Skocz do zawartości

Filtracja 160l


Ossek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 😀 Chciałbym prosić o poradę w sprawie filtracji. Obecnie w akwarium chodzi HW-302 z prefiltrem HW-603. Na godzinę dziennie włączam falownik JVP110, który niby wymiata syf, ale drażni mnie to wszechobecne latające wiadomo co😁 Poza tym mam wrażenie, że zasys jest za mały, bo często większe gówienka przelatują obok wlotu. Chciałbym, żeby temat był załatwiany na bieżąco. Pierwsza opcja, jaką rozważam, to mocniejszy kubeł i pozostawienie prefiltra, falownika w razie konieczności również. Myślałem o HW-303. A może jakiś inny? Drugi wariant to wywalenie prefiltra i wrzucenie do środka np. Aquaela Turbo 1000, ale to dodatkowy sprzęt w akwarium. Poza tym jego wyłączenie i zdjęcie gąbki uwalnia do wody mnóstwo łajna. Tu myślałem o jej zastąpieniu pojemnikiem i wypchaniu gąbką/włókniną (razem z pojemnikiem na biologię). Wtedy jego demontaż w akwarium byłby wg mnie bardziej "sterylny". Zdałoby to egazmin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ossek napisał:

Obecnie w akwarium chodzi HW-302 z prefiltrem HW-603.

Zestaw dobry pod warunkiem , że msz jeszcze filtr mechaniczny. A tego Ci brak. W tym przypadku jego wydajność spada.

 

11 godzin temu, Ossek napisał:

Poza tym mam wrażenie, że zasys jest za mały, bo często większe gówienka przelatują obok wlotu.

To nie kwestia zbyt małego zasysu. Rzadko który filtr sam z siebie podniesie odchody z dna . On je wyłapuje z toni. A żeby wyłapać z toni coś musi je jemu napchać. Czyli dobra cyrkulacja.  Na oczątek spróbuj  aby ten falownik pracował non stop .  Po prostu zaobserwujesz czy dalej brak oczekiwanych efektów.

11 godzin temu, Ossek napisał:

Pierwsza opcja, jaką rozważam, to mocniejszy kubeł i pozostawienie prefiltra, falownika w razie konieczności również. Myślałem o HW-303. A może jakiś inny?

Ja polecam do tego litrażu Ikola 600 z prefiltrem jak na poniższym zdjęciu. Prefiltr ma w sobie dwie gąbki . Możesz je zamienić i do środka  wkładać watę akwarystyczną JBL. JBL bo jest w 100% syntetyczna i nie " pyli ".  Miałem tak kilka ładnych lat i wróciłem do gąbek. Wata może lepiej jednak czyści . 

11 godzin temu, Ossek napisał:

. Tu myślałem o jej zastąpieniu pojemnikiem i wypchaniu gąbką/włókniną (razem z pojemnikiem na biologię). Wtedy jego demontaż w akwarium byłby wg mnie bardziej "sterylny". Zdałoby to egazmin?

Zda egzamin. Ale po co Ci dwa filtry biologiczne? W ten pojemnik możesz wsadzić watę akwarystyczną i będziesz miał mechanika. Możesz też założyć na niego tylko samą gąbkę ( też tak mam). Z tym , że ja celowałbym w 2000. Fakt , jest droższy. Ale ma regulowany przepływ co może Ci się kiedyś przydać. Jeżeli chcesz sama gąbkę to kup wtedy sam cyrkulator AT2000. Różni się od filtra tym , że nie ma tego plastikowego kszyka i jest tańszy od filtra AT2000.

Poniżej prefiltr Eheim o którym wspominałem.

 

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Aquaelem właśnie chodzilo mi o wywalenie ceramiki i też umieszczenie tam gąbek, może faktycznie napisałem dwuznacznie 😀 OK, zacznę od włączenia falownika na stałe. Jedyne co mnie przed tym wcześniej powstrzymywało to obawa przed męczeniem ryb😀 w sumie może i to się uda, bo po jakichś 40 minutach od włączenia w toni już jest praktycznie czysto. Dzięki za pomoc, będę informował 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Obecnie za filtrację odpowiada Ikola 600 z prefiltrem HW-603, a w środku chodzi Aquael Turbo 1000 z prefiltrem Eheima wspomagany falownikiem. Wyleczyłem się już z pedanterii i dopuszczam jakieś gówienka między kamieniami, które i tak usuwam przy cotygodniowym serwisie, więc wzięło mnie na kombinowanie :D Wymyśliłem sobie Ultramaxa 2000, który ogarnąłby mi wszystko. Dorzuciłbym tylko włókninę i bardziej gęstą gąbkę do wbudowanego prefiltra (płukałbym to co tydzień). Pozwoliłoby to pozbyć się całego sprzętu ze środka. Czy ma to szansę wypalić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikola 600 to bardzo dobry filtr wg. opinii. Nie wiem jakie masz akwarium, ale ultramax 2000 to może być za mało, jeśli teraz masz Ikole 600, trubo 1000 oraz falownik. Jeśli chcesz koniecznie zmianę to pomyślałbym nad fx6 lub hypermax. Pomyśl też o module wypchanym gąbkami z pompą jebao. To może być najtańsze rozwiązanie: w zakupie, zużyciu prądu, wydajności, estetyki. Fajne moduły, które idealnie nadają się pod filtracje ma u siebie @Bastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.