Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A ile mógłbym ryb trzymać w takim zbiorniku? Załóżmy że byłoby to 1000l ale jakby się zwiększyło np. 2000l lub 3000l to jak wtedy liczy się ilość ryb i gatunków? Bo ogólnie obliczyłem ile miejsca mam to narazie tak 2 lub 3 metry ze spokojem w każdą stronę jest więc tyle mogłaby wynosić wielkość zbiornika docelowo.

 

I mam jeszcze jedno pytanie czy można jakieś ryby inne trzymać z mbunami? Np. Aulanocara albo jakieś non mbuna? Tylko żeby miały takie same wymagania co do pokarmu byłoby wtedy łatwiej. 

Rybami które chciałbym mieć napewno są saulosi i acei a reszte to bym musiał dobrać pod nie. Macie jakieś propozycje co do tego?

 

Opublikowano
8 godzin temu, Santo10 napisał:

Bo ogólnie obliczyłem ile miejsca mam to narazie tak 2 lub 3 metry ze spokojem w każdą stronę jest więc tyle mogłaby wynosić wielkość zbiornika docelowo.

Czyli dobrze rozumiem że mógł byś zrobić 3m x 3m? Dokładając do tego z półtora metra głębokości wychodzi Ci ponad 13 tysięcy litrów wody. To był by jeden z większych litraży w których trzyma się pyszczaki w Polsce.. w takim przypadku hulaj dusza z obsadą ;)

Piszesz że głównie chciał byś mbunę, nie oznacza to, że to będą małe ryby. Z mbuniakow do całkiem fajnych rozmiarów rosną na przykład Petrotilapie czy Labetropheus fuelleborni. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
13 godzin temu, Santo10 napisał:

A ile mógłbym ryb trzymać w takim zbiorniku?

Zakładając że będziesz miał połowę gatunków małej mbuny (np; saulosi) i połowę dużej (np; acei) to tak można założyć że średnio na jedną dorosłą sztukę niech przypada 25l, to tak pi razy drzwi, a i tak to będzie nadlitraż, czyli teoretycznie w 1000l by było przykładowo 20 dorosłych saulosi i 20 dorosłych acei, ale ludzie w 1000l często mają i dwa razy więcej ryb.

13 godzin temu, Santo10 napisał:

ilość ryb i gatunków?

Jeżeli chodzi o ilość gatunków to najlepiej żeby z każdego gatunku było po minimum 10 sztuk, może być znacznie więcej, nawet jeden gatunek w ogromnej ilości, to już zależy od Ciebie, ale najlepiej wielogatunkowo bo w tedy jest najbardziej różnorodnie i kolorowo.

13 godzin temu, Santo10 napisał:

I mam jeszcze jedno pytanie czy można jakieś ryby inne trzymać z mbunami? Np. Aulanocara albo jakieś non mbuna? Tylko żeby miały takie same wymagania co do pokarmu byłoby wtedy łatwiej. 

Można trzymać mbuna z non-mbuna, najlepiej jesli mbuna składa się z gatunków wszystkożernych i mięsożernych bo non-mbuna to prawie sami mięsożercy i rybożercy (predatory drapieżne), ale są też non-mbuna roślinożerne ale i tak są ''mniej'' roslinożerne niż mbuna.

Wśród mbun też są roślinożerne, wszystkożerne i mięsożerne.

Ale ludzie trzymają roślinożerną mbunę z mięsożerną non-mbuna i chyba nic wielkiego się nie dzieje.

13 godzin temu, Santo10 napisał:

Rybami które chciałbym mieć napewno są saulosi i acei a reszte to bym musiał dobrać pod nie. Macie jakieś propozycje co do tego?

A przejrzałeś stronę z gatunkami co Ci podałem ? Wszystko zależy jaki ostatecznie litraż wymyślisz, będzie można dopasować ilość ryb i gatunków.

Dlaczego tak się uparłeś na saulosi i acei? to nie są jakieś super ładne gatunki.

Opublikowano

Czyli rozumiem że najlepiej wpuścić ryby tak po dwa haremy tak 5-6 sztuk każdego gatunku? 

6 godzin temu, Mróz napisał:

 Dokładając do tego z półtora metra głębokości wychodzi Ci ponad 13 tysięcy litrów wody. To był by jeden z większych litraży w których trzyma się pyszczaki w Polsce.. w takim przypadku hulaj dusza z obsadą ;) 

 

Czyli w takim zbiorniku np. 13.000l to ile ryb i gatunków mógłbym wpuścić? Bo chciałbym żeby było ładnie i kolorowo ale tak żeby był komfort dla ryb bez takiej przesadnej zupy rybnej. 

I jak niektórzy piszą że można łączyć mięsożerne z roślinożernymi to w przypadku takiego połączenia nie ma problemu z karmieniem? Jak to rozwiązać żeby każdy zjadł to co powinien a nie na odwrót? 

A uparłem się na saulosi i acei przez to że posiadam saulosi a acei widziałem kiedyś i były to pierwsze ryby które mi się spodobały i wtedy dowiedziałem się w ogóle o pyszczakach z malawi. 

A podobają mi się venustus i livingstonii co myślicie o tych rybach? Można je łączyć z saulosi i acei czy nie zabardzo? Biorąc pod uwagę że zbiornik byłby dość duży.

Opublikowano
7 minut temu, Santo10 napisał:

Czyli w takim zbiorniku np. 13.000l to ile ryb i gatunków mógłbym wpuścić? Bo chciałbym żeby było ładnie i kolorowo ale tak żeby był komfort dla ryb bez takiej przesadnej zupy rybnej. 

 

Do tego momentu czytałem ten wątek z rozbawieniem. Teraz zaczynam się bać... o ryby. No bo co do ludzi, to "śpiewać każdy może".

Rozumiem jeszcze ekstrawagancję typu akwarium w szklarni (choć nie wiem po co, może chodzi o inne wyobrażenie szklarni niż tej na róże czy pomidory), ale wybacz - ktoś, kto chce zakładać akwarium na milion litrów, nie będzie się pytał na forum o podręcznikowe zachowanie ryb.

 

  • Lubię to 4
Opublikowano
35 minut temu, Santo10 napisał:

najlepiej wpuścić ryby tak po dwa haremy tak 5-6 sztuk każdego gatunku? 

Przy tak ogromnym litrażu niema znaczenia harem, przy mbunie wpuszczasz po co najmniej 10 sztuk i niema znaczenia proporcje płci, może być np; 8 samców i 2 samice, przy tak wielkim zbiorniku to niema znaczenia.

38 minut temu, Santo10 napisał:

Jak to rozwiązać żeby każdy zjadł to co powinien a nie na odwrót? 

Nie można tego rozwiązać, tylko w przypadku dużych drapieżników można je osobno karmić mięsem.

40 minut temu, Santo10 napisał:

venustus i livingstonii co myślicie o tych rybach?

To są drapieżniki, duże samce mogą zjeść małe samice saulosi i innych małych mbun.

Opublikowano
16 godzin temu, Santo10 napisał:

A ile mógłbym ryb trzymać w takim zbiorniku? Załóżmy że byłoby to 1000l ale jakby się zwiększyło np. 2000l lub 3000l to jak wtedy liczy się ilość ryb i gatunków?

Robisz zamieszanie w swoim temacie.  Najpierw pytasz o obsadę do oczka , potem okazuje się , że to nie będzie typowe oczko wodne a akwa w szklarni. Może tak być . Trzymasz zbiornik jaki chcesz i gdzie chcesz. Ale za chwilę zaczyna się jazda. Pytasz  o obsadę do akwa 1000 litrów  a może jednak do 2000 lub 3000 litrów.  Ale co tam.. a może jednak do 13 tyś. litrów ?

I  jak podpowiadający mają  podejść do tak postawionych pytań? Natomiast jeżeli chodzi o to jak się liczy ilość ryb i gatunków to nie ma na to matematycznego , jasno sprecyzowanego  przelicznika.  Tu się liczy zdrowy rozsądek. Oczywiście można się sugerować podobnymi obsadami w podobnych litrażach ale trzeba zachować wspomniany zdrowy rozsądek a wszystko dla komfortu trzymanych ryb.

 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Santo10 napisał:

A podobają mi się venustus i livingstonii co myślicie o tych rybach? Można je łączyć z saulosi i acei czy nie zabardzo? Biorąc pod uwagę że zbiornik byłby dość duży.

Nie łączyłbym drapieżników z małą Mbuna gdyż mogłoby to się skończyć dla tej drugiej. Uważam że w tak dużym zbiorniku powinieneś zastanowić się nad duża mbuną lub non mbuną. Taka na przykład  Placidochromisa phenochilus Mdoka jest moim zdaniem ładniejsza od acei. Tutaj praktycznie nie masz ograniczeń z obsadą więc masz duże pole do popisu. Jednaj na początek powinieneś trzymać się preferencji żywieniowych i agresji gdyż agresywną Mbuna może być utrapieniem dla spokojniejszej non mbuny. Obejrzyj takie strony jak

http://onzemalawicichliden.eu/Bestanden vissendatabase eng/vissendatabase eng.html

http://www.malawi.si/Malawi/index.html

http://www.malawi-dream.info/

 

 

@Tomasz78 akurat ilość samic w stosunku do liczby samców nawet w takim litrażu ma znaczenie bo w pewnym momencie  może kolega zauważyć brak samic. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Opublikowano
22 minuty temu, Bezprym napisał:

akurat ilość samic w stosunku do liczby samców nawet w takim litrażu ma znaczenie bo w pewnym momencie  może kolega zauważyć brak samic.

Teleportują się na inną planetę? 

W dużych zbiornikach nie jest ważna większa ilość samic, może być po połowie i będzie ok, tak jak w naturalnym środowisku jest.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.