Skocz do zawartości

Kontrolowanie populacji / redukcja obsady


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
6 godzin temu, pulpet napisał(a):

Moje Maingano mają narybek w nosie, albo w okolicach płetwy odbytowej. Może to dla tego, że ostatnio przeniosły się do bandy Pseudotropheus 😁.  A poważnie, które Melanochromisy robią taką fajna robotę?

 

🤣

Chipokae, kaskazini, baliodigma, lepidiadaptes, simulans. 

No fakt, maingano kolorystycznie pasuje do Melanochromisów😁

  • Lubię to 2
Opublikowano

@pulpet wydaje mi się, że właśnie uproszczona aranżacja byłaby rozwiązaniem mojego problemu bo w tych szczelinach, w których obecnie panoszą się maluchy nic im nie jest groźne. Eliminacja zdrowych młodych ryb również nie wchodzi w grę u mnie. Sumienie mi nie pozwala :P Myślałem jeszcze o oddawaniu ryb do sklepu zoologicznego. Co prawda nie wiadomo kto je później przygarnie i do jakiego zbiornika no ale coś muszę z nimi zrobić. Spróbuję z tymi pułapkami. Ale mam podejrzenia, że nie obędzie się bez wyciągania kamulcy pewnego pięknego dnia.

Opublikowano

@pulpet muszę w takim razie popróbować :) może uda się nieco zredukować obsadę. Teraz już robi się trochę tłoczno... no i tak myślę, że może jakbym zredukował obsadę to może by było miejsce na jeszcze jeden gatunek :P 

  • Lubię to 1
Opublikowano

@Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką.

Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉IMG_20221127_184034.thumb.jpg.018d8926fee0989d03237868a5721f8f.jpg

Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 

  • Lubię to 4
Opublikowano

@przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów :) Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko ;) 

  • Lubię to 1
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Powracam do tematu z moimi spostrzeżeniami :) Nimbochromis Livingstoni nie sprawdził się zupełnie. Kupiłem egzemplarz około 8cm i najchętniej żerował na tym co było podawane obsadzie, mimo że jest to karma przeznaczona dla roślinożernych gatunków. Fakt, kilka razy widziałem że Nimbo się czai na maluchy ale z reguły podpływała do niego jakaś inna dorosła ryba zaciekawiona tym co też on pajacuje tam przy tych kamieniach i Nimbo speszony odpływał. Pułapką z butelki udało mi się odłowić kilka dorosłych sztuk, które miałem w nadmiarze, ale kwestia redukcji narybku dalej pozostaje nierozwiązana. Chyba będę zmuszony nieco przemodelować moją aranżację, chociaż w obecnym stanie bardzo mi się podoba... Albo po prostu będę czekać aż ryby podrosną na tyle żeby zaciekawione wpływały do pułapki. Robię w zbiorniku miejscę na nowy gatunek - Metriaclima Fainzilberi Maison Reef i zastanawiam się czy ten rozbójnik nie będzie trochę "szachował" narybku. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.