Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich kolegów, jestem na etapie aranżacji nowego akwarium i mam parę dylematów i wątpliwości odnośnie cyrkulacji wody w akwarium, u mnie jak widać w załączonym zdjęciu  nurt wody będzie ,,meandrować " bo jest dużo przeszkód do ominięcia (moduł, na środku będzie gruzowisko, korzeń) :

1) Jako filtracje planuję 2 kubły (mechanik i biolog) jak rozłożyć wloty i wyloty z filtrów aby zapewnić cyrkulacje w całym akwarium (wyeliminować martwe strefy).

2) Czy same filtry zapewnią odpowiednią cyrkulację czy zamontować ,,jakieś" dodatkowe urządzenia wzmacniające cyrkulację ?

3) Jak w nowym akwarium sprawdzić ,,ścieżkę" obiegu wody w akwarium, czy są jakieś sprawdzone sposoby, schematy.

4) W akwarium jest zamontowane tło strukturalne a za tłem jest trochę miejsca do zagospodarowania czy ktoś ma jakieś ciekawe pomysły? Jak zapewnić prawidłowa cyrkulację za tłem ?

1266253347_front1.thumb.jpg.0ecda369ba5d6f7533713e0d3401f9b6.jpg

Czekam na wskazówki i porady

Opublikowano
17 minut temu, rabczanin napisał:

4) W akwarium jest zamontowane tło strukturalne a za tłem jest trochę miejsca do zagospodarowania czy ktoś ma jakieś ciekawe pomysły? Jak zapewnić prawidłowa cyrkulację za tłem

Masz tu link, tako filtrację za tłem mam u siebie, na pompie atman ,pocięte gąbki różnej grubości 10 ,30,20,40 w kwadraty. Woda kryształ jest :) 

http://www.klub-malawi.pl/?page_id=837

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Mając to tło wykorzystał bym je do filtracji za tłem podobnie jak w linku rzuconym powyżej przez Tomka. Ale czytając Twój poprzedni temat wiem,  że chcesz żeby ryby swobodnie pływały w przestrzeni za tłem.

W takim wypadku widzial bym to w taki sposób, że wyloty montujesz gdzieś bliżej lewej strony ustawione wzdluz powierzchni tła. Takim sposobem woda zatoczy Ci koło i nieczystości po opłynięciu zbiornika trafią za tło gdzie będą czekały na nie zasysy filtrów. Coś takiego:

Screenshot_20210219-040659_Chrome.thumb.jpg.f2366ed9a8909596d822fe472829f2dd.jpg

Jak na ten moment nie dowiesz się czy potrzebny Ci jest falownik, nie ma co robić sobie kosztów. Na całe ustawienie cyrkulacji będziesz miał sporo czasu gdy zbiornik będzie dojrzewał, wtedy to metodą prób i błędów dojdziesz do idealnego ustawienia i wywnioskujesz czy potrzebujesz falownik. Wrzucisz troszkę pokarmu w płatkach i będziesz obserwował jaką drogą podąża 😉

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 4
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Dziękuje Koledzy @Mróz i @TOMEKSIEDLCE za cenne podpowiedzi. Tylko w ramach wyjaśnienia, pisząc w poprzednim temacie że za tłem też musi toczyć się życie nie chodziło mi do końca że za tłem muszą pływać ryby bo bakterie (filtracja) to też przecież ŻYCIE, pisząc te słowa chodziło mi że litry za tłem też trzeba zagospodarować bo ich porostu szkoda, a jak to już temat jest otwarty 🙂.

Po pierwsze rozumiem Kolego @Mróz że rurki wlotu i wylotu filtra mają być obok siebie ? Bo z technicznego punktu widzenia jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie (tam mam wywiertane min wloty do pokrywy)

Po drugie akwarium ma wymiary 160x60 cm a tło było tylko w wymiarze 150 x 50 cm i stąd te luki w narożnikach ale tym się w ogóle nie przejmuje bo daje to fajne możliwości.

Po trzecie tło jest tak skonstruowane że w narożnikach mocno odchodzi o tylnego szkła (ok.15 cm) na długość ok 20 cm i później ściśle dochodzi do szyby. Tworzy się układ 4 ,,kieszeni" za tłem dwóch mniejszych po bokach i dwóch dużych w środkowej części. Tą mniejszą po lewej stronie  kieszeń  chcę zagospodarować dla ryb lub filtracji (wloty i wyloty) czy innych urządzeń a resztę mogę odciąć dla ryb.

Po czwarte tło jest też tak wyprofilowane że dołem odchodzi bardziej od tylnej szyby a górą bardziej dolega do szyby i przez to ciężko dostać się za tło od góry bo zamyka tą powierzchnię wzmocnienie boczne akwarium. Jedynym dojściem od góry są boki gdzie nie dosięga wzmocnienie i okolice przy module.

Przesyłam parę poglądowych fotek i czekam na dalsze propozycję odnośnie tematu i zaczynam pogłębiać wiedzę odnośnie budowy filtra z gąbek.

P.S. Kolego @przemo-hczekam również na twoja propozycję 😄.

624848999_ty.thumb.jpg.e5cc398c6c4b79a571cb3305f791a6ac.jpg315200752_ty1.thumb.jpg.1087be534a2059106c8aa6cd4a11a358.jpg

 

tył 2.jpg

Edytowane przez rabczanin
literówka
  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Jeśli nie muszą za tym tłem pływać ryby, a chcesz, aby było tam mimo wszystko tętniące życie, to proponuję zrobić z tego filtr, o którym wspomnieli już koledzy wcześniej. 

Tło trzeba by przykleić zwykłym silikonem akwarystycznym dosuwając do prawego boku. Czyli musi szczelnie dolegać do dna i prawego boku. Od góry może być też odchylone na tyle, aby łatwo można było ręką się tam dostać. Jeśli zdecydujesz się na tego typu filtrację, to praktycznie zapominasz, że masz filtr, ale wiadomo, że pompa to urządzenie, które może się zepsuć, więc dobrze mieć dostęp do tego. 

Do lewego rogu, w wolne miejsce docinasz gąbkę PPI 10-30 z naddatkiem, aby ciasno weszła (najlepiej czarną, 5cm grubości), aby sięgała ponad taflę wody, czyli pod samo wzmocnienie. Za tło wrzucasz gąbkę pociętą w kostki, pi x drzwi 2-3cm (PPI 10) ,tak aby wypełnić całą przestrzeń za tłem. W razie potrzeby zmieści się też grzałka, a w prawym rogu pompa o przepływie ok. 3000l/h. Wylot wyprowadzasz z tego rogu wężykiem, lub rurką (w zależności co tam sobie wykombinujesz), pod taflą wody i filtracja gotowa. W razie konieczności, po czasie można dobrać falownik do tego pakietu, ale to trzeba obserwować po odpaleniu zbiornika. 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 5
  • Dziękuję 1
Opublikowano
2 godziny temu, rabczanin napisał:

Tylko w ramach wyjaśnienia, pisząc w poprzednim temacie że za tłem też musi toczyć się życie nie chodziło mi do końca że za tłem muszą pływać ryby bo bakterie (filtracja) to też przecież ŻYCIE

Opacznie to zrozumiałem, bo myślałem że chodzi konkretnie o ryby 😀

W takim bądź razie, nie zastanawiał bym się ani sekundy i robił tak jak wyżej napisaliśmy. @przemo-h wytłumaczył to idealnie, także ja w temacie już nie mam nic do dodania 😉 Pochyl się nad tym rozwiązaniem, naprawdę warto bo tak jak Przemek napisał - zapominasz że ma filtrację .

Aaaa i oczywiście.. dżunglę nad zbiornikiem Przemka na pewno widziałeś - więc to kolejny plus takiego rozwiązania - możliwość sadzenia roślin bezpośrednio w filtrze które zbiją Ci świetnie NO3 i nie tylko 👍

  • Lubię to 4
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ja przy takim układzie również jak przedmówcy ......

Zrezygnował bym z dwóch kubłów na rzecz dwóch filtrów wewnątrz akwarium.

Jak ja byłem na etapie planowania też upierałem się na kubły nawet szafkę zmieniłem  żeby się zmieścił kubełek :(

Natomiast za namową doświadczonych forumowiczów postawiłem na kaseciaka. I teraz uważam że był to strzał w 10 :D mam tam schowane wszystko mechanik bilog grzałka i absorber :D (ale ja nie mam tła)

W Twoim wypadku robił bym wszystko za tłem ale wiadomo ..... to moje zdanie :D

Trzymam kciuki i obserwuje temat bo jest naprawdę rozwojowy i fajny (w szczególności jeżeli chodzi o tło poza akwarium) :D

Pozdrawiam

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dzięki za wskazówki, już mniej więcej wiem ,,na czym" stoję", ten rodzaj filtracji jest naprawdę ciekawy i w miare prosty do wykonania ale za filtr zabiorę się później natomiasta na tym etapie prac przygotuje sobie już ,,kieszeń" za  tłem pod ten rodzaj filtracji 🙂.

  • Lubię to 2
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Mam dwa pytanią odnośnie filtracji za tłem czy w module:

1) Gdzie można kupić w miarę tanio gąbkę do takiej filtracji ?

2) Czy ktoś już wyliczył  jaka powinna być objętość złoża w stosunku do litrażu ? Bo nie wiem jaką dużą ,,kieszeń" pod ten filtr zrobić i od razu mówię iż na całej powierzchni tła (a raczej kubaturze za tłem) tego nie dam rady zrobić bo się nie wszędzie dostanę (boczne wzmocnienie szyby).   

Opublikowano (edytowane)
56 minut temu, rabczanin napisał:

1) Gdzie można kupić w miarę tanio gąbkę do takiej filtracji ?

https://allegro.pl/oferta/wklad-gąbka-filtracyjna-ppi20-430x300x30-mm-9084257210 kup sobie ze dwa arkusze, powinny wystarczyć w razie jakby brakło to zawsze możesz dokupić.

Widzę, że tamta aukcja już zakończona, tu masz jeszcze w miarę tanio https://allegro.pl/oferta/gąbka-20ppi-35x30x3cm-wklad-do-filtra-czarna-10438106993

Edytowane przez Bartek_De
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.