Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzięki. Plekse po stronie wody? Pod pisakiem i kamieniami. 

Nie moge nic znaleźć na temat jasnego piasku i frakcji. Spotkałem się z opinią u znajomego że miał biały piasek i po miesiącu było dużo zanieczyszczeń od pyszczaków. Zmienił na drobne kamyczki (żwirek, kolor grafit). Kamienie przeszukałem i faktycznie niewiele jest tych filipińskich. Tak naprawdę średnio się prezentują.  Coś takiego mi się podoba. W kwestii gustu nie dyskutuje ale czy tego typu kamienie nie dodają od siebie do wody jakiś substancji i czy nie są A ostre dla tych małych rozrabiaków 

 

SAM_4392.JPG

SAM_4406.JPG

Opublikowano
21 minut temu, mchrzan82 napisał:

Kamienie przeszukałem i faktycznie niewiele jest tych filipińskich. Tak naprawdę średnio się prezentują.  Coś takiego mi się podoba. W kwestii gustu nie dyskutuje ale czy tego typu kamienie nie dodają od siebie do wody jakiś substancji i czy nie są A ostre dla tych małych rozrabiaków 

 

SAM_4392.JPG

SAM_4406.JPG

Ktore z tych dwóch rodzaji kamieni bardziej Ci się podobają...?

Jeśli wapień filipiński to posiada sporo wad np. w tych wszystkich szczelinach zalega dużo syfu, w niektórych szczelinach mogą zaklinować się ryby a poza tym ten biały kolor będzie biały tylko kilka dni a później zacznie zmieniać barwę pod wpływem glonów i już nie wygląda tak "ładnie" jak by chciały osoby wybierające tą skałę.

Natomiast jeśli chodzi o ten brązowy to jest to lawa i ta już o wiele lepiej się prezentuje w akwarium. Jest lżejsza od innych skał więc można użyć dużych brył bez obawy o ciężar, poza tym przez swoją porowatość jest świetnym siedliskiem dla bakterii nitryfikacjnch. Przy odpowiednim aranżu pomimo swojej chropowatości niema powodów do zmartwień o kaleczenie się ryb. Sam mam od kilku lat wystrój z lawy czerwonej i nie mogę powiedzieć nic złego na tą skałę. Poniżej fotka mojego zbiornika 450l.

 

20200222_213449.jpg

  • Lubię to 3
Opublikowano

A gdzie takie większe kamienie kupić... Na portalach z aukcjami nie znalazłem. Białe są super ale racja będą na pewno szybko brudne. A spienione pvc na całe podłoże czy tylko w miejscu kamieni? A co jeszcze z piaskiem? Jaka frakcje? Znowu na aukcjach i w sklepach są tylko żwir tradycyjny, biały drobny piasek dolomitowy trochę kwarcowego no i na koniec ciemny grafitowy. 

Opublikowano (edytowane)
28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A gdzie takie większe kamienie kupić...

Rozejrzyj się na swoim terenie  za składami kamieni ogrodowych i ozdobnych. Rzuć okiem poniżej lub poszukaj w necie:

 

28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A spienione pvc na całe podłoże czy tylko w miejscu kamieni?

Połóż w jednym kawałku na całe dno ale zostaw z przodu i boków po 1 cm luzu. Tyl może przylegać do tylnej szyby.

28 minut temu, mchrzan82 napisał:

A co jeszcze z piaskiem? Jaka frakcje?

Najlepsza gradacja piasku do 0.8 - 1.2 mm. Możesz też wymieszać piasek ze żwirkiem. Wielu kolegów tak . Popatrz w naszej galerii.

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano
15 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Najlepsza gradacja piasku do 0.8 - 1.2 mm. Możesz też wymieszać piasek ze żwirkiem. Wielu kolegów tak . Popatrz w naszej galerii.

Dziękuję za odpowiedź 😉. A co jęli chodzi o brudzenie piasku i żwirku? Odpowiednią filtracja da radę czy muszę jeszcze coś wymyślić? 

Opublikowano
6 godzin temu, mchrzan82 napisał:

A co jęli chodzi o brudzenie piasku i żwirku? Odpowiednią filtracja da radę czy muszę jeszcze coś wymyślić? 

Przy dobrej cyrkulacji odchody nie będą zalegały. Natomiast biały piasek to kwestia gustu, klimatu jaki chcesz stworzyć. Przejrzyj dokładnie naszą galerie z akwariami i tam się zainspiruj stroną estetyczną.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję za porady. Problem pisaku i filtracji rozwiązany. Podkład pod kamienie zamówiony i tło na tył również. Myślałem że już mam z głowy pewne sprawy i napotkałem w internetach na taką aranżacje i obsadę.  Czy wiecie jaka to obsada? I jakieś może 3 zdania opinii 😉.no i pojawiła się roślinność która fajnie tam wygląda. I światło które dodaje uroku. 

IMG_20201226_142611.jpg

IMG_20201226_142616.jpg

Edytowane przez mchrzan82
Opublikowano (edytowane)
22 minuty temu, mchrzan82 napisał:

Czy wiecie jaka to obsada? I jakieś może 3 zdania opinii

Wiemy co to za obsada ale załóż mowy temat w dziale IDENTYFIKACJA i tam zwróć się z tym pytaniem. Tu Ci  tylko powiem , że  większości widocznych ryb nie polecamy bo są  stworzone  ludzką ręka i zbyt duże do 240 litrów. A jeżeli chcesz porady dotyczącej obsady to też załóż nowy temat w dziale OBSADY. Tutaj rozmawiamy tylko o tym co w nazwie tego działu.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

A ja 40 kg czerwonej lawy kupiłem i wyrzuciłem do garażu bo się na czytałem na forum jaka ta lawa niedobra, toksyczna i ma tak ostre krawędzie jak miecz samurajski i każdy pyszczka może na niej popełnić harakiri  a tu proszę największe autorytety forum używają tej wdzięcznej skały do swoich aranżacji. A przecież to jest najbardziej plastyczny materiał do aranżacji akwarium, nawet można bez problemu w warunkach domowych dociąć sobie każdy element piłką i dopasować. Ej tam................. idę z powrotem po nią do garażu.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.