Skocz do zawartości

Powrót do pyszczaków po wielu latach...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam Was wszystkich serdecznie,

 

W klubie jestem od 2007 roku... Ale nie było mnie kilka ładnych lat. Przez ten okres przewinęło mi się akwarium morskie 840L, jakieś baniaczki roślinne po 200L... Morskie zlikwidowałem w związku z przeprowadzką.. do dzisiaj mam od groma sprzętu na strychu... Miało już nie być akwarium bo przy moim trybie pracy nie chciałem nikogo obarczać obowiązkiem doglądania... ALE... no właśnie ALE...

Miesiąc temu postawiłem 200L (też wyciągnąłem ze strychu - nic oprócz podłoża nie musiałem kupować bo kubły, lampy, co2 itd po prostu miałem). I tak sobie siedzę, siedzę... i mówię - nie no, jakbym te włączniki od światła przesunął o jakieś 30cm.... to tak na szerokość 140cm wejdzie :) :)  :) Jakbym zdemontował z tyłu próg wykończeniowy - to i 60cm głębokości wejdzie... a wysokość? A to już dowolna... Ale co, roślinne? NIe no ile można... Morskie? odpada, nie dopilnuję... Paletki? E to nie dla mnie... i nagle olśnienie! MALAWI i KLUB-MALAWI! Przecież w sumie od tego zaczynałem!

 

No to teraz myślę dalej.. jak podejść do tematu. Jako, że mam dużo sprzętu i chciałbym go maksymalnie wykorzystać ale dużo też trzeba kupić, mam kilka pytań.

1. Jaka jest zaleta SUMPa w przypadku pyszczaków. Ogólnie wiem jakie daje korzyści w przypadku np. akwarium morskiego - miałem ponad 150L sumpa ale tam miałem odpieniacze, złoża, tryliard czujników, pomp itd... Skoro do biologii wystarczy mi kubeł (mam Oase Biomaster Thermo - chyba 350 albo 600)... 

2. Oświetlenie... Mam obecnie lampę SkyLight HyperSpot M - która właściwie w roślinnym jest przeznaczona do 90cm szkiełka. Ale wiadomo, nam nie potrzeba tyle światła i nawet ciekawie może być jak będą niedoświetlone boki... czy ktoś ma coś podobnego? Jest to kawał dobrego oświetlenia (6750lm, 6500-9000K) więc szkoda by trafiła na strych. Z drugiej strony mogę dorzucić jakąś belkę... albo po prostu dokupić kolejnego hyperspota w wersji S (60cm)... Podzielcie się swoimi przemyśleniami.

3. Filtracja mechaniczna - tutaj na pewno chcę jakąś gąbkę i filtr wewnętrzny (chyba, że ktoś mnie przekona do SUMPa i innego rozwiązania). Dodam, że mam kilka cyrkulatorów - od Maxspec-ów Gyre po kilka przeróżnych Jebao... tutaj mogę zrobić pralkę... jest w czym wybierać. 

 

Zbiornik zamówię a OptiWhite-a (front i prawy bok), prawdopodobnie akwarium będzie zabudowane od góry (z 3 powodów - żona, młody który uwielbia wrzucać co popadnie do zbiornika i poświata - w salonie przy TV nie lubię tego). Ale to jeszcze nie postanowione na 100%. 140x60x65h = 546L brutto. 

 

Misyo

 

ps. od lat nie używałem tego NICKa którego używałem w necie od czasów liceum, jakiś 1996 :) :) :) :)

 

 

 

Edytowane przez Bartek_De
Literówka w tytule
  • Lubię to 2
  • Bartek_De zmienił(a) tytuł na Powrót do pyszczaków po wielu latach...
Opublikowano (edytowane)

Witaj!

Nie mogłeś wpaść na nic lepszego niż Malawi, gratuluje! 😁

Zasadnicza sprawa, zrób wszystko aby zmieścić jak największy baniak, zawsze będziesz żałował po czasie, że z tej okazji nie skorzystałeś… 

Jeżeli chodzi o zaproponowane wymiary to zrobiłbym 140x60x60, nie szedłbym w wysokość 65 przy takiej długości. Raz, jak dla mnie takie akwaria przy Malawi gorzej wyglądają, dwa będzie Ci trudniej manewrować w środku. Przy takich długościach spokojnie wejdą Ci 3-4 gatunki Mbuna lub ewentualnie mała non-Mbuna, a ona aż takiej wysokości nie potrzebuje. 
 

1 i 3

Przy takim litrażu nie szedłbym w sump. Pokusiłbym się raczej o filtrację w module w tle akwarium, która załatwia Ci biologię i mechanikę. Zalet jest mnóstwo: bezobsługowość, cisza, woda zostaje w zbiorniku. Warto poczytać na ten temat. Nie robiłbym jednak tła na cały tył, tylko sam moduł filtracyjny.

2

Z tą belką możesz spróbować, 90 cm na pewno wystarczyć. Pytanie tylko ile tam jest W? Ja na zbiornik 135-50-55 mam zużycie w szczycie 5-6W i to jest w zupełności wystarczające. W razie czego sam zrobisz swoją.

Myślałeś już nad gatunkami?

Edytowane przez KapitanCzysty
Opublikowano (edytowane)

KapitanCzysty,

 

Miałem już Malawi 840L. Gdzieś na forum jest nawet temat... ale to były czasy narurowców itd... :) 

Co do rozmiaru - 140 szerokości to max co wcisnę.. Pierwsze Malawi miałem 200x65x65h i było cudnie. Morskie miałem 190x65x65h. Nigdy nie miałem problemu z obsługą, może dla tego, że mam 190cm wzrostu? :) 

Wczoraj zmierzyłem jeszcze raz i w poście się machnąłem - mam 140cm + 10cm jak przestawię włączniki od świateł... więc już 150cm się zrobiło. 

Muszę poprosić kogoś by mi to narysował, bo gdybym przesunął sprzęt o kolejne 10cm... to mam 160cm ALE tutaj to wszystko musi być przeliczone (kolumny muszą mieć miejsce by "oddychać", TV już wisi - musiałby pójść 10cm w prawo itd. itp.).

Filtrację przerabiałem różną... ale panelu nigdy nie miałem, nigdy jakoś nie miałem do tego przekonania chociaż widziałem dużo ciekawych baniaczków morskich - bardzo popularny temat w USA. Poczytam... 

 

Co do lampy LED - 75W ale jest to lampa w pełni sterowalna.. więc mogę zjechać na 10-20% mocy, ustawiać barwę itd... 

 

Przeglądając sklepy - trafiłem na fajny zestaw:

OASE HighLine Optiwhite 400

 

Lub wersja 160cm (szafka też mega):

OASE HighLine Optiwhite 600

Najfajniejsze co jest w tym zestawie to sposób klejenia... bajka...

 

Misyo

 

 

Edytowane przez Misyo
dodanie linku.
Opublikowano

Ja u siebie miałem podobnie przy decyzji odnośnie wielkości baniaka. Ostatecznie sprzedałem kolumny i wzmachol (pozostałość po czasach młodzieńczych i studiach 😄 ) który i tak nie był do wykorzystania w bloku i przy małych dzieciach. Zakupiłem zgrabniejszy zestaw kina z soundbarem, który w zupełności mi wystarcza i tak jak u Ciebie przesunąłem uchwyt na tv o kilkadziesiąt centymetrów. 
 

Wymierz wszystko na spokojnie, przelicz, przekalkuluj co się da przesunąć. Ja obkleiłem ścianę taśmą malarską z różnymi wymiarami zbiorników i tak to siedziało kilka dni. Żałuję jeszcze, że nie zrobiłem makiety 3D akwarium z kartonu bo dzięki temu wiedziałbym, że dałoby się wcisnąć jeszcze z 10 albo 15 cm, a to robi dużą różnicę.

Jak jesteś kawał chłopa to 65 cm nie będzie problemem, zwłaszcza, że urosła nam długość. Przy wymiarach 160x60x65 masz już ponad 624 litry i duże większe możliwości. 

Nie jestem zwolennikiem gotowych zestawów zwłaszcza, że większość z nas „naciąga” baniaki maksymalnie jak się da i producent nas wtedy nie ogranicza. Jeżeli zależy Ci na jakości spokojnie możesz zamówić akwarium na wymiar u jednego z trzech producentów polecanych tutaj na forum:

AkwariumPro, Myciok i akwarium Szczecin. 

Skonfigurujesz sobie zestaw: stelaż, baniak, pokrywa, rodzaj szkła itp. Zrobią wycenę całości typowo pod Twoje preferencje. 
 

Filtracja w modułach wewnątrz zbiornika to teraz coraz bardziej popularne rozwiązanie w PL. Coraz więcej osób z tego korzysta. 

Z lampą może się udać, chociaż przy 160 cm to ciężko powiedzieć. Tylko doświadczalnie możesz się przekonać 🙂
 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wg mnie dobrze pisze Kapitan. Tło jest ważne w malawi - najlepiej płaskie i moduł filtracyjny.

Sam mam sump 100 już sporo lat i zbiornik 720L.  Teraz jak przeszedłem na malawi to zrobiłbym jak powyżej.

Opublikowano

Miałem już 2 zbiorniki robione na zamówienie. Stelaże, zabudowy, sumpy, itd... Z głośników na pewno nie zrezygnuję, mało tego - wymieniam cały sprzęt bo w nowym salonie "zniknął"... 160cm szerokości będzie optymalnie... idealnie byłaby głębokość 55cm bo akwarium będzie w rogu gdzie mam jedno z wejść do salony i przy 60cm jakieś 3cm będzie wystawać - jeśli będzie to źle wyglądać będę musiał dobudować te 3 cm ściany ale to wyjdzie w "praniu". Porównywałem koszty zestawu (a ten jest na prawdę premium i wygląda cudnie). Szafka z wysuwaną półką na kubełek, środkowa na pokarmy... bajka. Sam zbiornik w optiwhite bez transportu to jakieś 5K na wymiar. Szafka ze 2-3K. Lampa i obudowa kolejne 2-3  tysiące. Tutaj za 11K mam zestaw w optiwhite, z czarnym tłem, suchym kominem, wszystko spasowane. Prawdopodobnie będę musiał wymienić fronty by pasowały do reszty mebli ale co najważniejsze - zamówię i dostanę wszystko za jednym razem. Wcześniejsze zbiorniki zamawiałem u Przemka (chyba tak się koleś nazywa) w Szczecinie - ale z 6 tygodni zrobiło się 6 miesięcy... o transporcie nie wspomnę bo było to przekładane z 8 razy... Zabawa ze stelażem, zabudowanie tego... Przy ostatnim morskim sama zabudowa to było z 8K z tego co pamiętam. Człowiek na stare lata robi się leniwy... Widziałem zestawy Oase i tutaj jest po prostu pięknie. Sprawdziłem teraz swój stary temat na grupie i na 22 strony :) :) :) Ale nie ma niestety już zdjęc, hosting zdechł bo ostani post był w 2009 roku... Szukam starych zdjęć... Tło miałem jakieś super topowe... finalnie poszło na sprzedaż za jakieś grosze (2gi zbiornik) bo poszedłem w morszczyznę... 

 

PS. Prawie przekonałem żonę, że w salonie może być od lewej - akwarium 160cm, 50cm miejsca na kolumnę, TV+Szafka RTV 192cm, 50cm na drugą kolumnę... I..... mój roślinny zbiornik odpalony ze sprzętu który mam i wystartowałem ze 3 tygodnie temu 71cm :) :) Wiecie, żeby była symetria... Tylko musiałbym szafkę wymienić w tym co mam by była taka sama jak w nowym akwarium i w stylu szafki RTV :) Muszę to narysować teraz jakoś i zwizualizować :)

Opublikowano
56 minut temu, Misyo napisał(a):

Widzę, że po latach ruch na forum dużo niższy jak kiedyś :) 

Większość siedzi na innych mediach społecznosciowych.

W dniu 29.12.2022 o 21:40, Misyo napisał(a):

Powyższe zdjęcia u mnie nie działają.

W dniu 29.12.2022 o 21:40, Misyo napisał(a):

A tutaj mój pierwszy baniak 840L :) Dzikie czasy :)

https://share.icloud.com/photos/027ujCpX2RViaxmGbdpYWDCLw

Powyższy link przerzuca do tego tematu tutaj.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dokładnie tak jest jak mówisz. Ale to wynika z niewiedzy a nie z jakiejś technicznej nieudolności .
    • Spójrz ile jest tematów nowicjuszy w dziale Tło, podłoże, dekoracja gdzie porady dotyczące podniesienia aranżacji czy dołożenia większych głazów idą jak krew w piach. 
    • Dlatego jak nowicjusz chce stawiać akwa z naszym biotopem  to ma do poczytania tematy w dziale PODSTAWY . Wiem..nie każdy czyta. To po to ma forum aby pytać. Bartku..nie wiem czemu ustawienie aranżacji pod tafle jest niewykonalne dla nowicjusz. Chyba , że sam będzie to robić bez konsultacji. Ja jednak uważam , że Demasoni jest dla nowicjusza z naszym biotopem z zachowaniem warunków które wszyscy opisaliśmy. W końcu akwarysta to też człowiek myślący.
    • Dziękuję, właśnie go przejrzałem. 👍
    • @Andrzej Głuszyca moje pytanie jak najbardziej dotyczy ryb z naszego biotopu. Uważam, że jest mnóstwo gatunków, które w hodowli wymagają  niesamowitych operacji ze strony akwarysty. Wracając do tematu wątku, ja w swojej przygodzie z Malawi największe problemy miałem z Metriaclima Msobo Magunga. Z moich obserwacji wynikało, że ten gatunek po pierwsze jest bardzo delikatny i wybredny jeśli chodzi o żywienie a po drugie bardzo łatwo wywołać u niego stres, który później odbija się na zdrowiu. W pierwszym stadzie, które miałem, na bodajże 12 sztuk, 9 okazało się samcami. Sam początkowy etap wybarwiania przebiegał tak nerwowo, że nie udało mi się w żaden sposób tego okiełznać i z 12 sztuk została mi jedna samica i jeden samiec. Przy drugim podejściu miałem nieco więcej szczęścia i samic było tyle samo co samców, jednakże przy jakichś pracach porządkowych w zbiorniku tak zestresowało je moje grzebanie w baniaku (wcale nie jakieś intensywne), że przez 3 miesiące jak tylko podchodziłem do zbiornika to chowały się po kątach jakby miały jakąś traumę. Finalnie najlepiej funkcjonował mi o dziwo układ 3 Panów i 2 Panie. Panie miały względny spokój od natarczywych samców ponieważ Panowie większość energii pożytkowali na ustalanie kto będzie mógł spędzić czas z Panią. W każdym razie ten gatunek uważam za trudniejszy i wymagający większego zaangażowania ze strony akwarysty.
    • Podpięty. @Andrzej Głuszyca zgadzam się z tą teorią. Również uważam, że Malawi to jeden z najłatwiejszych biotopów. Ale jak w każdym biotopie mamy tu ryby "łatwe" i te bardziej wymagające i Demasoni należy właśnie do tej drugiej grupy. @SlavekG i @Gonera1992 ładnie wypunktowali wymagania, które dla nas "starych wyjadaczy" nie powinny stanowić problemu, ale dla nowicjusza już samo ułożenie aranżacji pod taflę wody jest niewykonalne. Dlatego w mojej opinii Demasoni nie powinno się polecać osobom na pierwsze akwarium Malawi.
    • Jeżeli do tego tła dasz przemyślane oświetlenie czyli takie aby było sporo po bokach półmroku  to będziesz miał bajkowe akwarium. Ciemne klimaty i kolory Twoich ryb będą cieszyć oczy.
    • @VrzechuBardzo ładnie to ująłeś i mam nadzieję , że Twoje pytanie dotyczy ryb z naszego biotopu a nie innych ryb , które wymagają czasami " skomplikowanych" choćby parametrów wody, które mogą sprawiać początkującemu akwaryście problemy. Powtórzę to co pisałem ja i inni koledzy włącznie z Tobą:   muszą być spełnione warunki siedliskowe ( obsada, aranż ) , żywieniowe no i odpowiednia wielkość akwarium . Często czytam na forum , że jakieś tam dwa czy nawet trzy gatunki można trzymać w akwarium np. 240 litrowym. Owszwm ..można. Ale my jednak mający jakieś doświadczenie zawsze polecamy większe i wtedy zaczynają się dyskusje ( zbędne) . W takich dyskusjach często brakuje argumentacji swoich racji. bo odpowiedź , że można trzymać czy nie można niczego nie tłumaczy. Uzasadnienie swoich wypowiedzi czasami wymaga czasu czy chęci bo pytania się powtarzają. Dlatego @Vrzechubardzo dobrze zrobiłeś zakładając ten temat. Proponuję aby Bartek @Bartek_Dego podwiesił i niech będzie widoczny. A tak na marginesie to w swoim życiu prowadziłem akwa które wymagały wiedzy wtedy niedostępnej w internecie bo go nie było. O "pyszczakach" nie myślałem . Ale właśnie z tego względu , że prowadzenie akwa z naszym biotopem jest bardzo łatwe ( moje zdanie) w porównaniu do innych , dlatego zdecydowałem się na ten biotop. Potem wróciłem do innych biotopów ale chyba wrócę jednak do Malawi.
    • @TomekTmoje pierwsze demonarium miało 240L, pływało w nim około 30 osobników. Nie było z nimi najmniejszych kłopotów, ale miały dużo kryjówek.  Jeśli masz do dyspozycji 420L spokojnie możesz startować z grupą demasoni. Później postaram się znaleźć parę fotek zbiornika 240L i 670L. 670L bylo bezpiaskowe, same kamienie. Na forum jest dokładny opis tego zbiornika pod tytułem Demonarium.   @Vrzechuw zasadzie tak, masz rację. Przykładem może być Flavus, ryba która odstrasza wiele osób ze wzgledu na swoj charakter. U mnie z powodzeniem plywaly w zbiorniku o podstawie 180x60cm. Byly dwa samce które podzieliły się zbiornikiem. Nie mialem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną sytuacja kiedy maingano chciał przejąć grotę flavusa i nie doczekał rana. Ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu.
    • Dzięki @Andrzej Głuszyca, @Bartek_De, @SlavekG, @Gonera1992 za takie rzeczowe i obszerne spostrzeżenia dotyczące Chindongo Demasoni  Czy zgodzicie się z moją teorią, że wobec tego każda ryba nada się dla początkującego, o ile, i to jest najważniejsze, O ILE akwarysta zapozna się z jej wymaganiami siedliskowymi oraz żywieniowymi i spełni je w znakomitej większości? Wg mnie tak właśnie jest. Później dochodzi już kwestia charakteru konkretnych osobników. Chyba, że za początkującego akwarystę uznamy po prostu leniwego akwarystę, który dysponując jakimś akwarium i jakimś pokarmem wpuści do niego nieprzemyślaną wcześniej obsadę i zastanawia się dlaczego zbiornik "nie gra". 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.