Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Przedstawiam historie zakładania mojego kawałka Malawi.

Akwaria w moim życiu cały czas się przewijają, miałem już w jednym czasie 240l i 2x112l. Różne ryby, raz nawet była próba malawi w 112l.

Teraz mam 54l i próba zrobienia roślinniaka, ale zawsze myślałem, marzyłem o konkretnym malawi. Zbieg dobrych okoliczności się wydarzył, no i startuję.

Obijam się od kilku lat, na forum, podziwiam wiedzę i pasję wielu z Was. 

Staram się przemyśleć wszystko jak najlepiej, ale jak wyjdzie to się okaże.

Sprawdziłem kilka ofert z olx, sklepów internetowych i zaczynam.

Krok Pierwszy.

Podstawa to podstawa, rozważałem szafkę z płyty meblowej, ale jakoś jest dla mnie mało podatna na zmiany. Sprawdziłem ofertę na stelaż aluminiowy konstrukcyjny, ale cena jest nie do przyjęcia.

Zamówiłem stelaż stalowy u miejscowego ślusarza, który ma dobrą opinię. Podałem wymiary powołując się na konstrukcję z Forum, trochę jest przewymiarowana jeśli chodzi wytrzymałość, ale lepiej tak niż w drugą stronę.

Stelaż wiem że będzie wykonany bardzo estetycznie, to jak go dostanę będę mógł według własnego widzimisię zaaranżować tzn. Zostawić cześć otwartą, cześć zabudować. Mam około miesiąca czasu, to coś wybiorę.

Regulacja ma być przy pomocy śruby i nakrętek m16, podłoga ma punktowo niejasną wytrzymałość, to pod śruby regulacyjne podłoże płaskownik metalowy

 

Krok drugi.

Szkło, 150x60x60 takie, ponieważ mam 150cm do dyspozycji, 60x60, ponieważ chcę ją najwięcej litrów. Wiem, że dla Malawi, liczy się bardziej dno niż litry, ale myślę, że zawsze łatwiej utrzymać stabilna parametry w 540l niż w 450l.

Szkło zamówiłem tylko przód Optiwhite, ponieważ rzez tył i prawą stroną nie będę zaglądał do środka, mam tam dwie ściany. Rozważałem lewą stronę Optiwhite, ale tu blisko będzie telewizor, więc postanowiłem okleić tą cześć, aby ryby nie stresowały się.

Znalazłem najtańsza ofertę na szkło na olx, ale trochę się bałem zamówić, bo czy najtańsze może być choć w średniej jakości?

Tu z pomocą znów przyszło Forum klubu malawi, znalazłem pozytywne opinie o tym producencie i zamówiłem akwarium.

Krok trzeci.

Producent pokrywy już wybrany, dogrywam szczegóły.

Założenia pokrywa czarny połysk.

Kolejne kroki.

Zamówić oświetlenie, tu wiem kto i co mi zrobi, ale muszę mieć pokrywę, żeby dograć szczegóły.

Zamówić filtr, pewnie fx z prefiltrem.

Zamówić grzałkę, przepływową.

I jeszcze wielo kolejnych kroków, będę je rozwijał, w miarę rozwoju sytuacji.

Wartość projektu.

Czasu nie liczę.

Stelaż 650zł

Szkło 760zł plus transport 50-150zl.

Edytowane przez Grzegorz78
  • Lubię to 5
Opublikowano (edytowane)

Dziś dostałem wycenę na pokrywę, razem  transportem 800zl, zamówię jak tylko ustalę mocowanie oświetlenia z "oświetleniowcem".

Edytowane przez Grzegorz78
Opublikowano

Kolejny etap, stanął w miejscu, czekam na proformę na zaliczkę na pokrywę, każdy dzień opóźnienia oddala start zbiornika.

Akwarystyka to sztuka cierpliwości.

Zamówiłem czarną okleinę na tył I boki za 48zl.

Przejżałem galerię ze zdjęciami zbiorników na forum i mam już w miarę sprecyzowaną wizję wnętrza, ale to oczywiście będzie wypadkową tego czego chcę i co dostanę w miejscowym składzie kamienia.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Urobek dnia.

Fv pro forma opłacona na pokrywę. Czas realizacji około trzy tygodnie.

Piotr ślusarz, dzwonił w/s stelarza, że będzie szybciej.

Sebastian od szkła też dzwonił, że tnie szkło i będzie za ok 2 tygodnie.

Ja zamówiłem u Trzmiela matę pod akwarium za 30zł i grzałkę przepływową za 128zł.

Miałem chwilę dosłownie, żeby odwiedzić skład kamienia w mojej okololicy, niestety na miejscu nie było tego "czegoś" do mojego malawi. Wybiorę się tam na luzie, ponieważ już kupowałem tam i jak powiem czego chcę to może mi pomoże właściciel.

Opublikowano

Mam podłogę na drewnianych legarach, na żelbetonowym stropie, tu się nie boję o nośność, ale nie wiem co ile są legary i w jakim kierunku idą, na to jest położona plyta OSB i panele. 

Na takie info to i tak jestem ryzykant 😀.

Jak będę budował dom, to tylko dla jednego pokoju, w którym zmieści się dwa razy większe szkło.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.