Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
17 minut temu, Bastian napisał:

Bardzo fajny baniak 👍 podoba mi się ułożenie kamieni 👍

Kamienie układałem tak żeby jak najmniej było małych szczelin gdzie mógłby chować się narybek. Na dnie między kamieniami jest ok 3 cm odległości, tworzy to przepływowy labirynt. 

 

  • Lubię to 2
Opublikowano
W dniu 15.01.2022 o 11:40, pkiinbanww napisał:

Saulosi mają ok 2-3cm. Jedynie dwie z nich są całe żółte a reszta ma ciemniejsze pasy... Zaczynam się martwić że trafiłem na większość samców. 

Z tego co wyczytałem na forum to niemożliwe jest rozróżnienie płci takich małych ryb więc skąd taka różnica w ubarwieniu i czy takie maluchy w paski wyrosły u Was na ładne, żółte samiczki?

Póki nie ma atrap jajowych nie ma co się martwić?

Opublikowano

Maluchy masz jeszcze. Ciężko stwierdzić cokolwiek. Ja Saulosi wpuszczałem sporo większe. Wszystkie były żółte. Te, które w stresujących sytuacjach ( po transporcie, przestraszone) robiły się ciemniejsze wyrosły na chłopaków. Były u nich też słabo widoczne atrapy jajowe. Za to jeden żółty i bez atrapy też okazał się samcem. Zaczął się wybarwiać dużo później a i atrapa jajowa się znalazłam z czasem. A to, że możesz mieć większość samców to często spotykana sytuacja

Opublikowano
W dniu 15.01.2022 o 11:40, pkiinbanww napisał:

Saulosi mają ok 2-3cm. Jedynie dwie z nich są całe żółte a reszta ma ciemniejsze pasy... Zaczynam się martwić że trafiłem na większość samców. 

Z tego co wyczytałem na forum to niemożliwe jest rozróżnienie płci takich małych ryb więc skąd taka różnica w ubarwieniu i czy takie maluchy w paski wyrosły u Was na ładne, żółte samiczki?

To działa bardziej tak, że u tak małych egzemplarzy nie można stwierdzić że któryś jest na 100% samicą. Bo samce wybarwiają się w bardzo różnym tempie. Natomiast jeśli widzisz u któregoś ciemne pasy to to już prawie pewny samiec. I zazwyczaj samców wychodzi więcej, niestety.

Opublikowano

U mnie na 24szt było 12 samców i 12 samic. Samce puściłem dalej w świat, zostawiłem tylko 9 samic i dokupiłem z innego źródła 3 samce.
To mój chłopak, wybarwia się i co chwile walczy z dominującym samcem o przejęcie władzy w zbiorniku eb56492094e0a4a0be7cf80e9f914d73.jpg

Oraz samiec dominant, wyłania się dyskretnie z mroku, szukając uważnie godnego siebie przeciwnika...

e6c6add14972bb73215d5f3cec720cb2.jpg

  • Lubię to 3
Opublikowano
3 godziny temu, MrTepes napisał:

U mnie na 24szt było 12 samców i 12 samic. Samce puściłem dalej w świat, zostawiłem tylko 9 samic i dokupiłem z innego źródła 3 samce.
To mój chłopak, wybarwia się i co chwile walczy z dominującym samcem o przejęcie władzy w zbiorniku http://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji3.pngeb56492094e0a4a0be7cf80e9f914d73.jpg

Oraz samiec dominant, wyłania się dyskretnie z mroku, szukając uważnie godnego siebie przeciwnika...

e6c6add14972bb73215d5f3cec720cb2.jpg
 

Budowa ciała twojego samca, ilość pasów bardziej wskazuję na to, że to coral, a nie czysty saulosi. 

 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Tak wygląda najmiejszy, coś ok 2cm. Pasy znikają gdy podpływają do karmienia a gdy pływają w gruzowisku ciemnieją. Może jak podrosną to wybarwią się na jednolity żółty kolor? Podobne ubarwienie widzę u hary. Najmiejsze mają pasy aż do ogona a te większe już tracą pasy.

20220117_154523.thumb.jpg.791692896f2bdb0b2ec87eb82e36553d.jpg

Edytowane przez pkiinbanww
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Mija miesiąc od zalania baniaka. Okrzemki od dobrych dwóch tygodni panoszą się wszędzie.  Czekam na coś zielonego ale jak nie ma tak nie ma 😕

Temperaturę obniżyłem do 25 stopni, zostawię już tak na stałe.

Podmiany robię co tydzień ok 10% wody, wszystko się z dnia na dzień bardziej stabilizuje co cieszy.

Pomysł z AT2000 jako cyrkulatorem włączanym tylko do zamiatania nie jest zbyt trafiony. Ultramax 2000 nie zbiera wszystkiego z dna, więc włączam dwa razy dziennie AT2000 ale robi taki młyn że wszystko lata. Kupię jakiś mały falownik, widziałem aqua nova za coś ponad 30 zł z przepływem 2000. Zobaczymy jak się sprawdzi.

Ryby zdrowe, wciąż głodne póki co bez strat w obsadzie. 

Zadziwiają mnie hary, w ułamku sekundy zmieniają barwy jak kameleon. Saulosi wciąż się gonią, prężą, pokazują piękne zachowania. Rosną szybciej od hary, czekam aż w końcu dominujący samczyk postawi się bo póki co goni go nawet najmniejszy w stadzie karzeł hary :D

 

 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Myślę, że będę leczyć je w zbiorniku głównym, z uwagi na mniej kombinacji i to,że pasożyty raczej mogą być już we wszystkich rybach? Chyba zrezygnuje z bacto tabs, po objawach wygląda to na pasożyty. Zastosuje zoolek capiforte i capisol. Jak dokładnie wygląda to karmienie, jakie ilości leku dodać żeby nie było za dużo? Czy te leki stosuje się przy każdym karmieniu przez tydzień czy z jakąś przerwą? Jak to dokładnie wygląda? Woda z tą solą już na koniec leczenia czy jeszcze w trakcie? 
    • Nie wymagają żadnej podmiany, bo podajesz w pokarmie. Jednak warto podmianę zrobić serwując przy podmianie dużą ilość zwykłej soli (2 łyżki do zupy na każde 100 l wody w akwarium) lub np. Tropical Sanital.
    • Dziękuję za odpowiedzi. A czy pasożyt może przenieść się na pozostałe ryby? I czy te preparaty wymagają dużych podmiana wody po ich zastosowaniu? Jak to wygląda w praktyce?
    • Dziękuje za propozycji - co do ilości aktualnie 44 ryby wielkości 3,5-4cm, na wakacje redukacja obsady. Co do zakupów wiadomo, że taka ilość i tyle rodzajów pokarmu to przesada, dlatego poszukuje godnego uwagi "zestawu tygodniowego", aby utrzymać ryby w zdrowiu i witalności.
    • Nie wiem ile ryb i w jak dużym akwarium planujesz ale zastanów się czy ilości jakie chcesz kupić zmieszczą się w dacie ważności. Bez względu co kupisz to proponuję dokupić Tropical D-Alio Plus w granulacie ( można w płatkach ale nie wiem czy jest).  Jest to pokarm ze zwiększoną dawką czosnku i warto go podawać raz na tydzień w celach profilaktycznych.
    • Witam, Przy zakupie obsady dostałem żarcie dla nich na początek - z racji tego, że muszę coś dokupić co byście polecali do skarmiania obsady złożonej z:   Chindongo saulosi Metriaclima estherae red red Pseudotropheus sp acei Luwala Iodotropheus sprengerae makokola red   Chiałem zamówić dla nich: Tetra Pro Algae TROPICAL Soft Line Africa Herbivore S Tropical Super Spirulina Forte Mini Granulat Tropical ICHTIO-VIT Tropical MALAWI CHIPS TROPICAL SPIRULINA SUPER FORTE MINI GRAN   Co myślicie na ten temat? Co byście polecili pod taką obsadę?
    • Jeśli miałbym coś dołożyć do maingano i rdzawych to Perlmutt wydaje się być według mnie najlepszym wyborem. Przy wolno rosnących rdzawych i małych perlmuttach, gatunek maingano powinien skupić się na przepychankach tylko między sobą, zupełnie ignorując pozostałe dwa gatunki.
    • Ponad 20 lat mam malawi i nigdy nie miałem Maingano bo to taki "oklepany" gatunek z każdego zoologa. Ale podczas wizyty u Darka Gaży w 2023 zobaczyłem ryby trzymane na słońcu w mauzerze i oszalałem - jakie to śliczne ryby!! Oczywiście wziąłem 8 sztuk i trafił się układ 1+7, obecnie mam 1+5 w akwa 180x70x55 i zachowanie bezproblemowe, oczywiście towarzystwo to zarówno bardziej agresywne jak i słabsze ryby ale z tego co widzę to najbardziej zainteresowane są sobą nawzajem. Mocno zainteresowane były również dodaną do zbiornika młodzieżą M. kaskazini czyli ryb podobnych kolorystycznie, ale bez przesadnej agresji. Bardzo szybko się wycierają, samice wzorcowo donoszą i duże ilości narybku. Z ciekawości odłowiłem 2 samice i rozpocząłem eksperyment z karmieniem młodych. Wniosek mogą być trzymane na 100% pokarmach mięsnych bez żadnych problemów. Po żywej artemi na początku zaczęły dostawać mix granulatów tetry min/discus płatki d50 itp. Pierwsza spirulina dopiero po kilku tygodniach i rybki rosły bardzo szybko. Młode z końca września/października mają już 4 - 4,5 cm. Oczywiście nie polecałbym takiej diety fest na masę ale to pokazuje ich wszechstronność pokarmową. W akwa ogólnym ze względu na inne ryby jadą w 100% na diecie roślinnej. Dla mnie muszę przyznać to teraz obowiązkowy gatunek w akwarium mbuna i wstydzę się, że tyle lat omijałem tą rybę.
    • Możesz też ogólnie wszystkim rybom zaserwować przez tydzień tylko Sera Bakto Tabs. Następnie przez tydzień podawaj namaczany pokarm w Zoolek Capiforte na przemian z Zoolek Capisol. Powodzenia 🍻
    • Fajne urządzenia. Mam dwa tego typu, jedno to  listwa do akwarium, druga to zwykła przejściówka mierząca pobór mocy i pokazująca ilość zużytych kwh. Jednym minusem tych urządzeń jest to, że same pobierają ok. 1 do 3 Watt prądu.     
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.