Skocz do zawartości

Przepływomierz wody - jak zrobic...


Rekomendowane odpowiedzi

W zwiazku z tym iz poruszylismy w innym watku temat wydajnosci filtrow zewn.

chcialbym to zmierzyc, jednak nie znalazlem przeplywomierzy w cenach niskich (100-200pln)

w zwiazku z tym pytanko do Was - czy znacie jakies linki do projektow DIY przeplywomierza wody ?


z gory dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam bardzo fajne użądzenie DIY. Mianowicie wiaderko wody:) Lejesz ze stoperem 5-10l do niego i obliczasz potem ile robi w godzine. Wcale nie trzeba wydawać 200zł.

Ja tak robie tylko , ze zamaist wiadra biore 30L beczke - mniejszy błąd pomiaru na większej ilości wody i dłuższym czasie pomiaru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko po co się męczyć z beczkami ?

Poza tym, koszt beczki jest porównywalny do wodomierza, zajmuje dużo miejsca,na pewno duzo więcej niż wodomierz, no i jeżeli mówimy o możliwości popełnienia błędu pomiarowego to przy wodomierzu prawie on nie istnieje.

Po wtóre, bardzo ważną rzeczą było dla mnie na początku ile wody przelatuje przez filtr, abym miał odniesienie jak zanieczyszczony jest filtr, dzisiaj robię to na oko i informacja jaki jest przepływ jest po prostu zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tylko nad kwestia oporów generowanych przez wodomierz.

W sumie sa produkowane do rur wodociagowych wiec moga w opor nie wnikac, przy akwariach

opor wodomierza moze zmniejszac wydajnosc kubla...

I teraz pytanie , montowac go na uklad wodny kubla na stale czy zrobic dodatkowe obejscie na 2 zaworach, wtedy na czas pomiaru bede przelaczal wode na wodomierz - tylko na czas pomiaru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko na czas pomiaru, nie kombinował bym z jakimiś dodatkowymi obejściami tylko nałożył bym na wylo rurkę podłączoną do wodomierza a po pomiarze bym to ściągnął. Co do oporu wodomierza pewnie jakiś jest w końcu wszystko co istnieje i się porusza stawia jakiś opór, ale podejrzewam że nie jest on większy niż opór węża którym wylatuje woda z kubełka.

Tak że akurat tym nie ma co się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko po co się męczyć z beczkami ?

Poza tym, koszt beczki jest porównywalny do wodomierza, zajmuje dużo miejsca,na pewno duzo więcej niż wodomierz, no i jeżeli mówimy o możliwości popełnienia błędu pomiarowego to przy wodomierzu prawie on nie istnieje.


Przeciez it tak kazdy uzywa jakiejsc beczki do spuszczania wody czy do jej odstania przed wlaniem więc na stanie jest .

A co do błędu powmiarowego - przecież to tak , tylko dla nas, dla zaspokojenia ciekawości . Nie piszesz chyba z tego pracy naukowej ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak dla mnie tai pomiar nie do konca jest wiarygodny i trzeba ten filtr odlaczac od akwa...


a chodzi o pomiar przeplywu w TWOIM akwarium a nie w beczce :-) przynajmniej jak dla mnie :-)


Wtedy bede mogl powiedzic, moj JBL 250tka w akwa 126 przewala .... litrow po 2 mieisacach od czyszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.