Skocz do zawartości

Początek przygody - problem ze startem


Ludwik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum właśnie postanowiłem założyć swoje pierwsze w życiu akwarium wybór padł na Malawi.

Poczytałem trochę i postanowiłem wystartować na WA. Bo opisana na forum metoda wydaje się prosta niestety pojawił się problem.

Zbiornik ma 240 l został napełniony woda z kranu następnie dodane 6ml seachem prime. Po 30 minutach zmierzyłem wartości 

no2 <0,01

no3 < 0,5

nh4< 0,05

ph 8

testami kropelkowymi JBL

dodałem Wody amoniakalnej 25% - 7 kropli jakieś 0,4 ml ze strzykawki z zestawu JBL następnie 1 ampułkę probio biodigest. Ponownie zmierzone wartości i są bez zmian myslałem ze bedzie jakiś skok nh4 aby później obserwować jego spadek niestety dalej minimum i kolor nie jest nawet zielonkawy tylko blado żółty. Na następny dzień tak sobie wrzuciłem jeszcze jedna ampułkę bakterii. Kolejny dzień czyli dzisiaj postanowiłem dodać porcje WA i chciałem mniej ale wlało mi się jakieś 0,7 lub 0,8 ml. Powtorzyłem wszystkie testy i NH 4 dalej ma minimum czyli <0,05 jedynie kolor już zrobił się lekko zielonkawy dokładnie jak najniższa wartość na skali jbl.)

Co dalej w jaki sposób obserwować spadek nh4 skoro mimo takiej ilości amoniaku dalej jest na minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3.

Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak.

Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest. 

 

Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.

Dziękuje będę korzystał z opcji edycji

Na dzisiejszy dzień wygląda to tak:

nh3 -1,5 (test salifert)

nh4- miedzy 0,05 a 0,1 (jbl)

no2 <0,01

Planuje zostawić zbiornik na 4 dni i wtedy zmierzyć tylko nie wiem czy taka zawartość nh3/nh4 jest wystarczają dla bakterii i już nic nie dolewać? 

Edytowane przez Ludwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ludwik napisał:

Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?

Trzeba być cierpliwy. Jeżeli proces ten trwa 40 dni nie da się wykonać tego w dwa dni, można jedynie go przyspieszyć. Jak przyspieszyć ten proces , przeczytasz poniżej pozdrawiam.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjiyvKwrbn6AhWuDRAIHWlEDeEQFnoECAMQAw&url=https%3A%2F%2Fyokuchi.com%2Fnitryfikacja-kluczowy-proces-w-swiecie-przyrody%2F&usg=AOvVaw2MMg6CrHvptR2rQS7lOvPu

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.