Skocz do zawartości

Próba rozmnożenia Metraclima estherea minos reef


Jeb_us

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Falcowski napisał:

Sprawdź przed następną planowaną podmianą NO3.

Mi w identycznym zbiorniku nawet przy dwóch rybach (15cm i 10cm) strasznie woda leciała na łeb. 3 dni i mętna. Wyjąłem ryby, to po tygodniu się wyklarowała na kryształ.

Jeśli mam być szczery to testów nie robiłem w tym baniaku w ogóle. Przełożyłem działający filtr aquael turbo 2000 z mniejszego zbiornika do tego dołożyłem bryłkę lawy i robilem podmianw co tydzień teraz co jakieś 4 dni, ale jakie parametry są nie wiem. Jednak nie widzę żadnego ocierania, a płochliwość praktycznie nie istnieje. 

Jeśli chodzi o ikrę to zakładam że nie zapłodniona 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto zrobić. Przy tak dużych rybach, te 50 litrów to bardzo mało i zauważyłem to u siebie. Jak robisz podmiany co 4 dni, to faktycznie w czwartym jak zrobisz test przed podmianą, to będziesz wiedział, czy to wystarczy, czy trzeba częściej, a może można rzadziej, co by było jeszcze wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dwie sprawy... Jedna to zmieniłem oświetlenie, mniej światła ryby mniej płochliwe jak tylko wchodzę do pokoju czekają na papu, druga sprawa samczyk zaczyna się stroszyć do samiczek, wyraźnie też przybrały na wadze więc zakładam że tarło blisko. Będę relacjonował co i ja😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Więc co by tutaj napisać 4 największe ryby wrociły do głównego baniaka, Samica OB dwa razy nosiła i dwa razy niedonosiła, jajeczka wyplute może za mało miejsca, może samiec pierdoła 😉, teraz kolejna grupa mniejszych ryb samiec 8 cm 3 samiczki Ob 6-7cm i 2 samiczki O 6 i 8 cm co z tego będzie zobaczymy mam nadzieję że będzie lepiej, oczywiście też postaram się wyłapać samice z głównego jeśli będą nosić... Także trzymamy kciuki 🤞😁

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dobry dawno nic nie pisałem pewnie się stęskniliście 🤣🤣🤣, z racji euro napisze posta bo mam chwilkę... Awarium rozr9dcze zamknięte jakieś 3 tygodnie temu skończyło na wysypisku, nie udało się odbyć żadnego tarla zakończonego sukcesem. Ale sytuacja miała się inaczej w baniaku głównym 3 samice wrzucone do głównego po miesiącu nosily z tego 2 wyłapalem i jednej mi się nie udało wyłapać 9 sztuk po samiczce OB i 17 po samiczce żółtej IMG_20210603_065446.thumb.jpg.882d917a9bd0255e64c829bb81866959.jpg

Także miały france za mało miejsca teraz samiczka OB znów gotowa do tarla, także myślę że to będzie już rutyna temat uważam za zamknięty, przynajmniej w UK w Polsce spróbuję jeszcze raz w większym akwarium takim 100x40x40 😁

 

IMG_20210523_131033.jpg

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, od kilku paru miesięcy miałem zbiornik tarliskowy znów 100x40x40, w tym zbiorniczku byla grupa 7 samic 3OB/4O i samiec BB, nad tym zbornikiem piecze trzymali moi rodzice ponieważ przeprowadziłem się z domu rodzinnego na mieszkanie długo by pisać.... Od tygodnia mam ten baniak w domu i dzięki uprzejmości kolego Kamila, udało mi się zakupić samca mc, O i dwie samiczki Ob jedna niestety padła kilka godzin po tym jak dotarła do mnie 😔. Natomiast reszta ryb ma się dobrze są w zbiorniczku tarliskowym. 

Teraz więc mam 

3 samce:BB, MC, O

8 samic 4OB 4O

Po przeniesieniu ich do mnie do domu, dołożeniu kamieni, światła i dostosowania ilości pokarmu efekt mam taki że 1 samics Ob nosi 2 wytarła się dziś, i kolejne 2 O są gotowe do tarla. 

Plan jest taki że kiedy samiec wytrze te ostatnie O laduje w osobnym baniaku bądź wraca do głównego z dwoma samicami które, by samiec O bądź MC mógł zostać reproduktorem  nr 1 😁.

Tutaj krótki film z tego co się obecnie dzieje... A i czekam właśnie na szybę nakrywową stąd mało wody, jak i myślę o dołożeniu dwóch większych kamieni 

 

Edytowane przez Jeb_us
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Cześć. Tak, akwarium w salonie, sporo światła. W każdym razie dzięki za info    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja mam podobne "dekoracje" średnio co 5 dni. Nie wiem dlaczego. Tak już jest. Delikatnie usuwam to czyscikiem do szyb. A nieraz wkładam rękę i pałacami nożna to usunąć. Ryby nawet lubią jak im grzebie w domu. Można kogoś pogłaskać. 
    • Taki urok piachu w malawce zwłaszcza przy mbunie. Rozgarnij przy podmiance i tyle. Za jakiś czas będziesz miał to samo 😃  
    • Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb".  Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
    • Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
    • Hej.  W moim akwarium ryby przesunęły piach i powstała dosyć gryba warstwa a w niej sporo biologii. Nie jest to warstwa śmierdząca. Jak odrobinę poruszę, to nic nie czuć, więc mam nadzieję, że to jest "dobra warstwa". Estetycznie to wygląda średnio. Czy powinienem ten piach ruszyć i przesunąć, czy lepiej tej warstwy nie ruszać? Parmetry wody są OK (testy kropelkowe). Mam wysyp okrzemek, ale po prostu usuwam je z szyb regularnie.  Z góry dzięki za odpowiedź.  
    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
    • U mnie w 400 litrach fajnie funkcjonuje zestawienie Matriaclima Estherae Minos Reef i Pseudotrofeus cyaneorhabdos (Maingano). Jak poszukasz esterek w różnych morfach, to można całkiem fajny efekt uzyskać.  U mnie trochę trwało,  zanim się ułożyła obsada, bo niektóre osobniki się nawzajem nie tolerowaly. Zarówno samce jak i samice zrobiły sobie selekcję i został układ 2/5. Dla Maigano musi być dobra aranżacja, wtedy są spokojne w miarę. W źle poukładanych zbiornikach wstepuje w nie demon😜. Czyli kupa gruzu z mnóstwem zakamarków. Do tego na upartego dołożył bym Acei Luwala, chociaż wg mnie one fajnie działają od 200 cm długości. Ale kilka lat miałem w 160 cm i jakoś było. Acei rzadko wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, a wewnątrz gatunku raczej na układ z jednym samcem bym liczył. Nigdy mi się nie udało utrzymać kilku dorosłych samców. Wybijały się z czasem  i zostawał najsilniejszy. Gatunki dość popularne, więc pewnie do zdobycia.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.