Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
5 godzin temu, kazikx napisał:

Moje pytanie do Was: czy mogę umieścić go bliżej środka wysokości filtra? Na 1/2 lub ciut wyżej? Chcę ukryć go za skałkami, a te raczej nie będą zbyt wysokie.

Niestety w filtrach "zrób ot sam" musisz wszytko robić metodą prób i błędów. Jeżeli w gąbce zrobisz nacięcie  w kształcie krzyża to po usunięciu falownika sama się zejdzie, ewentualnie podkleisz silikonem i wstawisz falownik w inne miejsce.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

Godzinę temu, Andrzej Głuszyca napisał:

To teraz będzie wiedział , że ma na to 24 godziny :)

 

Ok, już wiem o co chodzi. Następnym razem "pójdzie jak z nut".

 

38 minut temu, suricade napisał:

Niestety w filtrach "zrób ot sam" musisz wszytko robić metodą prób i błędów. Jeżeli w gąbce zrobisz nacięcie  w kształcie krzyża to po usunięciu falownika sama się zejdzie, ewentualnie podkleisz silikonem i wstawisz falownik w inne miejsce.

HMF jest fajny również dlatego, że mimo prostoty można budować go pod kątem konkretnego akwarium i własnej wizji.

Dobry pomysł z nacięciem. Tak zrobię. Ale nie muszę już teraz ciąć gąbki. Poczekam aż ułożę skałki i wtedy będzie wiadomo co i jak.

Opublikowano

Suricade, dziękuję.

Za tydzień idę na urlop i będę miał więcej czasu na lekturę. Zobaczymy, ile z tego zrozumiem. Już wcześniej znalazłem u Ciebie ten link, ale odpuściłem, bo treść była dla mnie zbyt trudna merytorycznie i językowo.

 

Aktualny stan mojego filtra HMF przedstawia się jak na niżej dołączonych fotkach.

Magnesy powinny się sprawdzić, ale muszą być mocne, by skutecznie trzymać przez grube szkło. Na zewnątrz wykorzystałem na próbę magnesy z falownika. Oddam mu je, jak tylko kurier przywiezie te docelowe.

Dzięki tym magnesom uzyskałem filtr niezależny od innych urządzeń (tzn. łatwy i niezależny w demontażu), które zasłoni.

Filtr wykonałem ostatecznie w rozmiarze pi razy drzwi 16cm x 26cm.

Krótszy bok wyznaczyły gabaryty falownika i grubość gąbki, dłuży  - tzw. "złoty podział", złoty stosunek. Takie moje widzimisię. Powiecie, że dziwactwo. Jednak historia uczy, że złoty podział sprawdza się zawsze i wszędzie. Wierzę więc w jego magiczną moc, co w tym wypadku oznacza krystalicznie czystą i zdrową dla ryb wodę oraz wystarczającą ilość miejsca, by schować w nim falownik, grzałkę, tudzież wszystkie inne skarby, które powinny być ukryte.

 

gąbka HMF1.jpg

gąbka HMF2.jpg

gąbka HMF3.jpg

HMF w akwarium.jpg

  • Lubię to 2
Opublikowano

@kazikx Mała podpowiedź niezwiązana z tematem , ale ułatwiająca  "forumowe życie" .  Jeżeli chcesz kogoś oznaczyć w poście aby zwrócić jego uwagę jak ja to zrobiłem z Tobą na początku posta to :  

- wciśnij klawisz Shift  ( trzymaj wciśnięty)

- trzymając wciśnięty Shift wciśnij klawisz z @  ( kliknij ) dalej trzymając Shift wpisuj nick osoby , którą chcesz oznaczyć . Pokaże się okienko z nickami . Wtedy puszczając już Shift  kliknij w szukany nick i w ten sposób oznaczysz  zainteresowaną osobę. 

W poniższym linku możesz sobie poćwiczyć . Jak skończysz tam ćwiczyć to poproś moda aby temat usunął.  Powodzenia i przepraszam za te OT.

http://forum.klub-malawi.pl/forum/23-piaskownica/

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Zakończyłem budowę HMF.

W porównaniu do pierwszej wersji zmniejszyłem trochę gabaryty, bo we względnie niewielkim akwarium zajmował dużo miejsca.

Na zdjęciach wersja finalna bez kamieni i z kamieniami. Udało się ukryć rurkę wylotową. Była szara, jest czarna; tak na wszelki wypadek, gdbybym kiedyś coś zmieniał, a także dla mojego lepszego samopoczucia.

filtr hmf gotowy.jpg

filtr gotowy kamienie.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano

Dziękuję za komentarz.

2 minuty temu, Bartek_De napisał:

Czy na drugim zdjęciu, kamienie masz oparte o tylną szybę? 

Tylko na dole, u podstawy. Stykają się, nie opierają. Na górze już nie. 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.