Skocz do zawartości

Projekt 250x60x60


Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, przemo-h napisał:

Gratulacje! 

Dzięki ;) 

14 minut temu, przemo-h napisał:

Jeden samiec chipokae został? 

Tak mi się wydaje. Dwa osobniki są tak podobne, że czasami nie potrafię ich odróżnić, jedna z nich to na 100% samica, nosiła i donosiła ikrę, druga/drugi nie wiem do tej pory, ale raczej to samiczka, chyba, że tak dobrze się ukrywa. Dwa samce oddałem jak jeszcze miałem je w 300L, bo była mordownia.

Mimo wszystko Chipokae to bardzo trudna ryba. Samice są super agresywne względem siebie, a samiec dojeżdża je jak tylko może. Nawet w tych 250cm nie mają łatwego życia ;) Dodatkowo samiec jest wszędobylskim gościem i utrudnia ustawienie hierarchii u innych gatunków. On nie ma swojego terytorium, jego terytorium to cały zbiornik. Mega mnie ciekawi co będzie, jak dodam D.Compressiceps ;) Jak ciapek go zdominuje, to wcale się nie zdziwię :D 

Gdybym miał możliwość zakupienia 3-4 pewnych samic, to na pewno spróbowałbym dwu-samcowy układ. To musiałoby być widowisko :D Byłbym skłonny zaryzykować stwierdzenie, że dwa samce + 6-8 samic spowodowałyby większy spokój w zbiorniku dla innych gatunków. Wszystko kwestia tego jakie samce by się trafiły. 

Swoją drogą mam trochę narybku Chipokae, 5-6 sztuk to już 3 centymetrowe podrostki. Zobaczymy co z nich wyjdzie. Kopia już dziury pod małymi kamieniami i tłuką się pomiędzy sobą. Obserwacja ich zachowania jest bezcenna. Narybek Saulosi jest nudny przy Chipokae ;) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 180cm zredukowały się nadzwyczaj szybko. Krótko pisząc- jedna, wielka rzeźnia. Ostatni samiec miał szczęście, bo byłem akurat w domu. Pomimo tego został inwalidą. Wszystkie płetwy, poza ogonową obgryzione do tułowia. Wyłowiłem do drugiego zbiornika i doszedł do siebie. Pięknie się wybarwił, ale twarde promienie płetw już nie odrosły. Między czasie wyłowiłem jeszcze jedną podejrzaną sztukę, ale okazała się samicą. Oddałem tą parkę w gratisie, bo akurat sprzedawałem nadliczbowe crabro. Nawet przez chwilę do głowy mi nie przyszło, żeby go z powrotem wpuszczać. Dawno nie widziałem takiego okrucieństwa, ale mimo wszystko są fascynujące. Na starcie miałem 10 sztuk, a po czasie dokupiłem jeszcze 5. Obecnie mam 1+8 i jest rewelacja. Dokładnie jak piszesz, lubią się panoszyć po całym zbiorniku, ale mój jest zmuszony trzymać się lewej strony. Po środku rządzi równy pod każdym względem lepidiadaptes. Trafiła kosa na kamień jak to mówią. Kilka starć już było, oczywiście chipokae zaczepiał, ale się doigrał😁. Teraz obserwuję tylko widowiskowe sprzeczki na granicy, nic poza tym. Compressy wydają się bardzo dobrym wyborem. Z piątki zostały mi trzy i zapowiada się to bardzo dobrze, przynajmniej na razie. 

Trochę się rozpisałem, ale obsadę masz bliską mojemu sercu. Mocno kibicuję i jeszcze raz gratuluję zacnego zbiornika!

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, przemo-h napisał:

Obecnie mam 1+8 i jest rewelacja. Dokładnie jak piszesz, lubią się panoszyć po całym zbiorniku, ale mój jest zmuszony trzymać się lewej strony. Po środku rządzi równy pod każdym względem lepidiadaptes. Trafiła kosa na kamień jak to mówią. Kilka starć już było, oczywiście chipokae zaczepiał, ale się doigrał😁. Teraz obserwuję tylko widowiskowe sprzeczki na granicy, nic poza tym. Compressy wydają się bardzo dobrym wyborem. Z piątki zostały mi trzy i zapowiada się to bardzo dobrze, przynajmniej na razie. 

No właśnie chętnie dodałbym więcej samic, zarówno  dla Chipokae jak i Saulosi, ale sam wiesz jak jest w tym temacie... Czekam na Compressa, mam nadzieję, że to zmieni rozkład sił w akwarium w dobrym kierunku. 

Największym zaskoczeniem jest dla mnie Crabro. Ryby opisywane jako mocno agresywne... u mnie ustępują miejsca samcom Saulosi pomimo tego, że Crabro jest 2 razy większy. Chyba jakieś spokojne osobniki mi się trafiły ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bojack napisał:

Największym zaskoczeniem jest dla mnie Crabro. Ryby opisywane jako mocno agresywne... u mnie ustępują miejsca samcom Saulosi pomimo tego, że Crabro jest 2 razy większy. Chyba jakieś spokojne osobniki mi się trafiły ;) 

U mnie podobnie . Kompletnie ignorowane przez wszystkie ryby, a i same ignorują resztę, pomimo tego, że samce są już wielkości Melanochromisów. Nazywam je jaskiniowcami. Żyją swoim życiem, w cieniu wiszących modułów i zakamarków. Tylko przy jedzeniu lubią się przepychać i rosną niesamowicie szybko. Idealnie pasują do obsady. Dwa samce łapią już smolisty kolor. Ogólnie trafiło mi się sporo samców, ale na razie jest spokój, więc nie ruszam. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, przemo-h napisał:

U mnie podobnie . Kompletnie ignorowane przez wszystkie ryby, a i same ignorują resztę, pomimo tego, że samce są już wielkości Melanochromisów. Nazywam je jaskiniowcami. Żyją swoim życiem, w cieniu wiszących modułów i zakamarków. Tylko przy jedzeniu lubią się przepychać i rosną niesamowicie szybko. Idealnie pasują do obsady. Dwa samce łapią już smolisty kolor. Ogólnie trafiło mi się sporo samców, ale na razie jest spokój, więc nie ruszam.

100% to samo co u mnie. Rosną bardzo duże... pomimo tego co w literaturze miałem przez chwilę pięknego samca około 25cm! Pewnie dlatego tak długo "dojrzewają". Czekamy co będzie za rok ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bojack napisał:

@Bartek_De usuń proszę posty związane z identyfikacją glonów. To nie jest temat tego wątku.

Zrobione.

6 godzin temu, bojack napisał:

 Niestety jak bym nie ustawił cyrkulatora i wylotu, to mechaniczne zanieczyszczenia pływają mi w toni po drugiej stronie akwarium. Nie chodzi o jakieś duże elementy, bo to od razu znika, ale drobny pyłek dolatuje do bocznej szyby, odbija się, podlatuje do góry i tak w kółko.

A próbowałeś przenieść wylot/wyloty z filtracji na drugi koniec akwa? Na pewno wspomogłyby cyrkulację. Podobnie jak pokazuje Staszek w swoim filmie.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bartek_De napisał:

A próbowałeś przenieść wylot/wyloty z filtracji na drugi koniec akwa? Na pewno wspomogłyby cyrkulację. Podobnie jak pokazuje Staszek w swoim filmie.

Nie będzie to takie proste, ale też nie jest niewykonalne. Póki co próbuję z drugim falownikiem ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem falownik i za punkty wybrałem sobie test na SiO2. Z czystej ciekawości, bo widzę jak rosną brązowe glony w zastraszającym tempie, a w poprzednim zbiorniku miałem podobnie - wszystkie kamienie żółto-brązowe. Test w akwa, poza skalą, test w kranie poza skalą. Jak myślicie, warto coś z tym robić i wrzucić jakiś absorber do korpusu od podmiany wody, czy olać temat? 

Nie będzie przypadkiem tak, że wzrost glonów brązowych brunatnic/okrzemek zabije całkowicie wzrost zielenic, czy krasnorostów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, bojack said:

wzrost glonów brązowych brunatnic/okrzemek zabije całkowicie wzrost zielenic, czy krasnorostów?

Najwięcej zależy od oświetlenia, i to w danym miejscu w akwa, np. jednoczesne światło bezpośrednie z lampy i odbite wewnętrznie od szyby i/lub przechodzące z pomieszczenia (tam mogą Ci wyrosnąć wymagające więcej światła zielone tak przykładowo), lub cienia od wystroju (i tam mogą pojawić się potrzebujące mniej światła brunatnice znów przykładowo).

Edytowane przez r10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, r10 napisał:

Najwięcej zależy od oświetlenia, i to w danym miejscu w akwa, np. jednoczesne światło bezpośrednie z lampy i odbite wewnętrznie od szyby i/lub przechodzące z pomieszczenia (tam mogą Ci wyrosnąć wymagające więcej światła zielone tak przykładowo), lub cienia od wystroju (i tam mogą pojawić się potrzebujące mniej światła brunatnice znów przykładowo)

To wiem, pytanie, czy ktoś ma zielone glony mając w zbiorniku SiO2 poza skalą testu. Czy walczyć za wszelką cenę z krzemianami, czy dać sobie spokój. Czy nie będzie tak, że duża ilość krzemianów niezależnie od światła nie będzie powodować takie wzrostu glonów brązowych, że zielone nie będą miały szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.