Skocz do zawartości

P. Saulosi - Kiedy zacząć redukcję? (Nano Malawi 80x40x30)


CHAPEK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie powiem tylko, że 3 stycznia wystartowałem swoje pierwsze Malawi a dokładniej, że tak powiem Nano-Malawi, ze względu na wymiary zbiornika (jak w tytule). Wiem, mały, ciasny, ale póki co brak perspektyw na większy, a ryby już są, więc wyzwanie podjęte.

W akwarium pływa 10 szt. P. Saulosi w rozmiarach 3-5 cm, ale większość jest bliżej tej górnej granicy. Ryby zakupione początkiem lutego w hodowli FishMagic. Ryby już się zaaklimatyzowały, początkowa płochliwość minęła i obecnie żywo reagują na wszelki ruch przed akwarium, a na widok człowieka tłoczą się przy przedniej szybie.

Docelową obsadą, jaką chciałbym wyłonić z tej gromadki to harem 1+4, jak zdążyłem się już rozeznać to układ z dwoma samcami przy tak małym litrażu skończy się raczej krwawą jatką.

3-4 osobniki to już najpewniej samce, mają w niektórych sytuacjach widoczne ciemniejsze pionowe pasy, do tego zaczęły pilnować swoich rewirków. Rozpoczęły się już też pierwsze walki (tak sądzę analizując filmy na YT z walkami samców). Samiec Alfa, który najczęściej okazuje pionowe ciemniejsze pasy i jest najbardziej agresywny, zaczął początkowo od bardzo małego terytorium o długości ok 10 cm, ale obecnie zmonopolizował już połowę zbiornika i zepchnął rywali, ale też rywalki. Generalnie każda ryba, która pojawi się na jego połowie jest przeganiana. Trójka rywali ma małe kawałki zbiornika podzielone pomiędzy siebie, więc co chwile w zasadzie ktoś kogoś przegania a pozostała obsada trzyma się jednego rogu akwarium, który jest "ziemią niczyją". Zauważyłem też u części ryb delikatnie podszarpane płetwy i tutaj też stawiam pytanie:

Kiedy zacząć redukcję samców?? Czy to już ten moment?? Jeśli tak to od jakiego samca zaczynać? Od najbardziej agresywnego czy od pozostałych??

Z góry dzięki za pomoc.

Fotka zbiornika:

12858473_20210313_1855281.thumb.jpg.497d19255d706d78b317da9b01b36a93.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, CHAPEK napisał:

Docelową obsadą, jaką chciałbym wyłonić z tej gromadki to harem 1+4

Taki układ nie ma sensu. Saulosi to ryba stadna. Zostaw  docelowo 1+6/7 .W zbyt małym układzie samiec może zajechać swoje samice.

29 minut temu, CHAPEK napisał:

Kiedy zacząć redukcję samców??

Wtedy kiedy będą się tak bić , że sam uznasz , że trzeba zredukować. Wcale nie jest powiedziane , że nawet w układzie 2 samców  będzie źle. Warto próbować.

31 minut temu, CHAPEK napisał:

Jeśli tak to od jakiego samca zaczynać?

Trudno powiedzieć. Warto zostawić najładniejszego  ale też warto wyeliminować najbardziej agresywnego. 

32 minuty temu, CHAPEK napisał:

Zauważyłem też u części ryb delikatnie podszarpane płetwy i tutaj też stawiam pytanie:

W takim razie eliminuj najbardziej agresywnego. Co nie oznacza , że inny będzie łagodniejszy. Ja w ten sposób zmieniałem aż trafiłem na "baranka".

34 minuty temu, CHAPEK napisał:

Trójka rywali ma małe kawałki zbiornika podzielone pomiędzy siebie, więc co chwile w zasadzie ktoś kogoś przegania a pozostała obsada trzyma się jednego rogu akwarium, który jest "ziemią niczyją

Jak dasz zbyt mało samic też tak mogą się zachowywać.

Nie ma złotej rady. Po prostu próbuj. Akwa masz bardzo ładne.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. W takim razie póki krew się nie leje to nie będę panikował. Powoli zacznę się rozglądać za domem dla nadprogramowych samców.

Samiec dominujący powiększył swoje terytorium i spacyfikował kolegów. Dalej jest agresywny w stosunku do wszystkiego co pływa, ale pozostali panowie się uspokoili. Jeden samiec praktycznie porzucił swój rewir a drugi tylko czasami próbuje kontrolować skrawek akwarium, więc pomiędzy resztą obsady nie ma już takiej wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.