Skocz do zawartości

tuniebylec

Użytkownik
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tuniebylec

  1. Panowie sprawa jest jak dla mnie malo skoplikowana. Filtr akwariowy taki jak np. FX6 to jedynie urzadzenie mechaniczno elektryczne zawierajace kilka ruchomych czesci, pracujace pod cisnieniem (mam na mysli filtry kubelkowe ) i wytwarzane masowa. Wstryskarki na ktorych wiekszosc elementow jest wytwarzana, jako ze 98% to tworzywo sztuczne, to tez maszyny niedoskonale zatem zawsze znajdzie się jakis wadliwy egzemplarz czy nawet kilka lub wiecej. Kontrola jakosci nie sprawdza kazdej sztuki pakowanej do klienta. Jedni sa zadowoleni inni nie. Ja osobiscie uzywam filtrow kubelkowych tej firmy od nie pamietam już kiedy i jeszcze nie spotkalem się z problemami w uzytkowaniu opisywanymi w postach powyzej. Tego typu dyskusje sa jak najbardziej potrzebne bo daja ewentualnym potencjalnym nabywcom pojecie o towarze jednak uwazam ze nie przesadzaja sprawy na zadna ze stron, urzadzenie jak kazde inne pozostaje miec nadzieje ze trafi się bezproblemowy egzemplaz lub w razie skuchy prawa reklamacyjne beda uwzgledniuone na korzysc klienta. Tu gdzie mieszkam nie mamm z tym klopotu bo w czasie 7 dni od zakupu moge toar oddac bez podania przyczyny i pieniazki wracaja do mnie w taki czy inny sposob. Wszystkim jednak zycze jak najlepiej bo sprzety tego typu to czesto wydatek dosyc spory a wszyscy chcielibysmy cieszyc się z zakupionego towaru.
  2. Dolacze się do tematu jako ze sam tez posiadam FX6 zakupiona razem ze zbiornikiem 180cm. Zatem foltr wczesniej uzywany nie mam pojecia jak dlugo jednak nie zauwazam zadnych niepokojaczych objawow pracy pomomo ze na dnie mam drobny piasek wzbijany to przez ryby to przez pompe cyrkulacyjna ale sam filtr jest w zasadzie bezszelestny. Postawilem go na styropianie 20mm i macie gumowej 2mm jednak nie wiem czy to wina wkaldow w samym filtrze czy moze jest jakas inna przyczyna zauwzylem ze wylot wody jest dosyc slaby tak wiec nie daje rady samodzielnie przepchnac wody az do zasysu. Dolozylem wiec popme cyrkulacyjna SunSun JVP 133 16W 10000 l/h ale raczej troche mnie ponioslo i z koniecznosci musze kupić slabsza bo ta niestety jakby jej nie utawic wzbija lub przepycha piasek.
  3. Dziekuje, po raz kolejny wyciagasz do mnie pomocna dlon za co jestem wdzieczny jednak czy moglbys przedstawic blizszy namiar poprosze, ( już znalazlem, wujek Google ) ogarne kontakt jakos w tygodniu i pozostaje sprawa wysylki za granice ja niestety zamieszkuje na wyspie, pieknej i zielonej ale już dawno zapomnianej przez boga i ludzi zdobyc tutaj cokolwiej czasem graniczy z cudem gdyby nie zakupy online to sprawa bylaby slaba.
  4. jak wyzej napisalem na ta chwile jest to obsada przejsciowa z oczekiwaniem na Mdoki a kiedy te już przybeda obecna obsada zostanie zredukowana i odlowiaona do innego zbiornika a nastepnie ryby zostana sprzedane innym akwarystom samica ( jedyna na ta chwile ) ktora posiadam nie jest nekana przez inne samce jak nadmieniles czemu się bacznie przygladam inaczej już bylaby odlowiona do innego zbiornika. Radosc moja z obecnego tarla wynika z prostego faktu jak kazdy akwarysta a przynajmniej wiekszosc nie zakladam zbiornika po to zeby ryby się w nim meczyly dlatego tez bedzie docelowo grupa Placidochromis Mdoka w ktorej znajda się samice a pozostale ryby w docelowej obsadzie to wlasnie samce innych gatunkow Aulonocar plus Labidochromis caeruleus w liczbie 2 lub trzy. Zatem docelowo pozostawie nie wiecej niz 10 max 15 ryb wlaczajac w ten stan rowniez grupe Placidochromis Mdoka ktora jak szczerze pragne zacznie się rozmnazac.
  5. Wybor samych samcow to nie przypadek jako ze akwarium powstalo jak ozdobne a samce sa bardziej atrakcyjne kolorystycznie stad wlasnie pomysl nieco inny i mniej popularny posrud akwarystow jednakze nie zanczy to ze samic nie bedzie wcale otoz zauwazylem ze na moim obecnym podworku nie ma lub sa trudne do zdobycia Placidochromis Mdoka ( sam oczekuje na zamowione w lokalnym sklepie ryby ponad 6 tygodni ) stad tez jedyna grupa nie pozbawiona samic beda Mdoki wlasnie, tak wiem ze sulphur head to maylandi uzylem obu tych nazw poniewaz wystepuja wymiennie, ale dziekuje za zwrucenie uwagi zrobie edycje i zostawie tylko wlasciwa nazwe. Nie jest to tez docelowa obsada czesc ryb napewno znajdzie nowe domy po przybyciu Placidochromis Mdoka docelowa planuje zostawic okolo 15 ryb.
  6. Na poczatek chce goraco podziekowac wszystkim tym ktorzy przyczynili się do tego ze moj kawalek malawi zyskal realny byt, podziekowania rowniez dla tych ktorzy poswiecajac wlasny czas udzielali mi pomocy w doborze osady, dodzis jeszcze nie skompletowanej a już roznej od proponowanych gatonkow choc ciagle czekam na Placidochromis Mdoka 3 + 6 oraz staram się pozyskac trzy dorosle samce Labidochromis caeruleus to na obecna chwile już zycie zagoscilo do mojego kawalka czarnego ladu. Postanowilem swoje akwarium urzadzic wedlug zasady Male only Male czyli same samce jednak nie do konca się to narazie udalo jako ze trafila mi się samiczka posrod meskiego grona i to wlasnie jest powodem tego tematu ale zanim przejdedo sedna sprawy to przedstawie aktorow tej sztuki; Aulonocara Maylandi x4 Aulonocara Jacobfreibergi najprawdopodobniej jako ze jeszcze to jeszcze mlodzik i trudno rozpoznac gatunek oraz Przedstawiony na zalaczonym filmie zalotnik ktorego na ten czas tez trudno mi rozpoznac Dwa slimaki military helmet jako ekipa utrzymujaca glonienie w ryzach, planuje zakup jeszcze kilku sztuk byly jeszcze dwa przepieknie wybarwione samce Scieanochromis Fryeri jednak padly z powodu naglego wzrostu NO2 i NO3 Ryby zakupione od prywatnych akwarystow wiec moge się mylic co do rozpoznanych gatunkow jednak z radoscia przyjme ewentualne sprostowania w tym temacie. Jednak uporalem się z problemami na starcie czyli nadmierny wzrost NO2 i NO3 co pociagnelo za soba kosmiczny wrecz przyrost glonow potem okazalo się ze substrat koralowy na dnie zbiornika nie spelnil moich i ryb wymagan wiec po odessaniu calosci ( 40KG ) i zastapieniu go piskiem kwarcowym wszystko zaczelo wracac do oczekiwanego stanu. Akwarium ozywa. Dzis siedzac sobie i wpatrujac się w zycie za szklana tafla spostrzeglem to czego chyba kazdy akwarysta oczekuje najbardziej, ryby przystapily do tarla i ta wlasnie wspaniala nowina chcialem się podzielic z kolegami co prezentuje ponizszy zapis video. Temat postaram się rozwijac w miare jak akwarium bedzie ewoluowac i dojrzewac, kto wie co przyniesie przyszlosc. 1624637265101.mp4
  7. Witaj, ladnie zaaranzowany zbiornik z pieknymi rybami. Mam ten sam klopot co Ty z boku widac wyrazne zmetnienie wody natomiast z przodu jed krysztal jednak uznalem ze z uwagi na dlugosc zbiornika ( tez 180cm ) i PH wody a do tego ryby kopia nieustannie i wzbijaja osady z dna, jest to moze nie normalne zjawisko ale nie niepokojace i jakos mnie to specjalnie nie martwi jak na ten czas tym bardziej ze ryby zachowuja się normalnie jak u ciebie, tyle ze ja mam na dnie kruszywo koralowe wiec u mnie zmetnienie moze wynikac z tego powodu.
  8. Witam kolegę, piszę ponieważ chciałbym zasięgnąć nieco wiedzy a nie ma co otwierać nowego tematu na ogólnym. Chodzi mi o to czy mógłbym razem z mdokami trzymać dwie Livingstoni znaczy chodzi o szeroko rozumianą kooperację pomiędzy tymi gatunkami szczególnie że liwingstoni to drapieżniki z nietypowym sposobem polowania. Wdzięczny będę za informację w tym temacie.

    1. Bezprym

      Bezprym

      Ta ryba osiąga rozmiar 25 cm więc twoje akwarium jest za małe na ten gatunek, gdybyś miał większe akwarium to nie widzę problemu. 

    2. tuniebylec

      tuniebylec

      Właśnie tego się obawiałem bo zdążyłem już poczytać nieco w tym temacie i wymiar też mnie nieco zastanowił ale dziękuję za niezależna opinie pozwoli mi to uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości.

    3. Bezprym

      Bezprym

      Szukaj najlepiej małej non mbuny, takiej do 15 cm,moze othoparynx tetrastigma? 

  9. Rozwazalem już Alonocary jakis czas temu nawet kontaktowalem się w tym temacie z kol. Grzegorzem Gieza z Tanganika-Malawi w Żorach w sprawie zkupu z wysylka oczywiscie, jednak z powodu niedawnych zmian w UE czyt. BREXIT wysylka okazala się niemozliwa co nie cieszy ale co poradzic tym niemniej zostane przy Mdokach w ukladzie 3 / 9 a w puzniejszym czasie byc moze wlasnie Alonocara lub Otopharynx lithobates choc te potrafia urosnac i obawiam się ze za jakis czas zbiornik stanie się zwyczajnie zbyt maly dla tak wielu dosyc duzych jednak ryb, czas pokaze co się wykluje.
  10. Widok na jaki czeka chyba kazdy akwarysta, milo popatrzec.
  11. @Bartek_De sledze temat od samego początku dosyć uważnie i czytam wasze kolejne wypowiedzi z uwagą i na ich podstawie tworzę plan zarybienia mojego akwarium. Nie umniejszając nikomu kazdy z uczestników tej dyskusji wniósł coś od siebie i super bo o to w tym wszystkim chyba chodzi jednak jak już napisałem wcześniej nie zamierzam ślepo i bezkrytycznie akceptować wszystkich propozycji a wybrać ostatecznie na ich bazie docelową obsadę dla siebie ot i tyle. Wyraziłem tak jak i wszyscy własną opinię i nie zamierzam się wycofać z ani jednego słowa co nie znaczy że nie doceniam wysiłkow kolegów @Bezprym, @rysib I @tom77 a także innych ktorzy poprzez swoje wypowiedzi stali się częścią tego wątku, tak czy inaczej jak już napisałem w poście #19 najpewniej zostanę tylko przy jednym lub dwóch gatunkach, Mdoki będą na 100% co do drugiego gatunku sprawa jest otwarta.
  12. @darianus @tom77 panowie,na ten czas to tylko kolega Bezprym zaproponował cokolwiek a wielu już zabrało glos w tej dyskusji więc nie ma co człowieka krytykować ani też wytykać mu tego czy tamtego, kierując się dobrymi chęciami przedstawil własną wizję i chwała mu za to. Zanim dojdzie do zarybienia wszystko może się zmienić być może zostanę tylko przy Mdokach a może dodam drugi gatunek a może jednak ktoś zaproponuje coś innego być może bardziej ponetnego. Sprawa jest otwarta i do dyskusji a wszystko rozbije się o kasę jak zawsze bo 15 czy 25 euro za rybę razy 20 kilka to już spora sumka a takie wydatki trzeba rozsądnie planować kiedy jest się zdanym tylko na własne siły.
  13. a myslales moze nad pokarmem podawanym rybom, chodzi mi szczegolnie o wspomianego ogorka jesli to surowy ogorek to kto wie co tez ma toto za sklad chemiczny znaczy na czym to bylo pedzone i w jaki sposob. Pisales ze ryby zaczely padac jakies dwa miesiace temu to moze warto by bylo cofnac się pamiecia te dwa miesiace i sprubowac przypomiec sobie co tez się zmienilo w zbiorniku lub tez w pokarmie a moze jakis nowy element dekoracji tak naprwde powodow moze byc tysiac i trudna tak strzelac na slepo.
  14. Właśnie od tego gatunku zaczynam zarybianie i potem to już w dół listy proponowanej przez kolegę czyli jak będę miał szczęście to do połowy sierpnia obsada będzie kompletna chyba że pokonają mnie ceny wtedy wszystko rozciągnie się w czasie.
  15. @ Bezprym Dziękuję za Twoją propozycje obsady mojego zbiornika, jedyna jak dotychczas nie umniejszając Ryskowi za jego propozycję dodania Synodontis njassae , ryby są piękne i raczej przy nich zostanę pod warunkiem że uda mi się je zdobyć w zestawieniu 3 samce na około 9 samic, myślę za taki układ będzie ok i zapewni mi wiele radości. Poczytałem nieco o każdym z proponowanych gatunków i jestem na tak, ryby rosna do słusznych rozmiarów są w zasadzie wszystkożerne co pozwoli mi na sporą dowolność w doborze pokarmów a co najważniejsze są ślicznie ubarwione co sprawi że akwarium będzie ozdobą domu. Na ten czas podjalem już pewne kroki w celu upewnienia się ze w/w ryby beda do zdobicia a czas pokaze co z tego wyniknie, mysle ze w drugiej polowie czerwca beda już pierwsi lokatorzy.
  16. Andrzeju, Rysib przyznam się że po raz pierwszy popłynąłem aż tak daleko przy urządzaniu zbiornika. Podkład pod kamienie wskoczył jakoś tak w ostatniej chwili i głównie miał ustabilizowac dno i kamienie na szczęście przysypiałem wszystko grubym żwirem tuż przed wysypaniem substratu więc może nie będzie tak zle no i biały kolor też mniej będzie świecił po tym jak ryby urządza sobie dom po swojemu. Tymczasem panowie zauważam że zboczyliśmy z tematu głównego czyli obsada, aranżacja jak już ustaliliśmy jest pod non-mbuna o konstrukcji dna i sprawach technicznych to można porozmawiać w innym dziale natomiast tu i teraz proszę ponownie o wasze sugestie dotyczące mieszkańców tego domu i serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie otrzymane do tej pory.
  17. Czyli w takim razie wszystko już jest jasne i po raz kolejny wskazałes mi błędy za co dziękuję.
  18. Witam wszystkich forumowiczów, wszystkich was ludzi z pasją i zamiłowaniem. Mariusz, tak wołają na mnie od prawie pół wieku. Zamiłowanie do akwarystyki nabyłem wieki temu za sprawą teścia, różnie to bywało na przestrzeni lat ale kto nie przerabiał wzlotów i upadków. Wiele już zbiorników popełniłem przez te lata ale pyszczaki urzekły mnie i raczej nic nie wskazuje żeby uczucie to ustało. Od wielu lat mieszkamy z rodziną poza granicami Polski bo jak wielu postanowiliśmy poszukać dla siebie jakiegoś miejsca na ziemi i wygląda na to że znaleźliśmy, na końcu świata Moje akwarium to kolejne już wcielenie i tym razem raczej ostatnie. Szkło opti White o wymiarach 180x45x45 postawiłem na przez siebie zaprojektowanej i zbudowanej szafie, za filtracje odpowiada Fluval FX6 i na szybko poskładany niewielki filterek powierzchniowy, taki trochę Frankenstein a calosci dopelniaja cztery lampy Aqualed Leddy Plant 32W
  19. Bartek_De dziękuję za miłe powitanie i zwrócenie mojej uwagi na małą precyzję mojej prośby. Aranżacja nie jest tak do końca oczywista jako że konstrukcja dna jest dosyć nietypowa co postaram się zobrazować opisem i fotka. Spód zbiornika to plastikowa mata typu plaster miodu używana do stabilizacji żwiru na podjazdach lub drogach dojazdowych, wypełniona jest częściowo drobnym piaskiem na którym wysypany jest żwir rzeczny o wielkości około 2cm i dopiero na tym podłożu stoją wszystkie widoczne na zdjęciu kamienie a warstwa wierzchnia, niezbyt gruba choc wygląda inaczej to żwir wapienny ( pokruszony koral ) tak więc kiedy ryby zaczną przekopywać dni to z całą pewnością odsłonią żwir rzeczny.
  20. Witam wszystkich, calkiem nowy czlowieczek na forum startuje po latach niebytu calkiem nowy kawalek wody o wymiarach 180x45x45 i prosi o porade w doborze lokatorow to tego domku. Wiem ze temat poruszany byl już wielokrotnie ale mimo wszystko chcialbym poprosic o wasze typy. Zalezaloby mi na wielokolorowosci skladu ale rowniez na obserwacji naturalnych zachowan mieszkancow akwarium i oczywiscie wisienka na torcie byloby dochowanie się jakiegos narybku czytej krwi. Mieszkam zagranica na wyspie z ograniczonymi mozliwosciami a Brexit nieco ograniczyl i pokomplikowal mozliwosci importu ryb. Wdzieczny bede za wszelkie podpowiedzi i propozycje, oczywiscie kiedy już wszystko bedzie jak byc powinno fotki się pojawia. Woda jeszcze nieco metna i pompka po srodku tez tylko tymczasowa ale na ten czas zbiornik dojrzewa co potrwa jeszcze ze trzy cztery tygodnie a po tym czasie mam nadzieje zaczac wprowadzanie lokatorow i oby im się dobrze mieszkalo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.