Skocz do zawartości

Moduły samozatapialne


Mróz

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Bezprym napisał:

@bojack zaprawa z siatki usunięta do zdjęcia, czy to błąd w produkcji? 

Tak jak słusznie zauważył @Mróz to uszkodzenie, które pozwoliło mi zrozumieć jak budują moduły i nie omieszkałem cyknąć kilku fotek ;) Ogólnie, dużo "naszych" rozwiązań jest tam używanych w "produkcji". Sposób budowy modułów, filtracja w oparciu o K1 z fluidyzacją, podłoża z przemieszanego żwiru, które wyglądają tak jak na wielu zdjęciach z galerii. To cieszy, bo oceanarium naprawdę fajnie zadbane, widać tam profesjonalizm więc nasz kierunek też wydaje się być prawidłowy ;)

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pytanie mam, czy jest jakiś ogólnie polecany, sprawdzony klej do montażu modułów z zaprawy do szyby? Planowałbym zrobić moduły filtracyjne (coś jak BTN) prawdopodobnie wg metody opisanej przez @Tomasz78 poniżej, więc trzeba solidnie do szyby przykleić. Zwykły silikon (akwarystyczny) będzie dobrze trzymał zaprawę, nie jak spienione PCV?

 

Edytowane przez TomekT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekT na temat kleju się nie wypowiem chociaż jestem ciekaw odpowiedzi. Natomiast czymkolwiek byś nie kleił to pewnie dobrze byłoby czymś zamknąć pory zaprawy, żeby nie okazało się, że prze jej strukturę / chłonność będzie kłopot z odpowiednią wytrzymałością spoiny. Gdybym miał to kleić do ściany to użyłbym Mamuta i gruntu, którym pomalowałbym powierzchnię styku tego modułu ze ścianą przed nałożeniem kleju. Pytanie czym to "zamknąć" w warunkach akwarystycznych... Może zwykły lakier akrylowy wniknąłby sobie w głąb i "zamknął" tę krawędź. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  moduły do tylniej ściany przyklejam na silikon akwarystyczny. W poprzednim akwarium miałem tak przyklejone moduły ze styroduru. W tym moduły BTN przykleiłem tak samo.  Moduł B który jest całkowicie zanurzony ma wywiercone otwory od dołu i góry , żeby wyszło powietrze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 27.10.2021 o 21:48, Bartek_De napisał(a):

Odcinasz kawałek bandaża jaki chcesz nałożyć, moczysz w zaprawie i dopiero nakładasz. W późniejszej fazie, jak już masz nałożoną pierwszą warstwę, możesz na to nakładać kolejne kawałki suchego bandaża i dopiero nakładać zaprawę.

Jest prostsza metoda - kiedyś tak się robiło opaski do opatrunków gipsowych (teraz przychodzą gotowe z fabryki):  bierzesz szeroki bandaż, rozwijasz kawałek, obficie posypujesz suchym gipsem - a w tym przypadku zaprawą i luźno zwijasz. I tak kolejno do przewinięcia całej rolki.  Takich rolek trzeba przygotować oczywiści odpowiednią ilość (lepiej mieć za dużo, niż żeby miało braknąć - to jeść nie woła, przyda się do następnych kamieni). Przystępując do pracy zamaczamy opaskę w wodzie na chwilę, aż przestaną wydobywać się  pęcherzyki powietrza, lekko odciskamy i stopniowo rozwijając modelujemy na szkielecie z siatki. Tak uczciwie mówiąc, to nie wypróbowałem tego z zaprawą, ale w przypadku gipsu to się sprawdzało, więc tu też powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej. Oki zamówiłem zbiornik. W mojej małej mieścinie ciężko było kupić jakieś testy, ale dostałem choć na PH i GH/KH. Zbadałem kranowit dwoma testami na PH Zooleka i Tetry wyszło 7,5-8 w Zooleku i Tetra dwuzakresowy 7,5 a w drugim 7,8. GH: 11 -12 (mam wrażenie, że mimo wszystko kropla kropli nie równa), a KH 21-22. Pytanie, to KH nie za wysokie? (Wiem, zmierzę to jeszcze jak wrzucę tło, kamloty i piasek. Kamienie mam takie jak na fotce poniżej, piasek JBL Dark Zanzibar, i mam nadzieję na tło w tym stylu.) ale pytam, bo tu dużo o niebo mądrzejszych ode mnie Sory trochę was pomęczę, napaliłem się jak małe dziecko, ale kto nie zna tego stanu, niech pierwszy rzuci we mnie gąbką z filtra
    • Potwierdzam Aquahaus-gaus.de, niesamowite miejsce, byłem niedawno i to była kropla, która przepełniła szalę... Stawiam Malawi. Spędziłem tam kilka godzin i jak potem przejrzałem fotki, to nie za bardzo mogę określić tego ciemnego gagatka... Hongi?
    • Dziękuję za odpowiedzi, to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, obejrzałem wszystko co jest w internecie (wiem, upraszczam przynajmniej na YouTube ), byłem we wtorek we Wrocławiu, wczoraj w Poznaniu, nawet w Trzmielu spotkałem Zenona osobiście... Nie znalazłem sklepu, który ma to na magazynie oprócz Plantiki, ale oni chyba nie są z Polski, napisałem czekam na odzew. Napisałem też do Oase (chwała Bogu za Chat gpt, tak tylko mogę po niemiecku ) dostałem dziś od nich rzut, ale 300-tki, dopytałem czekam na odpowiedź. Dla mnie nie ma problemu "kopnąć" się gdziekolwiek byle bym miał info że stoi gdzieś 400-setka.
    • @TomekT @marcin73m             Super pomysł zarówno koszulka jak i guma w sprayu bo zdecydowanie jestem zdania że wszelkie kolanka, wyloty w kolorze czarnym jakoś zdecydowanie mniej szpecą. Ogólnie wyloty są szare. W kolorze białym są rury(hydraulika) i po delikatnym obniżeniu wylotu jakieś 2 cm tego białego koloru wylądowało poniżej tafli (a biały też jakoś bardziej mnie męczy i rzuca się w oczy niż nawet szary). Tutaj nie chodzi o kilka złotych za kolanko, tylko zwyczajnie średnica rur dostępnych w sklepach budowlanych różni się nieznacznie od średnic typowo akwarystycznych, wiec dokupienie ładnej, akwarystycznej końcówki nie było możliwe. W wolnej chwili mam w planach jeszcze przetestowanie jednej konfiguracji wylotu (tego z lewej strony) więc przy okazji może popracuje jeszcze nad tym kolorem.
    • Albo zadzwonić. Jak porządny sprzedawca to zmierzy i poda.
    • Cześć. Powiem tylko tyle... Bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o biotop Malawi Co do Twojego pytania. Jeżeli nikt z forum nie odezwie się w sprawie wymiarów, to najszybszym sposobem będzie odszukanie sklepu w Twojej okolicy, który posiada te zestawy i podjechanie tam z metrówką. Ew., szukanie informacji po innych forach akwarystycznych, albo obejrzyj filmik na YT Zenona, może on podał jakieś przybliżone wymiary.  
    • Dokładnie Tomku, czarna koszulka termokurczliwa. Tak to wyglądało. A przy ostatnim projekcie użyłem gumy w sprayu. Też dobre rozwiązanie. Kilka warstw i jest trwała powłoka.  
    • Super wszystko się prezentuje. Nie wiadomo, co oglądać - ryby, czy mecze. 😉 Jedyne, co mi "przeszkadza" w tym pięknym projekcie to białe kolanka/wyloty wody. Nie myślałeś o zastąpieniu przezroczystymi, z plexi/akrylu? Zawsze mniej rzucałyby się w oczy. Wiem, że duże średnice są nieprzyzwoicie drogie, ale kilkadziesiąt złotych w porównaniu do kosztu całości to pryszcz. Albo pomalować lub założyć koszulkę termokurczliwą, @marcin73m chyba tak u siebie robił.
    • Dzień dobry. Witam wszystkich szanownych klubowiczów. Startuję ze swoim marzeniem o Malawi.... Wiem takim malutkim Wczoraj kupiłem większość gratów, i czekam na akwa... Zamówiłem Oase High Line 400 i mam pytanie ma ktoś taki zestaw może? W instrukcji ściągniętej od Oase nie ma wymiarów komina, zasysu ile cm od komina i na jakiej wysokości są mocowanie, potrzebne mi to do tła... ktoś mógłby mi pomóc? Btw. witam wszystkich i pozdrawiam. Darek.
    • Msobo oczywiście przy najbliżej okazji wraca do drugiego zbiornika z mbuną. Na chwilę obecną dwie próby wyłowienia tego nygusa zakończyły się moją porażką. Akwarium nie jest zagruzowane, ale żyjąc w samotności dokładnie poznał wszelkie szczeliny w tle strukturalnym i złapanie go nie będzie takie łatwe. Mbune czasami karmię z ręki lub przyklejam im tabletki ze spiruliną. Po dwóch latach ryby mi tam ufają i nie miałem problemu wyjąć ręką konkretnego upatrzonego samca i przełożyć do drugiego akwarium. Msobo oczywiscie będąc sam w nowym akwarium nie był już taki ufny ale teraz przy tylu głodomorach już dużo pewniej i na dłużej podpływał do tafli, także kilka razy ich jeszcze nakarmię i będę próbował go złapać. Poza tym myślę, że pomijając kwestię różnic pokarmowych przez kilkanaście następnych miesięcy byłby w tym akwarium nie do ruszenia. Aktualnie msobo jest totalnie ignorowany i pływa najczęściej w centralnej części akwarium (przywłaszczył sobie teren w okolicach dwóch największych kamieni). Co ciekawe jednymi rybami, które czasami są przeganiane przez msobo są 3 buccochromisy. Upatrzył sobie tylko ten gatunek, a w kierunku bardzo zbliżonego rozmiarem tyrannochromisa i odrobinę mniejszych samic nimbo nawet nie drgnie.  Pomijając kwestię tego Pana, który tylko chwilowo przedłużył pobyt w tym ,,hotelu" od pierwszego dnia rzuca się w oczy zachowanie samca Fossorochromis, który nawet na chwilę nie odstępuje swoich dwóch Panienek. Nawet jeśli jakimś cudem, na chwilę popłynie w innym kierunku, opłynie kamień i straci je z pola widzenia to od razu skanuje teren, cyk i znowu jest już przy dziewczynach i tak całą trójką ,,ramię w ramię" przez kolejne X minut przemierzają zbiornik. Jest to jakaś tam ciekawostka bo gdy popatrzę na moich asów z drugiego zbiornika to tam żaden ,,dżentelmen" nie wytrzymałby bez molestowania koleżanki, a dziewczyny też nie byłby chętne tak pływać w trójkącie tylko wolałyby dać sobie po razie w celu przypomnienia hierarchii. Także na pierwszy rzut oka widać odmienne zachowania, które wcześniej mogłem jedynie zobaczyć na dłuższych filmach z drapieżnikami na YT czy przeczytać na forum. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.