Jump to content

Obsada naporro

Recommended Posts

No i obsada do tej pojemności:

Mam Saulosi: będę redukował obsadę, w obecnej chwili jest na 100% 4 samce, 4 samice, i i 4 niezidentyfikowane

- podobają mi się rdzawe i P. acei

co powiecie o takim układzie? Jaki ewentualny 4 gatunek?

Acei są super, tylko nie wiem czy do takiej długości akwa? to chyba minimum, ew jakiś mały harem.

Bez przesady w 150 cm już można je trzymać i nie wyglądają jak karpie w wannie.

Super rybki i nadają się prawie do każdej obsady w takim akwarium.

A czwarte może Labidochromis chisumulae.

Co do filtracji, ja jestem zdania, że jeden kubeł wystarczy, jeśli zastosujesz się do tego, co pisał makok. Tzn nie przesadzisz z obsadą, z ilością ryb w akwa. Nie mówię tu o początkach, kiedy kupuje się więcej ryb, bo są to małe gnojki, a nie dorosłe 10cm i więcej pyszczaki.

Ten eheim jest słabiutki, raczej wybrałbym opcję sprzedania, lub zostawienia sobie awaryjnie tego filtra, a kupił coś mocnego. Jeśli dokupisz do tego, co masz jeszcze jeden sprzęt, zacznie się tego w akwa robić dużo. Na takie akwa kupiłbym jeden wew. Masz kilka możliwości, może to być pompa Atmana, ostatnio chwalona Aquaszuta (kaskada się zwie :wink: ) czy wew filtr Weipro. Ważne, żeby miał te 2000l przepływu.

Do obsady, którą masz, trzeba by zaproponować rybę łagodniejszą, przez wzgląd na Saulosi i Rdzawe. Co prawda będziesz miał Acei, ale ja chyba dałbym Maingano. Melanochromis, owszem, ale jeden z łagodniejszych :wink: No chyba że nie odpowiada Ci kolejny niebieski gatunek. Pomyślał bym nad Greshakei lub Hongi. Tyle, że Hongi raczej za mocny na wspomniane wcześniej dwa gatunki, a Greshakei łagodniejszy od Hongi jest i podobnie ubarwiony :wink:

Afra odpada ze względu na dietę, no i temperament. Uważam, że "za mocne" jak na Saulosi. Greshakei z pewnością łagodniejszy. A mały nie jest, to fakt. Jeśli ma być do akwa 150cm, to na pewno wystarczy. Wiem, bo w takim akwa właśnie go mam. I od razu Ci powiem, że nie ma co liczyć na dwa samce, a już w ogóle wybarwione, także tu z pewnością 1 samiec +3/4 samice. Tak samo dałbym z Acei. Z Saulosi próbowałbym dwa samce, podobnie jak z Rdzawymi. To byłby max - 6 samców na 150cm. Ja niestety mam więcej (nie mogę nikogo znaleźć na samce) i źle to wygląda, więc nie polecam.

No muszę przyznać, że zapowiada się ciekawy układ :)

Czyli wtedy:

Saulosi 2+6

Rdzawe 2+6

Acei 1+3/4

Greshakei 1+3/4

= 24, 26 sztuk docelowo

Saulosi wyselekcjonuje z tych, które mam obecnie. 12 rdzawych młodzieży? i po 8 Acei i Greshakei ??? na początek?

Możesz sprobować w takiej konfiguracji, jak piszesz. W moim przypadku z Greshakei jest tak, że ciężko mi było znaleźć samice. Często miałem samców,a w mojej okolicy nikt już ich nie chce :( Może kup 10 rdzawych. Im więcej teraz kupisz, tym więcej później do redukcji, a to nie jest takie łatwe. Bo ryby w kiblu chyba nikt z nas nie spuści.

Hyh :)

No trochę zboczyliśmy od tematu, ale od sprzętu się wszystko zaczęło.

Nie wiem, czy jest sens przenosić ten wątek i zaczynać od nowa w obsadzie :)

Zasadniczo to jestem ciekaw, czy ktoś miałby jakieś inne propozycje ;)