Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego @przemo-hczytasz w moich myślach i zastanawiałem się dzisiaj nad Gephyrochromis lawsi (polecił mi ją @tom77) bo to piękna i ciekawa ryba tylko trudno dostępna, a nad C.harą właśnie się mocno zastanawiam bo i samce i samice są ładne. Ale od początku, wytłumaczę o co mi chodzi abyście mogli mi coś doradzić.

Po pierwsze od początku planowałem połączenie grupy Mbuna z non-Mbuna i nie interesują mnie porady iż tych dwóch grup nie można łączyć bo można, w książce ,,Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi" W. Sierakowskiego (część z Was wie pod jakim nickiem występuje na forum 😄) zbiornik z takim połączeniem nazywa ,,Malawi mix"

Po drugie, po informacjach przedstawionych w tym temacie oraz ogólnie na forum zarys obsady wygląda mniej więcej tak:

toniowiec - Ps. acei itunga

skalniak - L.careleus yellow (drugiego i ewentualnie trzeciego gatunku właśnie szukam)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi (ewentualnie A.Kandeense)

Po trzecie, doskonale wiem że wszystkie mbuna w większym lub mniejszym stopniu są łobuzami, jak bym chciał spokojne i łagodne rybki to założyłbym sobie akwarium z welonkami i gupikami. Pisząc  ,,łagodny" chodzi mi o takiego terytorialistę który obierze swój rewir którego będzie bronił (jak najmniejszy teren) a nie będzie gonił po całym akwarium za innymi rybami ( o jak najmniejszej agresji międzygatunkowej) i miał kolorowe samice.

Teraz już myślę że wiecie o jakiego ,,spokojnego" łobuza mi chodzi, który gatunek pasowałby do takiego zestawienia ?

  • Lubię to 1
Opublikowano

@rabczaninmasz bardzo ciekawy pomysł na tą obsadę. Gephyrochromisa nie jest łatwo dostać, ale warto cierpliwie poszukać i zamówić.

Tym sposobem układasz obsadę, która zajmuje różne strefy. W tej obsadzie masz dwa skalniaki, ale jeden i drugi ma zupełnie inne upodobania i zwyczaje. Cynotilapii bać się nie musisz. Jak już wspomniałem wcześniej... Jest stricte terytorialna, ale jest to tylko obrona swojego rewiru, nic poza tym. Hara ma rzeczywiście ładne samice, ale aurifrons na prawdę razi po oczach. To już jednak kwestia gustu.

Jeśli poskładasz tą obsadę, to proponuję zostawić gdzieniegdzie wolną przestrzeń dla Gephyrohromis i Itungi. Nie musi to być idealnie podzielone. 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, rabczanin napisał:

Po pierwsze od początku planowałem połączenie grupy Mbuna z non-Mbuna i nie interesują mnie porady iż tych dwóch grup nie można łączyć bo można

Owszem, można. Nie wspominałem o tym celowo gdyż nie polecam tego "świeżakom" a na takiego mi wyglądasz, bez urazy.

I to się nazywa :

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

,,Malawi mix"

Całkiem fajna i ciekawa obsada :

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

toniowiec - Ps. acei itunga

skalniak - L.careleus yellow (drugiego i ewentualnie trzeciego gatunku właśnie szukam)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi (ewentualnie A.Kandeense)

Jak to żywieniowo w praktyce wyjdzie to się z czasem okaże, ale teoretycznie dla jednych trochę mięsa innym więcej zieleniny i powinno być cacy, z naciskiem na "powinno".

1 godzinę temu, rabczanin napisał:

nad C.harą właśnie się mocno zastanawiam bo i samce i samice są ładne

Może być hara, może też być w miarę "łagodny" chindongo sp. elongatus mphanga  http://malawi.si/Malawi/Mbuna/Chindongo/Chindongo sp. 'elongatus mphanga'/index.html  .

Edytowane przez Tomasz78
Opublikowano

Chyba wykrystalizowała się podstawowa obsada do mojego akwarium:

toniowiec - Ps. acei Itunga

skalniak - L.careleus yellow

               Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay)

kopacz- Alunocara jacobfreibergi Cape Maclear.

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 godziny temu, rabczanin napisał:

Cynotilapia Hara  (jakby nie udało się dostać to Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay)

A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)?

A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np:

cynotilapia zebroides jalo reef lub 

cynotilapia zebroides red top likoma

lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .

Opublikowano
6 minut temu, rabczanin napisał:

 

 

6 minut temu, rabczanin napisał:

Bo Malawi jest nazywane Słodkowodną kolorową Rafą 😉

Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.

Opublikowano (edytowane)
6 minut temu, Tomasz78 napisał:

 

Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.

Toc wyraźnie napisał, że aurifrons w razie gdyby nie dostał Hary,ale to popularny ostatnio gatunek więc raczej dostanie. 😉 

Edytowane przez Bezprym

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.