Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Tak teraz myślę, po przeczytaniu dokładnie instrukcji klejenia na Soudal all fix Turbo, że optymalną spoina to 0.5mm

Ja ładowałem zawszę spoinę o grubości 0.5 ale centymetra. Może tutaj leżał problem. W dodatku p. Damian z aquaDan oświecił mnie, że dany moduł posmarowany klejem zanim odniosłem do akwarium mógł już trochę stężeć i wytworzył się tak zwany naskórek. Damian powiedział też, że raz przyłożonego elementu do szyby nie należy już poprawiać, bo klej bardzo szybko tężeje. Ale jak tego nie poprawiać skoro moje tło składało się chyba z 6 el. Zachodzących jak puzzle na siebie. Stąd jego rada, aby kleić jak już to na all fix zwykły, a najlepiej to na silikon akwarystyczny- Soudal silirub aq

Może problem leżał też w tym, że tło było 2 cm niższe niż wysokość akwarium, bo bałem się, że jak będzie na styk to go nie wsadzę, sam już nie wiem🤔

Ale to i tak chyba nie miało znaczenia, bo żaden z moich modłów nie był tak wysoki, aby był w całości na wysokość całego akwarium

Edytowane przez jaras
Opublikowano

Ja kategorycznie odradzam klejenie na silikon akwarystyczny czegos innego niz szkło do szkla. Takze dostalem taka rade i po roku mam odklejona polowe prowadnic HMF z pcv - silikon zostal na szybach. Tydzien temu mialem w reku modul aquadana i tam nie ma wyjatkowo chropowatej powierzchni w miejscu klejenia wiec nie radze uzywac silikonu. Jesli już to klej juwela - cale szczescie ze moduly BTN kleilem na niego i mimo zasypania ich ceramika poki co wisza. 

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 7.02.2024 o 22:32, jaras napisał(a):

optymalną spoina to 0.5mm

Ja ładowałem zawszę spoinę o grubości 0.5 ale centymetra

Rozwiń  

Stawiałbym właśnie na to. Woda wypierała moduł dodatkowo od tylu. Czyli jak z klejami do drewna, im mocniej dociśniesz, tym lepsza spoina. Jak mawiał stary majster, klej najlepiej trzima, gdy go prawie nima. 😉

Z poprawkami przyklejonych elementów to zależy właśnie, jak szybko była zrobiona, przed utworzeniem wspomnianego naskórka, czy po (w przypadku All Fix Turbo piszą, że 5 minut).

Edytowane przez TomekT
  • Lubię to 1
Opublikowano
  W dniu 8.02.2024 o 05:00, knowhow napisał(a):

Ja kategorycznie odradzam klejenie na silikon akwarystyczny czegos innego niz szkło do szkla. Takze dostalem taka rade i po roku mam odklejona polowe prowadnic HMF z pcv - silikon zostal na szybach. Tydzien temu mialem w reku modul aquadana i tam nie ma wyjatkowo chropowatej powierzchni w miejscu klejenia wiec nie radze uzywac silikonu. Jesli już to klej juwela - cale szczescie ze moduly BTN kleilem na niego i mimo zasypania ich ceramika poki co wisza.

Rozwiń  

A co to za PCV? Do spienionego silikon faktycznie słabo trzyma. Również się zastanawiam, czy tył tego typu modułów jest na tyle gładki, by silikon dobrze złapał, w końcu to styropian.

Albo wyjście pośrednie, kleks z All Fix Turbo i objechać go dookoła aureolką z silikonu. 😁 Ja swoje moduły (co prawda łatwe w montażu, bo płaskie Juwel Granite) objechałem całe dookoła silikonem, właśnie by zminimalizować wpływ wody na spoinę All Fix.

Klejów jest masa na rynku, choćby T-Rex, opisywany jako wodoodporny i wodoszczelny. Moim zdaniem w tych przypadkach, gdy ludzie opisują odklejanie się tła, trzeba by wiedzieć, czy montaż był przeprowadzony wg instrukcji, zarówno co do ilości, jak i czasu.

  • Lubię to 1
Opublikowano

To, że silikon nie nadaję się do PCV nie jest żadną nowością.

Stare tło jest wykonane ze styropianu łączonego do siebie na silikon. Wczoraj próbowałem rozdzielić takie 2 kawałki od siebie i nie da rady. Styropian się rozwarstwi, a silikon nie puści.

Ja wiem, że klejów jest cała masa, ale ja nie zaryzykuję kupując jakiś nieznany.

AquaDan zrobił już trochę tych teł, bo sprzedaję je też na sklepy. Jeżeli radzi kleić na silikon, to ja raczej jemu zaufam. Bo gdyby to się odklejało, to chyba by powiedział i polecał co innego

 

  • Lubię to 1
Opublikowano
  W dniu 8.02.2024 o 09:50, jaras napisał(a):

AquaDan zrobił już trochę tych teł, bo sprzedaję je też na sklepy. Jeżeli radzi kleić na silikon, to ja raczej jemu zaufam. Bo gdyby to się odklejało, to chyba by powiedział i polecał co innego

Rozwiń  

Jasne, nie doczytałem, że SOUDAL SILIRUB AQ to silikon - myślałem, że montażowy.

Opublikowano
  W dniu 7.02.2024 o 20:49, jaras napisał(a):

No mam synodontisy 

Rozwiń  

Ja też mam tło od Aquadan i mam Synodontisy Poli White, po około pół roku w akwarium zaczęły mi się pojawiać drobinki styropianu a właściwie na powierzchni i w komorze ze skimmerem. Po konsultacji a Danielem, doszliśmy do wniosku że to waśnie Synodontisy dobrały się do tła, bo styropian jest wyżarty głównie w zakamarkach tła, w których w ciągu dnia one przebywają. Chociaż jest też kilka "ognisk" od strony zbiornika. Narazie ratuję się tym, że przyklejam kamienie do tła. 

Docelowo Synodontisy będą szukać nowego domu, ale nie mam pomysłu jak je złapać. 

Tło kleiłem na Soudal All Fix Crystal, który wtedy polecał Daniel, niestety w kontakcie z zasadową wodą, robi się biały. Tło trzyma się narazie 14 m-cy i wydaje się być ok, ale moje jest od dna pod samo wzmocnienie. 

Nie wiem czy będziesz też robił boczną ścianę, ale jeśli tak to zamów trochę węższe, bo jak będzie za szeroko, to nie dojedziesz do końca czyścikiem. 

  • Lubię to 1
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

No to ja jestem kolejny, który może się "pochwalić" w tym wątku odklejonym modułem tła. Użyty klej - Soudal All Fix Turbo. Klejenie miało miejsce 30.11.2021r. Od tego czasu minęły więc 2 lata 4 miesiące i 2 tygodnie 😜 objawy podobne jak we wcześniej opisywanych przypadkach - spoina jakby się rozpuściła, stała się miękka, przypominająca konsystencją plastelinę. Co ciekawe dosyć mocno trzymała się zarówno szkła, jak i styropianu. Wyglądało to jakby "pękła" mniej więcej gdzieś pośrodku, wewnątrz. Pomimo tego, że starałem się, aby spoina była jak najcieńsza.

Na szczęście obyło się bez większych strat. Lekkiemu uszkodzeniu uległ sam moduł - odłamała się jego końcówka u dołu, przerysowany został jeden z modułów przyklejonych do dna i zdarta czarna guma z końcówki rury wylotowej filtracji. W miejscu gdzie wypłynął moduł nie było akurat wzmocnienia poprzecznego, może to zapobiegło poważniejszym konsekwencjom.

Tak, czy inaczej czeka mnie robota, odłowienie ryb, spuszczenie wody, oczyszczenie szyby i modułu z resztek kleju, osuszenie, odtłuszczenie i wklejenie na nowo. Niestety sytuacja miała miejsce ok. miesiąca po restarcie zbiornika. I znowu bałagan w chałupie.. ehh 🙄

Zastanawiam się, czy przy okazji nie ogarnąć też drugiego modułu, który w tym samym czasie był wklejany na All fix turbo. To moduł filtracyjny. Najgorszą opcją byłoby, gdyby i on puścił w krótkim czasie po kolejnym zalaniu baniaka. Skłaniam się raczej ku opcji odklejenia go i ponownego zamocowania przy użyciu innego kleju (Soudal Silirub AQ).

img20240415222617.thumb.jpg.7f4af02470e317de406fb5ac4f2a16b5.jpg

img20240415222623.thumb.jpg.90a8e731c34f37cbbcb1319220f547ba.jpg

  • Smutny 4
Opublikowano

Kurde, to pech ...

Ja bym dla spokoju zrobił też drugi moduł przy okazji, i tak musisz opróżnić zbiornik i oczyścić szybę. Filtracyjny trzyma się pewnie dlatego, że wydrążony i mniejsza wyporność, ale ewidentnie widać, że spoina tego kleju nie wytrzymuje w kontakcie z wodą - a jeśli drugi moduł nie wytrzyma, to straty mogą być większe, gdyby Ci miało np. wypchnąć pompę i wylewać wodę poza akwarium. 🫣

 

  • Lubię to 4

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.