Skocz do zawartości

9000K VS 10000K VS 11000K


Vrzechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

W najbliższym czasie planuję wykonać oświetlenie zbiornika 450l (150x50x60). Chciałbym wykorzystać do tego sterownik Led Dimmer Pro V5, moduły białe zimne i moduły RGB. Nie mam już głowy do tego jaką temperaturę barwową białych modułów powinienem wybrać. Może ktoś z własnego doświadczenia ma jakieś spostrzeżenia w przypadku konfrontacji 3 opcji: 9000K, 10000K oraz 11000K. W akwarium pływają sobie Acei Luwala, Crabro, Kulfony Thumbi West i Msobo. Skały to serpentynit (chwilowo mocno zaokrzemkowany). Będę wdzięczny za sugestie poparte jakimś rozbudowanym wnioskiem, nie do końca interesują mnie odpowiedzi typu "bierz 9000K" dobrze byłoby wiedzieć dlaczego ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

Mam u siebie kombinację 9500k i 11000k, niebieskie, czerwone (kolory świecą tylko wcześnie rano i wieczorem), więc podobna opcja do tego co rozważasz. Nie będę się rozpisywał, mi pasuje. Dodam film żebyś mógł zobaczyć i ocenić.

Akwa po godz. 22, czyli sterownik już na małym procencie:

Tutaj jak jeszcze miałem starego nimbo, możesz ocenić jak oddaje barwy - same moduły białe:

 

Jak wrócę do domu nagram całość za dnia, żebyś mógł zobaczyć jak to świeci.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mróz dzięki za filmiki :) A w jakiej konfiguracji masz pomieszane temperatury barwowe? Oprócz białych ile masz modułów niebieskich i czerwonych? Ja myślałem u siebie dać te RGB "wielobarwne". Jeśli miałbyś możliwość podesłać jeszcze filmik z tymi kolorami włączonymi to byłbym wdzięczny ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób mam to poustawiane:

Screenshot_20220527-160646_Chrome.thumb.jpg.3bf7ffdd5153c703b90bb5fa335d2922.jpg

Czyli:

5x 11000k , 12x 9500k, 5x nieb., 5x czerw.

Sterownik dotykam tylko jak jest zmiana czasu zima-lato żeby ustawić godzinę, więc nie pamiętam ustawień, ale na 100% nie świecę, a jest bardzo jasno. Filmik z teraz:

Jak wyżej pisałem, nie jest źle i jestem zadowolony. Jednak jeśli jeszcze nie kupiłeś modułów, to nie wiem czy nie warto by było uśmiechnąć się do @Bartek_De, który wraz z Arturem robią super lampy na diodach power led. Byłem u nich, widziałem ich akwaria z tymi lampami i powiem Ci że efekt idzie uzyskać dużo lepszy niż na modułach. 

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (akwarium 420l) świeci 11 modułów Rgb i tyleż samo białych 10000K. Całość obsługuje sterownik TC420 z wgranymi ustawieniami ASUN100, które ściągnąłem ze strony Malawi.si. Kolory ryb są fajnie podkreslone, w akwarium nie jest za jasno,pasuje mi 8 co najważniejsze na kamieniach zaczął ekspansje zielony glon. Na filmiku jeszcze niewidoczny. 

 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Mróz  za filmik i rekomendację. Obawiam się jednak, że nie mam budżetu na lampę wykonywaną na zamówienie :) @Bezprym na początku wzorując się na fotorelacji kolegi marcin73m chciałem zainstalować około 14 modułów białych i 12 RGB. Myślałem żeby 8 modułów białych dać w pierwszym rzędzie, w środku RGB a bliżej tyłu akwarium kolejne 6 modułów białych. Mam taki dylemat, w tej chwili mam dwie świetlówki T5 z założonym odbłyśnikiem, który ogranicza światło docierające do tyłu zbiornika. Ma to plus w postaci optycznej głębi zbiornika, ale ma też minus ponieważ ryby pływające bliżej tylnej szyby są bardzo mało a czasami prawie w ogóle niewidoczne. Zastanawiam się czy takie ustawienie modułów o jakim pisałem powyżej pozwoli na złapanie złotego środka pomiędzy głębią zbiornika a widocznością ryb. Czy u Ciebie oświetlenie jest raczej na środku czy bliżej frontu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezprym a dlaczego akurat masz 10000K? Ciekaw jestem podstawy wyboru bo nie wiem w końcu jakie powinienem kupić. Słyszałem opinie, że w zasadzie nie ma różnicy dla naszego oka pomiędzy bardzo zimnym światłem 9,10 a 11kK i dopiero przy większym skoku czyli np. między 6500 a 9000 jest to ewidentnie widoczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.