Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zakładam moje pierwsze malawi o wymiarach 200x50x60h. Gruzowisko 220 kg. Moja propozycja obsady wyłącznie oparta na tym co gdzieś tam przeczytałem, ale głównie wybrana wzrokowo, bo doświadczenia brak :

1. Metriaclima zebra chilumba ( 10 szt, docelowo 1+4). Wiem, że samce bardzo agresywne

2. Ps. Acei Luwala ( docelowo 15-20 szt). Toniowiec

3. Metriaclima msobo magunga - ładne żółte samice ( 15-20 szt, docelowo 2+8), albo Ps. Saulosi - również samice żółte ( 15 szt, docelowo 2+8). Wybór między tymi dwoma gatunkami załatwia mi chęć posiadania koloru żółtego w akwarium

4. Ps. demasoni ( ile na początek, ile docelowo?) - wybór ten przy założeniu, że nie wybiorę Ps. saulosi, bo ponoć nie się ich nie łączy.

5. Cynotilapia afra cobwe ( samice brzydkie- takie szare, ale samce nadrabiają z nawiązką. Ile na start ich, ile docelowo?

Jak to wygląda pod kątem żywieniowym, temperamentu, agresywności i kolorystyki? Coś zmienić ? Może jakieś inne gatunki? Czy 5 gatunków da radę upchać w ten zbiornik? 

 

Opublikowano

Wybór obsady to największa bolączka akwarysty, zwłaszcza jeśli dysponujemy sporym zbiornikiem a gatunków które nam się podobają są dziesiątki jednak możemy trzymać tylko kilka.

Twoje akwarium nadaje się dla każdej mbuny więc wybór jest ogromny.

Gatunki które wybrałeś nadają się jak najbardziej do trzymania razem. Odrzuciłbym tylko saulosi i jest cacy.

Opublikowano

A nie jest na zbyt agresywnie ta obsada dobrana? Metriaclima zebra chilumba bardzo agresywna wobec przedstawicieli swojego gatunku, oraz innych ryb. Pseudotropheus demasoni agresywne zwłaszcza w stosunku do swojego gatunku. Cynotilapia afra cobwe agresywe i terytorialne. Nie pozabijają się ? 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Aktualizacja obsady :

1.      Metriaclima zebra chilumba – 10 szt, docelowo 1+4 (bardzo agresywne, zarówno wobec przedstawicieli własnego, jak i innych gatunków)

2.      Metriaclima msobo magunga – 20 szt, docelowo 2+8 (jeden z mniej agresywnych pyszczaków), samice takie żółtawo- pomarańczowe

3.      Pseudotropheus Acei Luwala – 20 szt docelowo

4.      pseudotropheus demasoni – 20 szt, docelowo 2+8 (ryby te są agresywne, szczególnie w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Dorosłe samce często zabijają siebie nawzajem)

5.      Cynotilapia afra cobwe – 10 szt, docelowo 1+4, lub 2+8 (ryby agresywne i terytorialne, szczególnie wobec innych gatunków pielęgnicowatych)

Jak do tego zestawu wkomponować  Labidochromis caeruleus „yellow”? Piękna cytrynowa barwa i mnie korci żeby gdzieś ją wcisnąć, tylko nie wiem za co. Z czego zrezygnować z listy? Jak pokarmowo tego mięsożercę wkomponować do pozostałej obsady?

Na liście rezerwowej jest również Labeotropheus Trewavasae Thumbi West MC – docelwo 1+3-4 ( agresywna i terytorialna ryba)

Baniak w połowie maja ma dotrzeć do mnie i coraz więcej zastanawiam się nad obsadą. 

Opublikowano

Weź Metriaclima zebra chilumba, Metriaclima msobo magunga, metriaclima lombardoi, chindongo demasoni, wszystkie agresywne mbuna, będą do siebie pasowały a soczyście żółty lombardoi zastąpi "yellowka".

I nie chrzanić że lombardoi nie bo żółte samice msobo, a co to ma do rzeczy, msobo mają inny odcień żółci a lombardoi samce mają intensywną żółć - jak to samce w "nastroju" do czegokolwiek...

Na FB jakiś geniusz pisze żeby demasoni dać 30,40 szt, gość ma fantazję kosmiczną żeby robić z tego kurdupelka jakiegoś mitycznego diabła w rybiej skórze :D  zwłaszcza że demason byłby z samymi dużymi, mocnymi i agresywnymi mbuna które mogą kopnąć w du/pę kurdupelka demasonka :D . Do tego facet twierdzi że do tego zbiornika demasoni to trudna ryba :D , to jak 8cm diabła demasoni to trudna ryba do 200cm to co dopiero metriaclima fainzilberi maison reef ... ? to chyba trza ze 500cm dla niego, a lombardoi ?? no to trzeba co najmniej ze 400cm i ze 2000l przynajmniej skoro dla kurdupelka 8cm 200cm to będzie trudno :D .

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.