Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zamierzam zbudować HMF do akwarium z Mbuna o tytułowym rozmiarze.

W tym celu zgromadziłem:

  1. Falownik Tunze 6045
  2. Gąbkę PPI 10 o wymiarach 50cmx50cmx5cm
  3. Rurę fi 40, jako przedłużkę wypustu falownika przez otwór w gąbce
  4. Magnesy - na razie tylko wewnętrzne, te na zewnątrz są w drodze.

Pkt 4 jest moim małym patentem, choć jeszcze nie mam pewności, czy się sprawdzi. Omówinie go zostawię na inny dzień.

Pierwszym ważnym wyborem powinny  być: a) miejsce filtra, b) kształt, c) wielkość.

Ad a) Patrząc na akwarium prawy tylny róg.

Ad b) Filtr w kształcie dużej litery L - krótszy bok przylegać będzie do prawego boku akwarium, dłuższy bok do boku z tłem.

Ad c) Wysokość filtra około pół metra, równa wysokości akwarium. Długość... i tu sam nie wiem. Krótszy bok litery L  będzie miał 16cm; trzeba liczyć 10cm na szerokość falownika + 1 cm odległość falownika od gąbki + 5cm szerokość samej gąbki. Pozostaje do wykorzystania 50cm długości gąbki - 11cm odcięte na mniejszy bok - 5cm na dodatek boczny mniejszego boku = dłuższy bok litery L 34cm. Wydaje mi się sporo, ale tylko wydaje mi się, bo skąd mam wiedzieć? Może skrócić ten dłużśzy bok do 25-30cm?

Zdaję sobie sprawę, że wielkość filtra uzależniona jest głównie od ilości ryb w akwarium, a w mniejszym stopniu od wielkości samego szkła. Nie doszedłem jeszcze do obsady akwarium, ale zakładam, że nie będę "przerybiał" zbiornika.

Mam stsosunkowo mało miejsca w akwarium i muszę zagospodarować je optymalnie. 

 

filtr HMF.jpg

Opublikowano

Nie bardzo znam się na HMF ale coś myślę że za bardzo kombinujesz. Z tego co wnioskuje bedziesz gąbkę łączył w 3 miejscach czy masz inne rozwiązanie ? A nie prościej zamontować HMF w rogu akwarium ? Wklejasz 2 paski szkła lub jakieś korytko,wsuwasz tam gąbkę,mocujesz halownik i po sprawie.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Piotrze, dziękuję za komentarz.

3 minuty temu, Piotr775 napisał:

za bardzo kombinujesz. Z tego co wnioskuje bedziesz gąbkę łączył w 3 miejscach czy masz inne rozwiązanie ? A nie prościej zamontować HMF w rogu akwarium ? Wklejasz 2 paski szkła lub jakieś korytko,wsuwasz tam gąbkę,mocujesz halownik i po sprawie.

Gąbkę połączę w jednym miejscu, u zbiegu boków litery L.

Filtr będzie umieszczony w rogu akwarium, ale bez wklejania "pasków lub korytka", gdyż nie chcę doklejać czegoś, co być może za jakiś czas będę chciał usunąć. Jestem początkujący i moje działanie naznaczone jest niepewnością. W razie fiaska lub zmiany koncepcji filtracji, będę mógł łatwo powrócić do punktu wyjścia.

Filtr będzie mocowany do ścian akwarium za pomocą magnesów, tak jak falownik.

 

 

Opublikowano

Żadnego łączenia gąbek i kształtu litery "L", po co? Odmierz od rogu po 15-20cm (tyle wystarczy) i dotnij gąbkę tak aby utworzyła ćwiartkę okręgu. Nie potrzebnie kombinujesz jak kolega wyżej zauważył. 

20210414_111235_resized.thumb.jpg.e9c1aebad30436f8494fe7d0407ceaa4.jpg

20210414_235512.thumb.jpg.64a9f04f42a7f545fe910d9c8b9442c2.jpg

  • Lubię to 2
Opublikowano

Tak jak Bartek napisał. Mam od roku, w środku dodatkowo grzałka i pompka do hydroponiki. Sprawdza się elegancko, jeszcze nie czyściłem. 

  • Lubię to 2
Opublikowano
3 minuty temu, darianus napisał:

PPI 10 będzie za rzadka, proponuję zastosować Ppi 30

Dokładnie👍 Przeoczyłem to. Mam w kotniku 30ppi i nie narzekam, pierwszy raz wyczyściłem po 13 miesiącach, choć jeszcze nie musiałem, bo różnica poziomów wahała się w okolicach 2cm. Tak na marginesie, gąbka którą kolega pokazał nie wygląda mi na 10ppi, a raczej na 20🤔

10ppi

20220704_200517.thumb.jpg.50235e5fe6f42287c47a56404b406d82.jpg

30ppi

20220704_200525.thumb.jpg.b7cde0847a1ea80f995ca9cf789a07f2.jpg

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.