Skocz do zawartości

Start na WA - co jest nie tak?


klinsman87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 15.08.21 wystartowałem zbiornik 200x50x60 na WA- 0,8 ml i 1 ampułka bakterii probio biodiget. Filtracja turbokaseciak na pompie DCP 5000. Oto moje wyniki 19 dni od zalania zbiornika przez ustrojstwo w wersji 1 :

 

15.08.21: NO2-0,025, NO3-3,

19.08.21: NO2-0,1, NO3 - między 3 a 5

24.08.21: NO2- 1,0, NO3 - między 15 a 20

25.08.21 50% podmiany wody

25.08.21 : NO2- 0,6, NO3 między 5 a 10

29.08.21 : NO2 – 0,8, NO3 – między 15 a 20

30.08.21 : 95% podmiany wody

31.08.21 : NO2 – 0,05, NO3 – między 3 a 5

01.09.21 : 1 ampułka Probio Biodigest

03.09.21 : N02 – 0,05, NO3 – między  3 a 5

Podmiany wody robiłem za poradą doświadczonego akwarysty, znanego na forach malawistycznych. Wszyscy go tu znacie na pewno( ale to akurat nie istotne). Uważam, że w dobrej wierze mi tak zalecał. Ale do brzegu...co robić jeszcze z tym cyklem? Czy idzie w dobrym kierunku? Po zebraniu różnych innych porad planuję dziś ( 05.09.21) jak wrócę wieczorem dodać 20 ml uryny i 1 ampułka probio biodigest i poczekać co się będzie działo z NO2.  Co uważacie koledzy i koleżanki? Z zarybianiem nie pali się w ogóle. Wolę mieć najpierw stabilną biologię. Inna z porad z internetu jest dodanie Microbe Lift Gel i wpuszczanie ryb 2 dni później. 

Czekam na porady i konstruktywną krytykę ( w sumie bardziej na porady, bo czasu już nie cofnę )

P.S. Zbiornik szerzej przedstawię jak już zarybię, bo chcę wtedy kilku osobom podziękować za pomoc :) 

238477223_4271194989606667_2136278691046529042_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co ten doświadczony akwarysta polecił robić podmiany w trakcie trwania cyklu?🤔 Podstawa przy starcie na WA to test Nh4, czemu go nie robiłeś? Ale nie ważne, jak wspomniałeś czasu nie cofniesz.

Ja już bym tu nic nie dolewał, żadnej uryny (to tak z mojego doświadczenia). Zaopatrz się w kilka ampułek biodigest, na wszelki wypadek Sera Toxivec lub Kordon Amquel plus i kup test Nh4. Zrób pomiar, jeśli amoniak jest już niewykrywalny to wpuść kilka ryb, nie karm na razie przez dwa/trzy dni i obserwuj, mierz No2 codziennie. Jeśli będą skoki to rób podmianę i dodawaj bakterie. W mojej opinii do dwóch tygodni powinno się ustabilizować.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bartek_De napisał:

Ja już bym tu nic nie dolewał, żadnej uryny (to tak z mojego doświadczenia). Zaopatrz się w kilka ampułek biodigest, na wszelki wypadek Sera Toxivec lub Kordon Amquel plus i kup test Nh4.

Mam już Kordon Amquel plus u siebie i zapas biodigest. Nie dodawać żadnej ampułki dziś? Przy starcie na WA wyczytałem na różnych forach żeby robić pomiar jedynie NO2 i NO3. Cytat z jednego z przewodników " Uwaga - nie zalecam zakupu testu NH3/4 ponieważ dawkując WA zgodnie z szablonem mamy zawsze amoniaku ok.0,4 ppm bez wydawania kasy na test. Testy na jon amonowy NH3/4 często są wadliwe wprowadzając w błąd akwarystę. Poza startem biologii nie są więcej potrzebne więc wydatek jest nie przydatny." 

Dziś zrobię jeszcze test na NO2 i zobaczę czy coś się obniżyło. 

13 minut temu, Bartek_De napisał:

Jeśli będą skoki to rób podmianę i dodawaj bakterie. 

Chodzi Ci o skoki do góry tak? Jeśli zrobię pomiar i będzie maleć to mam rozumieć, że idzie w dobrym kierunku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, klinsman87 napisał:

Chodzi Ci o skoki do góry tak? Jeśli zrobię pomiar i będzie maleć to mam rozumieć, że idzie w dobrym kierunku ?

Tak.

6 minut temu, klinsman87 napisał:

Uwaga - nie zalecam zakupu testu NH3/4 ponieważ dawkując WA zgodnie z szablonem mamy zawsze amoniaku ok.0,4 ppm bez wydawania kasy na test.

Poza startem biologii nie są więcej potrzebne więc wydatek jest nie przydatny." 

Drugie zdanie wyklucza pierwsze😉

Test dobrze by było teraz zrobić aby wykluczyć amoniak w Twoim zbiorniku, chyba że masz pewność, że już go nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię również ten test jak tylko wrócę do domu. Co do wpuszczania ryb na "próbę" to nie mam żadnych pielęgnic w domu. Dopiero musze zamówić u Darka Gaży w Żorach. U niego chciałem 3 gatunki kupić. 2 gatunki domawiam w TanMal. Synek ma 4 bojowniki, ale one w wodzie stojącej są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmianki wody nie są złe jak no2 wyskakuje na jakiś czas poza skale, ale w przypadku tej drugiej to przesadziłeś z ilością. 

Wpuść te 2 gatunki  z Tal Mal i rób pomiary, jak No2 będzie niebezpiecznie rosło to rób podmianki/lej chemię. A jak po dwóch tygodniach ci się wszystko ustabilizuje to dorzucisz kolejne 3 gatunki od Gaży. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem robić testy. Oto wyniki :

 

21 dni od zalania zbiornika :

15.08.21: NO2-0,025, NO3-3,

19.08.21: NO2-0,1, NO3 - między 3 a 5

24.08.21: NO2- 1,0, NO3 - między 15 a 20

25.08.21 50% podmiany wody

25.08.21 : NO2- 0,6, NO3 między 5 a 10

29.08.21 : NO2 – 0,8, NO3 – między 15 a 20

30.08.21 : 95% podmiany wody

31.08.21 : NO2 – 0,05, NO3 – między 3 a 5

01.09.21 : 1 ampułka Probio Biodigest

03.09.21 : N02 – 0,05, NO3 – między  3 a 5

05.09.21 : NO2 – 0,05, N03 – między 3 a 5, NH4 - <0,05

Od 5 dni NO2 i NO3 bez zmian jest. 

Edytowane przez klinsman87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Nath_147 napisał:

ale w przypadku tej drugiej to przesadziłeś z ilością. 

Rzeczywiście, umknęła mi ta podmiana 95%. Mogłeś tym zniszczyć całą biologię, która zaczynała powoli działać. Nic dziwnego, że od 5 dni parametry stoją w miejscu, praktycznie zaczynasz od zera. Zrób jak radzi kolega @Nath_147, ale zanim dojadą zamówione ryby z TM to sypnij teraz sporą szczyptę pokarmu, dodaj ze 3 ampułki Biodigest i już nie rób podmian, niech sobie spokojnie dojrzewa. Mierz co kilka dni No2 tak aby wiedzieć co się dzieje w baniaku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.