Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie miałem ale dużo o niich rozmawiałem z ludźmi co je mieli i każdy twierdzil że na początku trzeba dać ich większą ilość własnie że względu na ich wysoka agresję wewnatrzgatunkową. Zresztą wystarczy poczytać forum by to zrozumieć a ile ich dać to już inna sprawa na pewno więcej niż daje  z innego gatunku tj. 8-12 sztuk. Zraziła mnie ich wysoka agresją, wystarczyła mi nauczka z aratusami. 

Opublikowano (edytowane)
8 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Więcej pytań nie mam.

Więc rozumiem że ty jednak uznajesz, kupno 8-10 sztuk tego gatunku  za wystarczającą? Może więc zamiast dyskredytować czyjąś odpowiedź, opiszesz nam swoje doświadczenie z tym gatunkiem. Człowiek uczy się całe życie i może ja też coś z tego skorzystam. 

Edytowane przez Bezprym
Opublikowano
2 minuty temu, Bezprym napisał:

Może opiszesz nam swoje doświadczenie z tym gatunkiem,

Opiszę ..nie tutaj i jak opiszę to swoje spostrzeżenia a nie powtarzane przez innych. W ten sposób jak to robisz często powstają mity na temat obsady. Doradzam tylko w tych obsadach co miałem a nie w każdej nawet jak nie miałem. Takie teoretyzowanie ma się często  nijak do do tego co jest w praktyce. Co innego jest dyskusja na forum nawet teoretyczna a czym innym  doradzanie na zasadzie " autorytatywnego " stwierdzenia.

Przepraszam autora tematu za OT. Już nie zaśmiecam tematu.

  • Lubię to 2
Opublikowano
10 godzin temu, Bezprym napisał:

@Tomasz78 więcej demasoni nie daje się ze względu na dużą agresję zewnątrzgatubkową ale wewnatrzgatunkową

A ja napisałem że daje się więcej? I co to znaczy więcej, w odniesieniu do 600l - 200cm?

A po drugie w takim akwa to można mieć zarówno 1 samcowo jak i wielosamcowo.

Akuratnio miałem te ''straszne'' demasoni i śmieszy mnie te akreślenia o tym jakoby to były diabły wcielone. Demasoni to normalna, zwyczajna agresywna mbuna i prędzej nie utrzymasz więcej samców maisona czy lombardoi niż demasoni; dlaczego? bo malutki pyszczak ma malutkie terytorium (przy odpowiednim zagruzowaniu). W 450l miałem 8 dominujących samców demasoni i każdy z nich miał swoje terytorium a nie wyobrażam sobie żeby mieć 8 dominujących samców maison reef w 450l. 

A poza tym to każda mbuna jest agresywna, każda może się wytłuc, ale im mniejsza ryba a większy zbiornik tym szanse na wytłuczenie maleją.

  • Lubię to 4
Opublikowano

Rozważałeś Pseudotropheus Johanni Gome?  Żółte samice i granatowe samce z poziomymi pasami .  Ryba  (samce) z charakterem, dobrze się wpasuje w  Twoją obsadę. Mialem Msobo, po pewnym czasie samice same zaczęły się eliminować, tego u  Ps. Johanni Gome  nie było. 

Opublikowano
18 minut temu, Tom74 napisał:

Mialem Msobo, po pewnym czasie samice same zaczęły się eliminować

Identycznie miałem z m. estherkami red red; w 450l ciężko było utrzymać więcej samic; zazwyczaj zostawały się 2 samice zajmujące skrajne końce akwa - jak najdalej od siebie; generalnie wyglądało to tak że samice były  bardziej agresywne w stosunku do siebie niż samce między sobą.

Ciekawi mnie czy samice metriaclim które są szarobure też są tak agresywne między sobą jak magungi i redy, czy im bardziej kolorowa samica tym bardziej agresywna? być może; po to mają z daleka widoczne rzucające się w oczy jaskrawe barwy (żółty, pomarańczowy) żeby z daleka się widziały i trzymały z daleka od siebie...

Opublikowano
11 godzin temu, Bezprym napisał:

@Tomasz78 więcej demasoni nie daje się ze względu na dużą agresję zewnątrzgatubkową ale wewnatrzgatunkową

 

Więc demasoni mogę zastąpić bez problemu na Metriaclima sp. dolphin Thumbi Point. Kolorystycznie podobne, a skoro łatwiejsze w utrzymaniu to dla mnie ok.  Generalnie jak dobierałem sobie obsadę to wszedłem na ranking najładniejszych ryb u Nas na KM ( ktoś kiedyś robił taką ankietę), oraz podpatruję Wasze obsady. Stąd się wzięła ta moja lista 5 gatunków. Ale nie mam nic na sztywno dobrane, na niczym się nie upieram. Chcę dobrać obsadę tak, żeby się nie pozabijały te ryby i żywieniowo odpowiednio pasowały do siebie. 

Opublikowano (edytowane)

@klinsman87 zastanów się też nad  Tropheops tropheops Otter Point OB ładna rybka i mimo że to tropheops bardzo spokojna. Miałem ją od Gaży i w swoimi 240l udało mi się z powodzeniem utrzymać układ z 2 samcami. Ten gatunek ma też w swojej ofercie @MALAWI MBUNA WORLD

Edytowane przez Bezprym

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.