Skocz do zawartości

Powrót do pyszczaków po wielu latach...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam Was wszystkich serdecznie,

 

W klubie jestem od 2007 roku... Ale nie było mnie kilka ładnych lat. Przez ten okres przewinęło mi się akwarium morskie 840L, jakieś baniaczki roślinne po 200L... Morskie zlikwidowałem w związku z przeprowadzką.. do dzisiaj mam od groma sprzętu na strychu... Miało już nie być akwarium bo przy moim trybie pracy nie chciałem nikogo obarczać obowiązkiem doglądania... ALE... no właśnie ALE...

Miesiąc temu postawiłem 200L (też wyciągnąłem ze strychu - nic oprócz podłoża nie musiałem kupować bo kubły, lampy, co2 itd po prostu miałem). I tak sobie siedzę, siedzę... i mówię - nie no, jakbym te włączniki od światła przesunął o jakieś 30cm.... to tak na szerokość 140cm wejdzie :) :)  :) Jakbym zdemontował z tyłu próg wykończeniowy - to i 60cm głębokości wejdzie... a wysokość? A to już dowolna... Ale co, roślinne? NIe no ile można... Morskie? odpada, nie dopilnuję... Paletki? E to nie dla mnie... i nagle olśnienie! MALAWI i KLUB-MALAWI! Przecież w sumie od tego zaczynałem!

 

No to teraz myślę dalej.. jak podejść do tematu. Jako, że mam dużo sprzętu i chciałbym go maksymalnie wykorzystać ale dużo też trzeba kupić, mam kilka pytań.

1. Jaka jest zaleta SUMPa w przypadku pyszczaków. Ogólnie wiem jakie daje korzyści w przypadku np. akwarium morskiego - miałem ponad 150L sumpa ale tam miałem odpieniacze, złoża, tryliard czujników, pomp itd... Skoro do biologii wystarczy mi kubeł (mam Oase Biomaster Thermo - chyba 350 albo 600)... 

2. Oświetlenie... Mam obecnie lampę SkyLight HyperSpot M - która właściwie w roślinnym jest przeznaczona do 90cm szkiełka. Ale wiadomo, nam nie potrzeba tyle światła i nawet ciekawie może być jak będą niedoświetlone boki... czy ktoś ma coś podobnego? Jest to kawał dobrego oświetlenia (6750lm, 6500-9000K) więc szkoda by trafiła na strych. Z drugiej strony mogę dorzucić jakąś belkę... albo po prostu dokupić kolejnego hyperspota w wersji S (60cm)... Podzielcie się swoimi przemyśleniami.

3. Filtracja mechaniczna - tutaj na pewno chcę jakąś gąbkę i filtr wewnętrzny (chyba, że ktoś mnie przekona do SUMPa i innego rozwiązania). Dodam, że mam kilka cyrkulatorów - od Maxspec-ów Gyre po kilka przeróżnych Jebao... tutaj mogę zrobić pralkę... jest w czym wybierać. 

 

Zbiornik zamówię a OptiWhite-a (front i prawy bok), prawdopodobnie akwarium będzie zabudowane od góry (z 3 powodów - żona, młody który uwielbia wrzucać co popadnie do zbiornika i poświata - w salonie przy TV nie lubię tego). Ale to jeszcze nie postanowione na 100%. 140x60x65h = 546L brutto. 

 

Misyo

 

ps. od lat nie używałem tego NICKa którego używałem w necie od czasów liceum, jakiś 1996 :) :) :) :)

 

 

 

Edytowane przez Bartek_De
Literówka w tytule
  • Lubię to 2
  • Bartek_De zmienił(a) tytuł na Powrót do pyszczaków po wielu latach...
Opublikowano (edytowane)

Witaj!

Nie mogłeś wpaść na nic lepszego niż Malawi, gratuluje! 😁

Zasadnicza sprawa, zrób wszystko aby zmieścić jak największy baniak, zawsze będziesz żałował po czasie, że z tej okazji nie skorzystałeś… 

Jeżeli chodzi o zaproponowane wymiary to zrobiłbym 140x60x60, nie szedłbym w wysokość 65 przy takiej długości. Raz, jak dla mnie takie akwaria przy Malawi gorzej wyglądają, dwa będzie Ci trudniej manewrować w środku. Przy takich długościach spokojnie wejdą Ci 3-4 gatunki Mbuna lub ewentualnie mała non-Mbuna, a ona aż takiej wysokości nie potrzebuje. 
 

1 i 3

Przy takim litrażu nie szedłbym w sump. Pokusiłbym się raczej o filtrację w module w tle akwarium, która załatwia Ci biologię i mechanikę. Zalet jest mnóstwo: bezobsługowość, cisza, woda zostaje w zbiorniku. Warto poczytać na ten temat. Nie robiłbym jednak tła na cały tył, tylko sam moduł filtracyjny.

2

Z tą belką możesz spróbować, 90 cm na pewno wystarczyć. Pytanie tylko ile tam jest W? Ja na zbiornik 135-50-55 mam zużycie w szczycie 5-6W i to jest w zupełności wystarczające. W razie czego sam zrobisz swoją.

Myślałeś już nad gatunkami?

Edytowane przez KapitanCzysty
Opublikowano (edytowane)

KapitanCzysty,

 

Miałem już Malawi 840L. Gdzieś na forum jest nawet temat... ale to były czasy narurowców itd... :) 

Co do rozmiaru - 140 szerokości to max co wcisnę.. Pierwsze Malawi miałem 200x65x65h i było cudnie. Morskie miałem 190x65x65h. Nigdy nie miałem problemu z obsługą, może dla tego, że mam 190cm wzrostu? :) 

Wczoraj zmierzyłem jeszcze raz i w poście się machnąłem - mam 140cm + 10cm jak przestawię włączniki od świateł... więc już 150cm się zrobiło. 

Muszę poprosić kogoś by mi to narysował, bo gdybym przesunął sprzęt o kolejne 10cm... to mam 160cm ALE tutaj to wszystko musi być przeliczone (kolumny muszą mieć miejsce by "oddychać", TV już wisi - musiałby pójść 10cm w prawo itd. itp.).

Filtrację przerabiałem różną... ale panelu nigdy nie miałem, nigdy jakoś nie miałem do tego przekonania chociaż widziałem dużo ciekawych baniaczków morskich - bardzo popularny temat w USA. Poczytam... 

 

Co do lampy LED - 75W ale jest to lampa w pełni sterowalna.. więc mogę zjechać na 10-20% mocy, ustawiać barwę itd... 

 

Przeglądając sklepy - trafiłem na fajny zestaw:

OASE HighLine Optiwhite 400

 

Lub wersja 160cm (szafka też mega):

OASE HighLine Optiwhite 600

Najfajniejsze co jest w tym zestawie to sposób klejenia... bajka...

 

Misyo

 

 

Edytowane przez Misyo
dodanie linku.
Opublikowano

Ja u siebie miałem podobnie przy decyzji odnośnie wielkości baniaka. Ostatecznie sprzedałem kolumny i wzmachol (pozostałość po czasach młodzieńczych i studiach 😄 ) który i tak nie był do wykorzystania w bloku i przy małych dzieciach. Zakupiłem zgrabniejszy zestaw kina z soundbarem, który w zupełności mi wystarcza i tak jak u Ciebie przesunąłem uchwyt na tv o kilkadziesiąt centymetrów. 
 

Wymierz wszystko na spokojnie, przelicz, przekalkuluj co się da przesunąć. Ja obkleiłem ścianę taśmą malarską z różnymi wymiarami zbiorników i tak to siedziało kilka dni. Żałuję jeszcze, że nie zrobiłem makiety 3D akwarium z kartonu bo dzięki temu wiedziałbym, że dałoby się wcisnąć jeszcze z 10 albo 15 cm, a to robi dużą różnicę.

Jak jesteś kawał chłopa to 65 cm nie będzie problemem, zwłaszcza, że urosła nam długość. Przy wymiarach 160x60x65 masz już ponad 624 litry i duże większe możliwości. 

Nie jestem zwolennikiem gotowych zestawów zwłaszcza, że większość z nas „naciąga” baniaki maksymalnie jak się da i producent nas wtedy nie ogranicza. Jeżeli zależy Ci na jakości spokojnie możesz zamówić akwarium na wymiar u jednego z trzech producentów polecanych tutaj na forum:

AkwariumPro, Myciok i akwarium Szczecin. 

Skonfigurujesz sobie zestaw: stelaż, baniak, pokrywa, rodzaj szkła itp. Zrobią wycenę całości typowo pod Twoje preferencje. 
 

Filtracja w modułach wewnątrz zbiornika to teraz coraz bardziej popularne rozwiązanie w PL. Coraz więcej osób z tego korzysta. 

Z lampą może się udać, chociaż przy 160 cm to ciężko powiedzieć. Tylko doświadczalnie możesz się przekonać 🙂
 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wg mnie dobrze pisze Kapitan. Tło jest ważne w malawi - najlepiej płaskie i moduł filtracyjny.

Sam mam sump 100 już sporo lat i zbiornik 720L.  Teraz jak przeszedłem na malawi to zrobiłbym jak powyżej.

Opublikowano

Miałem już 2 zbiorniki robione na zamówienie. Stelaże, zabudowy, sumpy, itd... Z głośników na pewno nie zrezygnuję, mało tego - wymieniam cały sprzęt bo w nowym salonie "zniknął"... 160cm szerokości będzie optymalnie... idealnie byłaby głębokość 55cm bo akwarium będzie w rogu gdzie mam jedno z wejść do salony i przy 60cm jakieś 3cm będzie wystawać - jeśli będzie to źle wyglądać będę musiał dobudować te 3 cm ściany ale to wyjdzie w "praniu". Porównywałem koszty zestawu (a ten jest na prawdę premium i wygląda cudnie). Szafka z wysuwaną półką na kubełek, środkowa na pokarmy... bajka. Sam zbiornik w optiwhite bez transportu to jakieś 5K na wymiar. Szafka ze 2-3K. Lampa i obudowa kolejne 2-3  tysiące. Tutaj za 11K mam zestaw w optiwhite, z czarnym tłem, suchym kominem, wszystko spasowane. Prawdopodobnie będę musiał wymienić fronty by pasowały do reszty mebli ale co najważniejsze - zamówię i dostanę wszystko za jednym razem. Wcześniejsze zbiorniki zamawiałem u Przemka (chyba tak się koleś nazywa) w Szczecinie - ale z 6 tygodni zrobiło się 6 miesięcy... o transporcie nie wspomnę bo było to przekładane z 8 razy... Zabawa ze stelażem, zabudowanie tego... Przy ostatnim morskim sama zabudowa to było z 8K z tego co pamiętam. Człowiek na stare lata robi się leniwy... Widziałem zestawy Oase i tutaj jest po prostu pięknie. Sprawdziłem teraz swój stary temat na grupie i na 22 strony :) :) :) Ale nie ma niestety już zdjęc, hosting zdechł bo ostani post był w 2009 roku... Szukam starych zdjęć... Tło miałem jakieś super topowe... finalnie poszło na sprzedaż za jakieś grosze (2gi zbiornik) bo poszedłem w morszczyznę... 

 

PS. Prawie przekonałem żonę, że w salonie może być od lewej - akwarium 160cm, 50cm miejsca na kolumnę, TV+Szafka RTV 192cm, 50cm na drugą kolumnę... I..... mój roślinny zbiornik odpalony ze sprzętu który mam i wystartowałem ze 3 tygodnie temu 71cm :) :) Wiecie, żeby była symetria... Tylko musiałbym szafkę wymienić w tym co mam by była taka sama jak w nowym akwarium i w stylu szafki RTV :) Muszę to narysować teraz jakoś i zwizualizować :)

Opublikowano
56 minut temu, Misyo napisał(a):

Widzę, że po latach ruch na forum dużo niższy jak kiedyś :) 

Większość siedzi na innych mediach społecznosciowych.

W dniu 29.12.2022 o 21:40, Misyo napisał(a):

Powyższe zdjęcia u mnie nie działają.

W dniu 29.12.2022 o 21:40, Misyo napisał(a):

A tutaj mój pierwszy baniak 840L :) Dzikie czasy :)

https://share.icloud.com/photos/027ujCpX2RViaxmGbdpYWDCLw

Powyższy link przerzuca do tego tematu tutaj.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.