Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich, calkiem nowy czlowieczek na forum startuje po latach niebytu calkiem nowy kawalek wody o wymiarach 180x45x45 i prosi o porade w doborze lokatorow to tego domku. 

Wiem ze temat poruszany byl już wielokrotnie ale mimo wszystko chcialbym poprosic o wasze typy.

Zalezaloby mi na wielokolorowosci skladu ale rowniez na obserwacji naturalnych zachowan mieszkancow akwarium i oczywiscie wisienka na torcie byloby dochowanie się jakiegos narybku czytej krwi.

Mieszkam zagranica na wyspie z ograniczonymi mozliwosciami a Brexit nieco ograniczyl i pokomplikowal mozliwosci importu ryb.

Wdzieczny bede za wszelkie podpowiedzi i propozycje, oczywiscie kiedy już wszystko bedzie jak byc powinno fotki się pojawia.

Woda jeszcze nieco metna i pompka po srodku tez tylko tymczasowa ale na ten czas zbiornik dojrzewa co potrwa jeszcze ze trzy cztery tygodnie a po tym czasie mam nadzieje zaczac wprowadzanie lokatorow i oby im się dobrze mieszkalo.

 

1621801182082.jpg

Edytowane przez tuniebylec
Opublikowano

Jako że aranż po non mbunę polecam

Placidochromis phenochilus Mdoka 

Otopharynx lithobates lithobates Zimbawe Rock 

Labidochromis cearuleus yellow 

Copadichromis borleyi Kadango 

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Bartek_De dziękuję za miłe powitanie i zwrócenie mojej uwagi na małą precyzję mojej prośby.

Aranżacja nie jest tak do końca oczywista jako że konstrukcja dna jest dosyć nietypowa co postaram się zobrazować opisem i fotka. 

IMG_20210518_181656.jpg

Spód zbiornika to plastikowa mata typu plaster miodu używana do stabilizacji żwiru na podjazdach lub drogach dojazdowych, wypełniona jest częściowo drobnym piaskiem na którym wysypany jest żwir rzeczny o wielkości około 2cm i dopiero na tym podłożu stoją wszystkie widoczne na zdjęciu kamienie a warstwa wierzchnia, niezbyt gruba choc wygląda inaczej to żwir wapienny ( pokruszony koral ) tak więc kiedy ryby zaczną przekopywać dni to z całą pewnością odsłonią żwir rzeczny.

Edytowane przez tuniebylec
Opublikowano (edytowane)
44 minuty temu, tuniebylec napisał:

Aranżacja nie jest tak do końca oczywista jako że konstrukcja dna jest dosyć nietypowa co postaram się zobrazować opisem i fotka

To co masz pod kamieniami nie ma większego znaczenia. Pisząc aranżacja, mam na myśli to co widać ponad dnem, a to co widać u Ciebie to, powtórzę się, aranżacja typowa pod non mbunę. I teraz, żeby nie było tak kolorowo, o ile mbuna kopie żeby kopać, żeby oczyścić sobie miejsce na tarło itp... to non mbuna kopie żeby zjeść, przesiewa piasek przez skrzela i w ten sposób pobiera pokarm (no może nie wszystkie gatunki, ale większość) moim zdaniem żwir wapienny (pokruszony koral) - to Twoje słowa, nie za bardzo nadaje się dla non mbuny.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Opublikowano
5 godzin temu, Bartek_De napisał:

To co masz pod kamieniami nie ma większego znaczenia

@tuniebylecMa znaczenie tylko estetyczne. Niech kolega sobie wyobrazi jak to będzie wyglądać po odkopaniu przez ryby. A rozkopią na pewno. Poniżej zdjęcie z próbką tego jak to może wyglądać. Dlatego lepsze pod względem estetyki są  lite powierzchnie. Oczywiście to moje zdanie.  Bartku zdjęcie Twojego autorstwa  poniżej bardzo obrazowo to pokazuje:

 

Opublikowano
2 godziny temu, Andrzej Głuszyca napisał:

Bartku zdjęcie Twojego autorstwa  poniżej bardzo obrazowo to pokazuje:

Andrzeju, napisałem "nie ma większego znaczenia" w kontekście aranżacji. To była odpowiedź na słowa kolegi o konstrukcji dna

9 godzin temu, tuniebylec napisał:

Aranżacja nie jest tak do końca oczywista jako że konstrukcja dna jest dosyć nietypowa co postaram się zobrazować opisem i fotka. 

I teraz kontynuacja mojej wypowiedzi

8 godzin temu, Bartek_De napisał:

Pisząc aranżacja, mam na myśli to co widać ponad dnem, a to co widać u Ciebie to, powtórzę się, aranżacja typowa pod non mbunę.

Nie odniosłem się do faktu, że jak ryby to odkopią to będzie słabo wyglądać. Mam nadzieję, że teraz jest to jasne dla Ciebie.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Andrzeju, Rysib  przyznam się że po raz pierwszy popłynąłem aż tak daleko przy urządzaniu zbiornika. Podkład pod kamienie wskoczył jakoś tak w ostatniej chwili i głównie miał ustabilizowac dno i kamienie na szczęście przysypiałem wszystko grubym żwirem tuż przed wysypaniem substratu więc może nie będzie tak zle no i biały kolor też mniej będzie świecił po tym jak ryby urządza sobie dom po swojemu. Tymczasem panowie zauważam że zboczyliśmy z tematu głównego czyli obsada, aranżacja jak już ustaliliśmy jest pod non-mbuna o konstrukcji dna i sprawach technicznych to można porozmawiać w innym dziale natomiast tu i teraz proszę ponownie o wasze sugestie dotyczące mieszkańców tego domu i serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie otrzymane do tej pory.

Edytowane przez tuniebylec
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.