nie da rady) jeśli nie to do kupię cyrculator. A odnośnie filtra za tłem to niestety ale nie mam na niego miejsca. A i życzę ci też szybkiego powrotu do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _Trolek_ napisał(a):

A co myślisz o filtrze SunSun HW 304a? Z tego co czytałem to przepływ ma 2000l/h. To trochę więcej ma od Ikola 600, kosz też ma o jeden więcej. Na pewno faktyczny przepływ po załadowaniu kubełka ceramiką, zeolitem czy innymi wkładami będzie o jakąś połowę mniejszy. Mi się wydaje, że lepiej by działał od Ikoli. A jeśli by była taka potrzeba to dodał bym do niego prefiltr HW 602 albo 603. No chyba że wystarczy dać w środku akwarium na zasys filtra jakąś gąbkę. Cyrculator też na pewno jakiś zakupię. Przez jakiś czas chce zaobserwować czy filtr wewnętrzny da radę (chociaż pewnie nie da rady) jeśli nie to do kupię cyrculator. A odnośnie filtra za tłem to niestety ale nie mam na niego miejsca. A i życzę ci też szybkiego powrotu do zdrowia.

Nigdy takiego nie miałem i osobiście bym wziął Ikola, bo go znam ( z tych tańszych ) Ten hw 304a u co którejś osoby kiepsko działa , jest głośny, terkocze etc. Ale u niektórych jest ok i są zadowoleni.  Ale na oko absolutnie bez cyrkulatora ten hw 304 nie ruszy wody w akwarium tak jak powinien. I tu znowu cyrkulator za 30-50zl i może będzie cichy czy za 200-300 żeby był cichy. 

Dla samego odniesienia mam u siebie Jebao sdw-5 i jest cichy, malutki ale pcha wodę tylko na wprost. Drugi które też ma plusy i minusy to Eheim Stream On 6500+ Ma bardzo prostą regulację, za pomocą "klapki" jak ryby małe to 2500l/h a jak duże to na maxa :)

Na pewno jest wiele innych pewnie lepszych i niekoniecznie droższych cyrkulatorow. Aaaaa raz miałem przez jeden dzień Tunze model 6015 i chyba trafiłem na bubla bo zagłuszył moje kubełki i wszystko inne. 

Hw-603 mam kilka, chyba z 5 bo był moment że eksperymentowałem z filtracją i były niedrogie, powiedzmy. Niektóre zapinają się lekko, inne mocno, niektóre zawory miały co jakiś czas problem i przeciekały a niektóre nie. Kupione w odstępach po kilka tygodni albo miesięcy i wykonanie było różne. Podejrzewam, że to i tak ta sama partia ale niektóre były po prostu wadliwe. Dwie sztuki nadal są używane i będą bo są bardzo wygodne jako prefiltr. 

 

Edytowane przez Pikczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywistym przeplyw Hw304 jest mniejszy. Większość producentów podaję tylko moc samej pompy, fluval podaję dwie wartości, moc pompy i rzeczywista filtra.

Osobiście uważam że chińczyk jest bardzo prądożerny i to co potecjalnie zaoszczędzisz na zakupie oddasz z nawiązką podczas eksploatacji (filtr pracuje nonstop). Zainteresuje się tematem kaseciakow w 300zl zbudujesz na falowniku JVC lub pompie np. Turbo 2000 (ta daje oszczednosci na grzalce), są jeszcze pompy dcp ale drogie w zakupie. Lub kup lepszy filtr kubelkowy na raty (np. FX4 na Twoje akwarium byłby spoko, poleciłbym Ci go, gdyby nie to że szwankuje mi pompa, ma problemy z rozruchem, ale jak już ruszy to działa do kolejnego odłączenia wtyczki na kilka min). 

Edytowane przez Nath_147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Trolek_ piszesz, że nie masz miejsca na kaseciak albo na moduł filtracyjny. Z tego co rozumiem aranżacja jeszcze nie stoi w akwarium? :) Te filtry możesz tak sobie wkomponować, że będzie to jednocześnie i kamień (element) dekoracji i filtr :) ale jeśli nie interesuje Cię to rozwiązanie w ogóle i chcesz koniecznie kubełek to na takie akwarium wg mnie JBL e1902 z rozsądnie dobranymi mediami filtracyjnymi i cyrkulator spokojnie dadzą sobie radę ( o ile nie będziesz miał obsady w stylu zupa rybna ). Piszę o JBL ponieważ od roku hulają u mnie dwa egzemplarze (e1902 oraz e1501) i złego słowa o nich powiedzieć nie mogę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długim zastanawianiu się i przeczytaniu wszystkich propozycji zdecydowałem, że jako biologa zakupię Ikola 600 max. Jako mechanik będzie służył Aquael Turbo 2000. Nad cyrkulatorem się jeszcze zastanawiam myślałem nad Jebao RW4. Na pewno chciał bym jakiś z regulacją mocy i biegami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.