Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzięki. Plekse po stronie wody? Pod pisakiem i kamieniami. 

Nie moge nic znaleźć na temat jasnego piasku i frakcji. Spotkałem się z opinią u znajomego że miał biały piasek i po miesiącu było dużo zanieczyszczeń od pyszczaków. Zmienił na drobne kamyczki (żwirek, kolor grafit). Kamienie przeszukałem i faktycznie niewiele jest tych filipińskich. Tak naprawdę średnio się prezentują.  Coś takiego mi się podoba. W kwestii gustu nie dyskutuje ale czy tego typu kamienie nie dodają od siebie do wody jakiś substancji i czy nie są A ostre dla tych małych rozrabiaków 

 

SAM_4392.JPG

SAM_4406.JPG

Opublikowano
21 minut temu, mchrzan82 napisał:

Kamienie przeszukałem i faktycznie niewiele jest tych filipińskich. Tak naprawdę średnio się prezentują.  Coś takiego mi się podoba. W kwestii gustu nie dyskutuje ale czy tego typu kamienie nie dodają od siebie do wody jakiś substancji i czy nie są A ostre dla tych małych rozrabiaków 

 

SAM_4392.JPG

SAM_4406.JPG

Ktore z tych dwóch rodzaji kamieni bardziej Ci się podobają...?

Jeśli wapień filipiński to posiada sporo wad np. w tych wszystkich szczelinach zalega dużo syfu, w niektórych szczelinach mogą zaklinować się ryby a poza tym ten biały kolor będzie biały tylko kilka dni a później zacznie zmieniać barwę pod wpływem glonów i już nie wygląda tak "ładnie" jak by chciały osoby wybierające tą skałę.

Natomiast jeśli chodzi o ten brązowy to jest to lawa i ta już o wiele lepiej się prezentuje w akwarium. Jest lżejsza od innych skał więc można użyć dużych brył bez obawy o ciężar, poza tym przez swoją porowatość jest świetnym siedliskiem dla bakterii nitryfikacjnch. Przy odpowiednim aranżu pomimo swojej chropowatości niema powodów do zmartwień o kaleczenie się ryb. Sam mam od kilku lat wystrój z lawy czerwonej i nie mogę powiedzieć nic złego na tą skałę. Poniżej fotka mojego zbiornika 450l.

 

20200222_213449.jpg

  • Lubię to 3
Opublikowano

A gdzie takie większe kamienie kupić... Na portalach z aukcjami nie znalazłem. Białe są super ale racja będą na pewno szybko brudne. A spienione pvc na całe podłoże czy tylko w miejscu kamieni? A co jeszcze z piaskiem? Jaka frakcje? Znowu na aukcjach i w sklepach są tylko żwir tradycyjny, biały drobny piasek dolomitowy trochę kwarcowego no i na koniec ciemny grafitowy. 

Opublikowano (edytowane)
28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A gdzie takie większe kamienie kupić...

Rozejrzyj się na swoim terenie  za składami kamieni ogrodowych i ozdobnych. Rzuć okiem poniżej lub poszukaj w necie:

 

28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A spienione pvc na całe podłoże czy tylko w miejscu kamieni?

Połóż w jednym kawałku na całe dno ale zostaw z przodu i boków po 1 cm luzu. Tyl może przylegać do tylnej szyby.

28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A co jeszcze z piaskiem? Jaka frakcje?

Najlepsza gradacja piasku do 0.8 - 1.2 mm. Możesz też wymieszać piasek ze żwirkiem. Wielu kolegów tak . Popatrz w naszej galerii.

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano
15 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Najlepsza gradacja piasku do 0.8 - 1.2 mm. Możesz też wymieszać piasek ze żwirkiem. Wielu kolegów tak . Popatrz w naszej galerii.

Dziękuję za odpowiedź 😉. A co jęli chodzi o brudzenie piasku i żwirku? Odpowiednią filtracja da radę czy muszę jeszcze coś wymyślić? 

Opublikowano
6 godzin temu, mchrzan82 napisał:

A co jęli chodzi o brudzenie piasku i żwirku? Odpowiednią filtracja da radę czy muszę jeszcze coś wymyślić? 

Przy dobrej cyrkulacji odchody nie będą zalegały. Natomiast biały piasek to kwestia gustu, klimatu jaki chcesz stworzyć. Przejrzyj dokładnie naszą galerie z akwariami i tam się zainspiruj stroną estetyczną.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję za porady. Problem pisaku i filtracji rozwiązany. Podkład pod kamienie zamówiony i tło na tył również. Myślałem że już mam z głowy pewne sprawy i napotkałem w internetach na taką aranżacje i obsadę.  Czy wiecie jaka to obsada? I jakieś może 3 zdania opinii 😉.no i pojawiła się roślinność która fajnie tam wygląda. I światło które dodaje uroku. 

IMG_20201226_142611.jpg

IMG_20201226_142616.jpg

Edytowane przez mchrzan82
Opublikowano (edytowane)
22 minuty temu, mchrzan82 napisał:

Czy wiecie jaka to obsada? I jakieś może 3 zdania opinii

Wiemy co to za obsada ale załóż mowy temat w dziale IDENTYFIKACJA i tam zwróć się z tym pytaniem. Tu Ci  tylko powiem , że  większości widocznych ryb nie polecamy bo są  stworzone  ludzką ręka i zbyt duże do 240 litrów. A jeżeli chcesz porady dotyczącej obsady to też załóż nowy temat w dziale OBSADY. Tutaj rozmawiamy tylko o tym co w nazwie tego działu.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

A ja 40 kg czerwonej lawy kupiłem i wyrzuciłem do garażu bo się na czytałem na forum jaka ta lawa niedobra, toksyczna i ma tak ostre krawędzie jak miecz samurajski i każdy pyszczka może na niej popełnić harakiri  a tu proszę największe autorytety forum używają tej wdzięcznej skały do swoich aranżacji. A przecież to jest najbardziej plastyczny materiał do aranżacji akwarium, nawet można bez problemu w warunkach domowych dociąć sobie każdy element piłką i dopasować. Ej tam................. idę z powrotem po nią do garażu.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.