Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

 

Po długotrwałych próbach ustawień moich 5 belek z LEDami o różnej barwie światła udało mi się w końcu uzyskać efekt kolorów, które mi się podobają.

 

Niestety belki leżą na wzmocnieniach tuż nad taflą wody co powoduje, że efekt blików praktycznie nie występuje.

 

Czy możecie podpowiedzieć co zrobić , co dołożyć , jak ustawić żeby uzyskać efekt blików ?

 

Akwarium jak i belki są długie a dodatkowo jest do nich zamocowana hydroponika dlatego za bardzo nie chciałbym ich ruszać.

Bardziej myślę co dołożyć żeby pojawiły się bliki.

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano

Podłączam się pod temat. Chętnie bym u siebie zwiększył ten efekt.

Trochę poczytałem. U mnie fajnie faluje światło w rogach zbiornika, gdzie jest duży ruch tafli.

Opublikowano (edytowane)

Hej, z tego co się orientuję to bliki nie zależą tyle od wysokości światła nad taflą, a bardziej od skupienia/rozproszenia światła. Efekt blikow będzie lepiej widoczny jeżeli mamy kilka źródeł światła plus koliminatory, a nie kilkanaście /kilkadziesiąt jak w belce. Ale więcej na pewno powie @Bartek_De😁

Edytowane przez BombeL
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, BombeL napisał:

Efekt blikow będzie lepiej widoczny jeżeli mamy kilka źródeł światła plus koliminatory, a nie kilkanaście /kilkadziesiąt jak w belce

To prawda, aczkolwiek w mojej opinii ładniejsze bliki wychodzą bez kolimatorów i jednak im lampa wyżej nad wodą tym lepiej. Generalnie, żeby uzyskać ładne bliki musimy mieć światło punktowe. Pojedyncza dioda power led robi kapitalną robotę. Poniżej przykład, moje akwarium spod lampy, którą robiłem dla @Paweł83 Eksperymentalnie w jeden kanał dałem mu tylko 3 diody 3W 10000K (w środku z lewej i prawej strony po jednej diodzie) Oczywiście u mnie efekt jest mizerny bo mam baniak 160cm i skrajne diody świeciły praktycznie po bocznych szybach. U Pawła na baniaku 245cm wygląda to zajefajnie. Może Paweł wrzuci tu filmik ze swojego baniaka. Podkreślam, że są to tylko 3 diody Power Led na cały baniak:e_biggrin: Oczywiście muszę wspomnieć, że lampą steruje sterownik od @aurban6 Bez tego sterownika całą lampę można sobie wsadzić w... buty, jeśli ktoś chce być wyższy;)

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 7
Opublikowano

U mnie jest 10 diód power led z kolimatorami, a belka leży bezpośrednio na wzmocnieniach i wygląda to jak poniżej.

Bardzo ważnym było ustawienie odpowiednio cyrkulacji, żeby woda dobrze falowała, szczególnie po bokach, gdzie światło pada na tylną szybę. Zanim miałem tło, to ustawiałem wyloty różnie, czasem na ukos do przodu i wtedy tylne ściany były obrzydliwie płaskie. 

Po lewej stronie widać, że też górna część nie całkiem faluje i strumień wody zawija się, odsłaniając płaski róg.
Zatem: aby mieć jak największe i najwyraźniejsze bliki, trzeba jak najmniej źródeł światła oraz wyraźny ruch tafli wody.

 

  • Lubię to 3
Opublikowano
To prawda, aczkolwiek w mojej opinii ładniejsze bliki wychodzą bez kolimatorów i jednak im lampa wyżej nad wodą tym lepiej. Generalnie, żeby uzyskać ładne bliki musimy mieć światło punktowe. Pojedyncza dioda power led robi kapitalną robotę. Poniżej przykład, moje akwarium spod lampy, którą robiłem dla [mention=5988]Paweł83[/mention] Eksperymentalnie w jeden kanał dałem mu tylko 3 diody 3W 10000K (w środku z lewej i prawej strony po jednej diodzie) Oczywiście u mnie efekt jest mizerny bo mam baniak 160cm i skrajne diody świeciły praktycznie po bocznych szybach. U Pawła na baniaku 245cm wygląda to zajefajnie. Może Paweł wrzuci tu filmik ze swojego baniaka. Podkreślam, że są to tylko 3 diody Power Led na cały baniak:e_biggrin: Oczywiście muszę wspomnieć, że lampą steruje sterownik od [mention=5871]aurban6[/mention] Bez tego sterownika całą lampę można sobie wsadzić w... buty, jeśli ktoś chce być wyższy

 

Bartku - co Twoim zdaniem mogę zrobić? Jakie diody zastosować i jak je ustawić ? Akwa ma 360 cm. Z góry dziękuję:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Opublikowano

@Paweł83 nie widać Twojego filmu. Zanim klikniesz "dodaj odpowiedź" musisz chwilę poczekać aż przesyłanie pliku się zakończy. Spróbuj to edytować, albo wyślij mi ten plik na PW a ja go wstawię do odpowiedzi.

50 minut temu, amac1975 napisał:

Bartku - co Twoim zdaniem mogę zrobić? Jakie diody zastosować i jak je ustawić ? Akwa ma 360 cm. Z góry dziękuję

Myślę, że na Twój baniak 6 diod 3W rozmieszczonych co 50cm powinno dać zadowalający efekt. I teraz nie wiem czy dobrze kombinuję, jeśli nie to proszę mnie poprawić. Diody łączysz szeregowo. Zasilacz 24V 80-100W. Pomiędzy zasilacz a diody dajesz driver 700mA. To jest najprostsze rozwiązanie, na zasadzie włącz/wyłącz, bez żadnego sterowania typu ściemnianie, wschody i zachody słońca czy inne wodotryski. Kolega @bojack coś tam ostatnio kombinował, może już skończył i coś podpowie.

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
13 godzin temu, Bartek_De napisał:

@Paweł83 nie widać Twojego filmu. Zanim klikniesz "dodaj odpowiedź" musisz chwilę poczekać aż przesyłanie pliku się zakończy. Spróbuj to edytować, albo wyślij mi ten plik na PW a ja go wstawię do odpowiedzi.

Myślę, że na Twój baniak 6 diod 3W rozmieszczonych co 50cm powinno dać zadowalający efekt. I teraz nie wiem czy dobrze kombinuję, jeśli nie to proszę mnie poprawić. Diody łączysz szeregowo. Zasilacz 24V 80-100W. Pomiędzy zasilacz a diody dajesz driver 700mA. To jest najprostsze rozwiązanie, na zasadzie włącz/wyłącz, bez żadnego sterowania typu ściemnianie, wschody i zachody słońca czy inne wodotryski. Kolega @bojack coś tam ostatnio kombinował, może już skończył i coś podpowie.

Zgadza się - sam też rekomenduję takie rozwiązanie - prosto, tanio, bez cudowania, bo i tak potem mało się z cudów korzysta. Dodam, że ledy White Full Spectrum dadzą najlepsze odwzorowanie barw CRI<90.

Mała poprawke, jeśli tylko te 6 diód, to spokojnie zasilacz 40-50W da radę z zapasem mocy na spadki (6x3W=18, 18x2=36W zasilacz). (edit)

Do tego nawet zwykły programator gniazdkowy, który na czas będzie rozłączał cały obwód.

Edytowane przez Falcowski
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
16 minut temu, Falcowski napisał:

3x6W=18, 18x2=36W zasilacz

@Falcowski wiem, czepiam się:P powinno być 6x3W;)

A z mocą zasilacza jak najbardziej się zgadza. Zakręciłem się i zamiast policzyć 6x3 to policzyłem 6x6:P

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.