Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Tak się prezentuje mój mały wycinek Malawi. Baniak w trakcie dojrzewania z maluchami. 

Akwarium zalane 29 grudnia, piasek, kamienie, filtr nowe. Dodałem dwa razy wodę z podmiany z roślinniaka w której wypłukałem gąbki z działającego tam filtra i bakterie z pożywką Tropicala.

3 stycznia wpuściłem pierwszą partię małych Saulosi ok 2 cm. Baniak dojrzewa z nimi plus codziennie miarka bakterii Seachema. Temperatura 27 stopni.

Testów nie mam zamiaru robić, oprę się na obserwacji ryb. O tyle dobrze że mam dobrą wodę w kranie.

716591706_Screenshot_20220106-003410_SamsungInternet.thumb.jpg.bc20d06ef9d32fd0e19eeab2aca587b6.jpg

Filtr aquaela ultramax 2000, mechanik AT2000, oświetlenie belka leddy slim marine.

Spójrzcie na tego bandziora 2,5 cm, już są pierwsze pokazówki siły. Normalnie jest żółty z czarnym obrzeżem płetwy grzbietowej ale w momencie robienia zdjęcia był po emocjonującym pojedynku na prężenie się z drugim prawdopodobnie samczykiem i nabrał barw :D

Screenshot_20220105-140103_Gallery.thumb.jpg.d7e6124b6edc98396099000d656f35a4.jpg

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 5
Opublikowano (edytowane)

Miało być saulosarium...

Miałem grzecznie poczekać dwa tygodnie aż baniak bardziej dojrzeje...

A w sobotę przywiozłem to:

Cynotilapia sp. Hara jakby ktoś nie poznał. 2-3cm gówniaki z czego jeden z większych już w worku zaczął pokazywać kto tu nosi spodnie. 

Młody Saulosi z zdjęcia wyżej już cały czas pływa z takimi bojowymi barwami, szykuje się boss stada Saulosi.

Hary póki co aklimatyzują się ale już widać że będą górą. Nawet te mniejsze potrafią przegonić większe Saulosi. Więcej czasu spędzają w toni za to Saulosi bliżej kamieni skubiąc pierwsze nitki glonów.

Karmię je naprzemienne spiruliną forte i malawi od Tropicala. Zajadają się też soft line America które kupiłem jakieś pół roku temu dla neonków i granulkami nanovit.

Apetyt Saulosi jest przeolbrzymi, wciągają wszystko jak odkurzacz. 

Przy okazji mam pytanie co do tempa wzrostu bo z tego co wyczytałem wertując forum to np. Sprengerae rośnie wolniej a Saulosi szybko. Jak to jest u Hary? Dotrzymają kroku Saulosi?

Na koniec jeszcze film z dzisiaj :)

 

Edytowane przez pkiinbanww
  • Lubię to 1
Opublikowano

Różnica w tempie wzrostu między tymi gatunkami jest bardzo niewielka, na korzyść saulosi. U mnie te dwa gatunki dobrze się jak dotąd dogadują. Prawdopodobnie dlatego że samce saulosi i hary nie są do siebie podobne ubarwieniem, nie widzą w sobie konkurencji. Widoczna jest u obu gatunków umiarkowana agresja wewnątrz gatunkowa.

Opublikowano

Najgorszy w tym wszystkim jest rozmiar baniaka. Z akwarium jak z telewizorem. Kupujesz, wydaje się wielkie a po czasie się kurczy :D

Prośba też o zmianę tematu na Saulosi i Hara w 120x40x40.

Opublikowano (edytowane)

Daj im więcej pokarmu dla mięsożerców bo dieta hary  jednak bardziej w stronę mięsa a saulosi też nie zaszkodzi. 

Edytowane przez Bezprym
Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, Bezprym napisał:

Daj im więcej pokarmu dla mięsożerców bo dieta hary  jednak bardziej w stronę mięsa a saulosi też nie zaszkodzi. 

Myślę o tym żeby dodać 2/3 razy w tygodniu mrożonej artemii, nie otłuszcza ryb i podobno dobrze wpływa na wybarwienie.

Mam też kilka dodatkowych pytań odnośnie karmienia. Na forum jest sporo propozycji, nawet poukładane na każdy dzień.

Zatem...

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

2. Czy lepszym rozwiązaniem jest karmić jednego dnia tak jak wyżej czy może jednego dnia tylko mięsny a kolejny dzień tylko roślinki?

Edytowane przez pkiinbanww
  • Lubię to 1
Opublikowano
20 godzin temu, pkiinbanww napisał:

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

2. Czy lepszym rozwiązaniem jest karmić jednego dnia tak jak wyżej czy może jednego dnia tylko mięsny a kolejny dzień tylko roślinki?

1.Można wytłumaczyć to na przykładzie nas ludzi :)

Obiad (kotlet, ziemniaki, ) zjedzone wieczorem są ciężko strawne dla nas . 

A np. sałatka warzywna jest lekkostrawna ;)

2. Można i tak. Kiedyś miałem podobne zdanie, a teraz swoje saulosi karmię tym co wpadnie mi w ręce. Raz przez kilka dni podaje mięsko, a innym razem pokarm roślinny. Nie zauważyłem po rybach negatywnych zmian. Także tym bym się nie martwił. 

  • Lubię to 3
Opublikowano
21 godzin temu, pkiinbanww napisał:

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

Zawsze na tym forum polecam akurat odwrotnie. Wieczorem mięsny a rano roślinny z prostej przyczyny . Dlaczego? Bo w tym przypadku tłuszcz z pokarmu mięsnego jest łatwiej przyswajalny przez ryby jak tłuszcz roślinny. A tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ktoś kiedyś polecił rano spirulinę  a wieczorem mięso bo przyrównał do diety ludzkiej.  

  • Lubię to 2
Opublikowano

Zmieniłem leddy slim marine na plant. Dziwnie jakoś, ciemniej... Może to też kwestia okrzemka na serpenicie?

Poza tym po prawej i lewej stronie przeplatają się ledy białe, czerwone i niebieskie a na środku dali 4 rzędy czerwonych. Nie wiem kto to wymyślił...

Od zalania baniaka 29 grudnia nie robiłem podmian, jedynie uzupełniałem odparowaną wodę. W weekend zrobię pierwszą ok 20% bo już widzę że ryby zaczynają się ocierać o piasek.

Saulosi dzielnie skubią kamienie, hara większość czasu w toni i nie kwapi się do obgryzania skał. Stanowczo woli mięcho.

U Hary nie widać póki co ustalania hierarchii co u Saulosi jest widoczne co chwila. Prężą się i odstawiają tańce pływając w górę a potem opadając głowa w dół. 

A teraz czas na filmik :)

 

 

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Saulosi mają ok 2-3cm. Jedynie dwie z nich są całe żółte a reszta ma ciemniejsze pasy... Zaczynam się martwić że trafiłem na większość samców. 

Z tego co wyczytałem na forum to niemożliwe jest rozróżnienie płci takich małych ryb więc skąd taka różnica w ubarwieniu i czy takie maluchy w paski wyrosły u Was na ładne, żółte samiczki?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.