Jelonek Opublikowano 25 Marca 2021 #1 Opublikowano 25 Marca 2021 Witam wszystkich. Akwarium już zalane. Na chwilę obecną filtruje się przez wkład z zeolitu i węgla aktywnego. Tak zostanie jeszcze przez 2 dni. Potem zmiana wkładu na gąbki i ceramikę, bakterie i trochę pokarmu dla pożywki. Aranżacja jest tymczasowa podobnie jak położenie całego akwarium (czekam na blat od stolarza). Nie zależy mi na szybkim starcie, rybki najwcześniej za miesiąc. Zależało Mi natomiast abu już zacząć tak żeby akwa było dojrzałe na czas gdy będzie już blat gotowy. Będzie jeden lub dwa anubiasy. Z obsady 5 x chindongo saulosi i 4 x Iodotropheus sprengerae. Filtr maxikani 250( pompka trochę głośno pracuje ale przepływ jest ponad wymagania tego litrażu)
Limak86 Opublikowano 25 Marca 2021 #2 Opublikowano 25 Marca 2021 Wszystko fajnie, ale akwarium jest za małe dla 2 gatunków. Nawet dla jednego słabo. Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka 2 1
Jelonek Opublikowano 25 Marca 2021 Autor #3 Opublikowano 25 Marca 2021 (edytowane) Zdaję sobię sprawę z tego że większe akwarium to lepsze warunki dla dwóch gatunków. Standardowe akwarium 200 litrów jest dłuższe od mojego o 20cm, co nie jest znowusz aż taką rónicą. Nie mam doświadczenia z Malawi i nie chcę polemizować z bardziej obytymi akwarystami. Jednak zbiornik moim zdaniem zyska wiele mając 2 gatunki a co za tym idzie 3 rodzaje ryb odmiennych ubarwieniem. Jeśli te dwa gatunki nie będą się czułu komfortowo razem to wtedy zrezygnuję z rdzawych. Postaram się także zrobić jak najwięcej kryjówek. Edytowane 25 Marca 2021 przez Bartek_De
Mróz Opublikowano 25 Marca 2021 #4 Opublikowano 25 Marca 2021 (edytowane) W mojej opinii też wypadało by tam włożyć tylko jeden gatunek, ale próbuj może się uda. Natomiast jedno będziesz musiał poprawić. Wywal z tego zbiornika 2/3 piachu który tam jest!! Tak na oko zajmuje on 1/5 objętości całego akwarium, naprawdę tyle go nie potrzebujesz. Zabiera on stanowczo za dużo miejsca, które mogła by wypełniać woda. Edytowane 25 Marca 2021 przez Mróz 1 1
Jelonek Opublikowano 25 Marca 2021 Autor #5 Opublikowano 25 Marca 2021 Dzięki za podpowiedź. Tak też zrobię bo rzeczywiście sporo tego piachu. 1
Andrzej Głuszyca Opublikowano 25 Marca 2021 #6 Opublikowano 25 Marca 2021 7 godzin temu, Jelonek napisał: Akwarium już zalane. Na chwilę obecną filtruje się przez wkład z zeolitu i węgla aktywnego. Tak zostanie jeszcze przez 2 dni. Potem zmiana wkładu na gąbki i ceramikę, bakterie i trochę pokarmu dla pożywki. W innym temacie pytałeś czy warto i można tak robić. Dostałeś odpowiedź , która i tak jak widać jest bez znaczenia bo zrobiłeś jak sam uważałeś za słuszne. I masz rację..Twoje akwa Ty decydujesz. 1 godzinę temu, Jelonek napisał: Zdaję sobię sprawę z tego że większe akwarium to lepsze warunki dla dwóch gatunków. Standardowe akwarium 200 litrów jest dłuższe od mojego o 20cm, co nie jest znowusz aż taką rónicą. Nie mam doświadczenia z Malawi i nie chcę polemizować z bardziej obytymi akwarystam Tutaj też się zgadzasz z przedmówcami. Ale i tak już podjąłeś decyzję jak niżej: 1 godzinę temu, Jelonek napisał: Jednak zbiornik moim zdaniem zyska wiele mając 2 gatunki a co za tym idzie 3 rodzaje ryb odmiennych ubarwieniem Wyjaśnij co ma zyskać zbiornik? 1 godzinę temu, Jelonek napisał: Jeśli te dwa gatunki nie będą się czułu komfortowo razem to wtedy zrezygnuję z rdzawych One Ci o tym nie powiedzą. To Ty musisz wiedzieć co im szykujesz . A skoro jest tak jak mówisz to co poniżej : 1 godzinę temu, Jelonek napisał: Nie mam doświadczenia z Malawi i nie chcę polemizować z bardziej obytymi akwarystami. ..to i tak polemizujesz jeżeli chodzi o obsadę. Ty zakładasz , że im będzie OK. Obyci akwaryści Ci mówią , że nie będzie OK. Weź choćby pod uwagę , że skupiasz się na rybach stadnych gdzie w momencie kiedy np. saulosi dorośnie to Ci " zajedzie" te 4 samice. Nie będę tutaj pisał o obsadzie bo to nie ten dział. Ale skoro piszesz , że zależy Ci na czasie a potem po dwóch dniach usuwasz wkłady z jakimś zalążkiem biologii to jak dla mnie działanie sprzeczne z tym co najpierw napisałeś. Dla jasności... tak można tyle , że to niczego nie przyspiesza, rozumiem , że chciałeś zadbać o biologię tyle , że jeszcze jej tam nie ma i stąd działanie wg mnie bez sensu. Ale ruszyło i będzie OK. Przemyśl natomiast obsadę..ale w dziale OBSADY 5
Jelonek Opublikowano 25 Marca 2021 Autor #7 Opublikowano 25 Marca 2021 Andrzeju. W poście ,,zamiast ustrojstwa,, dwie osoby potwierdziły że filtracja jaką opisałem będzie ok. I Ty potwierdziłeś że będzie dobrze tylko po co? Uznałem że nie zaszkodzi przefiltrować węglem i zeolitem w celu usunięcia z wody pierwiastków i cząsteczek szkodliwych które mogły się dostać do wody z kamieni i piasku mimo ich wcześniejszego umycia i wyparzenia. Napisałem że Nie zależy mi na czasie, być może nie zrozumiałeś o co mi chodziło, nie ma potrzeby dyskutować dalej o moim blacie i stolażu :). Sprawę obsady przemyślę, będę wdzięczny za informacje i porady ale to już w dziale obsada. 1
Jelonek Opublikowano 26 Maja 2021 Autor #8 Opublikowano 26 Maja 2021 Witajcie. W moim akwarium ryby pływają już miesiąc, mają się świetnie. 12 sztuk saulosi, płci nie jestem w stanie jeszcze odgadnąć na 100%, część rybek zaczyna nabierać ciemniejszych kolorów na płetwach, mają też atrapy jajowe. Tak wygląda: Jest sporo okrzemek, podobają mi się kamienie porośnięte glonami, i pyszczaki też lubią sobie poskubać. Ogólnie już myślę nad większym zbiornikiem, zanim pysiaki urosną najpewniej coś zorganizuje. Pozdrawiam. 7
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się