Skocz do zawartości

Przemeblowanie w obsadzie 450


Sarar

Rekomendowane odpowiedzi

Należę do tych co nie potrafią utrzymać jednej, niezmiennej obsady przez dłuższy czas w zbiorniku. Przez chwilę miałem nawet 6 gatunków w 450. Teraz przyszedł czas na uporządkowanie obsady i ograniczenie się do max 3 gatunków. Chciałem się Was poradzić czy wielosamcowe układy mają rację bytu a może w niektórych przypadkach są wręcz wskazane. 

Obsada klaruje mi się taka:

  1. Metriacllima Msobo Magunga - aktualnie mam 8 ryb 7-10 cm w układzie 4+4. Jeden samiec alfa pięknie wybarwiony, drugi beta co zmienia barwy jak kameleon i dwa kolejne dopiero zaczynają się wybarwiać. Czy układ 4-6 + 10 ma rację bytu w 450 czy to będzie za dużo samców? A może zadziała to tak, że w takim stadzie agresja się rozłoży i będzie w miarę spokojnie. Ten gatunek zostaje obowiązkowo  bo wg mnie to jedna z najładniejszych Mbun.
  2. Trewavasae Thumbi West MC- mam je w układzie 4+6 a największy samiec ma teraz 11 cm i narazie zostawiam jak jest bo jest w miarę spokój, dwa samce alfa zajęły po połowie akwarium a pozostałe dwa są ignorowane. To jest kolejny must have który zostaje a docelowy układ się wyklaruje w między czasie.
  3. Cynotilapia Hara Galireya Reef - w akwa mam 1 samiczkę 8cm i wyrośniętego samca 12 cm. Jednak samiec rzadko jest wybarwiony, częściej jest niebieski a białej barwy nabiera tylko w momencie tarła albo jak jakiś inny rybon go wkrwi. Jeśli miałby zostać ten gatunek to na pewno chciałbym dokupić minimum dwie samiczki. A może Hara sprawdziłaby się w układzie 2+4. W jakich układach macie Cynotilapie?
  4. Metriaclima Callainos Pearl White - tego gatunku jeszcze nie miałem i kusi mnie żeby włożyć go do zbiornika w miejsce Hary. Tylko nie znalazłem nigdzie podrośniętych Callainosów, dostępne są jedynie maluchy. Macie jakieś doświadczenia z tym gatunkiem, jaki układ sprawdziłbym się z kulfonami i Msobo?
  5. Jak nie Hara czy Callainos to może polecicie mi jakiś inny ciekawy gatunek z niebrzydkimi samiczkami który zgra się z Msobo i kulfonami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz białą (w miejsce hary) rybę która będzie miała zgodną dietę z magungą i kulfonem to widzę tu pseudotropheus polit, ten mały zawadiaka myślę że świetnie wkomponuje się w obsadę i da sobie radę z większymi pozostałymi gatunkami, jedyny minus to samiczki polita nie są urodziwe, niektórzy twierdzą że brzydkie .

Jednak hara tu chyba słabo pasuje, jak sam stwierdziłeś samiec rzadko kiedy jest w pełni wybarwiony, jaka jest tego przyczyna? Jasny samiec kulfona gania harę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze samiec Hary był bialy ale też zawsze miałem kilka samców. Dziwne trochę że tak spory samiec daje sobą pomiatać, u mnie rządził całym akwarium zarówno w 240l jaki i w 420l. Callainosy  Ruarwre bralem od Malawiana i wpuszczałem 4  wypierdki do dorosłej obsady, więc nie zniechęcalbym się ich rozmiarem tym bardziej że szybko rosną. To piękne rybki i warto poczekać aż dorosną.

IMG_20200422_220445.jpg

IMG_20200422_220428_BURST26.jpg

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gonera1992 napisał:

Gdzie znalazłeś maluchy Metriaclima Callainos Pearl White?

Widziałem w ofercie malawiana. Nie sugerowałbym się podawaną tam wielkością.  Zamówiłem Labeotropheusy  TW mc/ob w katalogu 4 cm przyszły 1.5-2, Demasoni  4 cm przyszły 1 cm😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tom74 napisał:

Widziałem w ofercie malawiana. Nie sugerowałbym się podawaną tam wielkością.  Zamówiłem Labeotropheusy  TW mc/ob w katalogu 4 cm przyszły 1.5-2, Demasoni  4 cm przyszły 1 cm😃

Akurat w przypadku Callainosów na wielkość nie mogłem narzekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz78 nie wiem co jest przyczyną słabego wybarwienia Hary, jest to zdecydowanie największa ryba w akwa - ponad 12cm, żadna inna jej nie gania. Może tak jak pisał @Bezprym brak drugiego samca nie motywuje jej do wybarwienia. Jak znajdę gdzieś podrośnięty harem to uzupelnie obsadę i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pollita z kolei nie chce bo to podobno straszny zawadiaka. 

Trzeci gatunek chcialbym żeby był w miarę spokojny dlatego jak gdzieś znajdę callainosa to sprobuje z tym gatunkiem a jak nie to zostanie Hara albo wymienię ja na Acei Luwala.

Chyba, że jakis inny w miarę spokojny pyszczak z niebrzydkimi i nieżółtymi samiczkami. Tylko jaki...

Callainosy mają być podobno u Malawiana po majówce. Tan mal też może je sprowadzić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam   Chciałem spytać bo do tej pory przy 200 litrach mam filtr ultramax 1000 i ewentualnie w zanadrzu wewnętrzne też 1000 gdzie wrazie co mogę włożyć wate* szybki dostęp i wymiana) Przesiadając się na 375l chciałem spytać czy lepiej dokupić coś podobnego jak ultramax 1000 czy iść w jeden filtr np ultramax 2000   I jakie media byście polecali  
    • Cześć. Tak, akwarium w salonie, sporo światła. W każdym razie dzięki za info    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja mam podobne "dekoracje" średnio co 5 dni. Nie wiem dlaczego. Tak już jest. Delikatnie usuwam to czyscikiem do szyb. A nieraz wkładam rękę i pałacami nożna to usunąć. Ryby nawet lubią jak im grzebie w domu. Można kogoś pogłaskać. 
    • Taki urok piachu w malawce zwłaszcza przy mbunie. Rozgarnij przy podmiance i tyle. Za jakiś czas będziesz miał to samo 😃  
    • Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb".  Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
    • Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
    • Hej.  W moim akwarium ryby przesunęły piach i powstała dosyć gryba warstwa a w niej sporo biologii. Nie jest to warstwa śmierdząca. Jak odrobinę poruszę, to nic nie czuć, więc mam nadzieję, że to jest "dobra warstwa". Estetycznie to wygląda średnio. Czy powinienem ten piach ruszyć i przesunąć, czy lepiej tej warstwy nie ruszać? Parmetry wody są OK (testy kropelkowe). Mam wysyp okrzemek, ale po prostu usuwam je z szyb regularnie.  Z góry dzięki za odpowiedź.  
    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.