Skocz do zawartości

Narurowiec - Aquael Glossy 400 l


Oman

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Oman napisał:

Czy na chemie i/lub wegiel wystarczy jeden korpus

Nigdy nie stosowałem węgla bo nie widzę potrzeby, ale to inny temat.

Dwa korpusy w zupełności wystarczają. Kwestia tylko doboru medium. Sam kiedyś stosowałem purigen i nie robię już tego. Są inne media filtracyjne dużo bezpieczniejsze.

Do każdego korpusu z chemią daj osobny zawór byś mógł rególować osobno przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oman napisał:

Czy na chemie i/lub wegiel wystarczy jeden korpus?

Jaka srednica weza do korpusu z chemia? 12/16 mm i zawor z mozliwoscia regulacji przeplywu?

Czy korpus do purigenu nie powinien byc zamontowany odwrotnie out/in?

Ad 1: tak i nie ale przy Twoim litrażu wolałbym mieć dwa

Ad 2: To zależy jaka chemia. Dla purogenu czy żywicy wystarczy 1/4" na wyjściu z filtra.

Ad 3: Jeżeli purigen będziesz miał w koszu to montujesz zgodnie ze strzałkami, jeżeli nie to odwrotnie.

Przy mediach gdzie wymagana jest fluidyzacja korpusy podłączasz odwrotnie, ale wymagana jest dodatkowa rurka w korpusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2020 o 11:31, miron.dmt napisał:

Ad 1: tak i nie ale przy Twoim litrażu wolałbym mieć dwa

Ad 2: To zależy jaka chemia. Dla purogenu czy żywicy wystarczy 1/4" na wyjściu z filtra.

Ad 3: Jeżeli purigen będziesz miał w koszu to montujesz zgodnie ze strzałkami, jeżeli nie to odwrotnie.

Przy mediach gdzie wymagana jest fluidyzacja korpusy podłączasz odwrotnie, ale wymagana jest dodatkowa rurka w korpusie.

Planuje zastosować Szat Clear Water.

Dodałem nowy schemat - wzbogacony o 2 korpusy,

Będzie jeszcze lepiej ?:)

schemat_4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że trochę przekombinowałeś 5 korpusów na filtrację mechaniczna to moim zdaniem przesada 3 jest w zupełności wystarczająco wiele osób ma 2 i daje rade. Dalej nie zrozumiałeś chyba jak powinien wyglądać powrót z korpusów chemicznych chyba, że to tylko szkic, ale jeśli nie to jak pisałem powrót prosto do akwarium nie do rury wylotowej z sekcji biologicznej. Może to Ci wyjaśni lepiej. 

 

Edytowane przez aro600
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Oman napisał:

Planuje zastosować Szat Clear Water.

W korpusach z chemią ten Szat...?

Przy czterech korpusach z ceramiką w dodatku 20" jak pamiętam ten Szat Clear nie będzie Ci potrzebny.

Poza tym zastanowiłbym się czy sama ceramika, bo ja dałbym w dwa korpusy grys koralowy.

Korpusy na chemię na NO3 tylko jako zabezpieczenie.

Kiedy wystartują bakterie nie będziesz potrzebował chemii, chyba że każdy z domowników będzie karmił po swojemu rybki 😁

Pisałem o pozostawieniu dwóch korpusów 10" na chemię. Jeden na absorber azotanów a drugi fosforanów.

Każdy korpus z chemią powinien mieć oddzielny wypływ wody (wystarczy 1/4"), ponieważ musisz to kontrolować, inaczej chemia nie będzie właściwie działać.

Proponuję skorzystać z naszych rad, jeżeli chcesz od razu dobrze wystartować.

Decyzja należy do Ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Poprawiłem schemat tak jak to opisuję we wcześniejszych postach.

2) Grzałka może być zamontowana ze korpusami z biologią, ale nie wiem jaką ma budowę, więc trudno mi się wypowiedzieć.

3) Co do Szat Clear Water, to kiedyś testowałem produkty tej firmy. Producent promuje swoje produkty do biotypów roślinnych a w szczególności dla paletek. W naszym biotypie mamy twardą wodę o pH=8 i więcej. Powinieneś wiedzieć, że nie każda chemia reaguje przy takiej twardości. Producenci i dystrybutorzy wcisną wszystko by tylko sprzedać produkt.

4) Zaproponowałem grys koralowy w biologii ponieważ jest idealnym siedliskiem dla bakterii jak i podniesie Ci wartość pH do właściwego poziomu.

 

 

SKM_100.pdf

 

SKM_100.jpg

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może od początku. Zapomniałem napisać, że akwarium jest przeznaczone dla ryb z Ameryki Południowej - największych na świecie żaglowców tj. Pterophyllum Altum Orinoco, dlatego też ja muszę w zbiorniku utrzymywać ph poniżej 7, więc cokolwiek co by mi miało je podnosić nie ma racji bytu. Oprócz 5 sztuk w/w ryb w zbiorniku będzie do 10 szt. kirysów oraz 2 szt. loricalia red.

Proszę Was o pomoc, gdyż wiem ile pyszczaki wydalają, gdyż sam kiedyś je posiadałe, a Wy jesteście najlepszymi w sieci specjalistami od skutecznej filtracji.

Zmieniłem schemat zgodnie z Waszymi radami, tj:

  • od każdego korpusu z chemią nitka prowadzona wężykiem jak z RO (6mm) prosto do akwarium,
  • kran do podmian dałem za mechanikami - myślę, że może on ułatwić w takim ustawieniu odpowietrzenie korpusów po wymianie wkładów i zapobiec zapowietrzeniu układu,
  • dwie odnogi dla dwóch grzałek 200W są poprowadzone wężami akwarystycznymi 12/16mm z racji tego iż takie grzałki posiadam, a jedna 200W na prawie 500 l wody wydaje się zbyt mało - dwie odnogi wydaje mi się, że szybciej ogrzeją wodę, gdyż przepływ będzie większy.
  • dodałem 2 kolejne korpusy dla biologii, gdyż zdecydowałem, że WSZYSTKIE KORPUSY będą 10 calowe,i wszystkie zasypane ceramiką, obojętną dla ph, kh i gh wody.
  • całość będzie zrobiona na miękko tj nie na rurach a na wężach ogrodowych 3/4"

Jak oceniacie? Jest ok? Będzie czysto ? :)

schemat_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
    • Niestety ale biotop Malawi wymaga dużych zbiorników i jest do duża przeszkoda w dobie szukania oszczędności na prądzie. Dla nas 200L dla saulosi to takie minimum i to niezbyt atrakcyjne, ponieważ mamy tylko jeden gatunek, dla wielu to bariera nie do przejścia. Dlatego pewnie gatunki ryb wymagające dużych szkieł jak pyszczaki, dyskowce czy inne duże pielęgnice są w odwrocie a powraca moda na małe ryby oraz akwaria w stylu low-tech.  
    • Jeszcze o tym bardzo nie myślałem. Na pewno będzie mix i na pewno zbiornik nie będzie na początku przerybiony. Co będzie po kilku latach, to się okaże jak uda się kontrolować narybek. Na pewno chcę mieć predatory + mbuna w dużych ławicach - taki wstępny plan. @yaro nie mam tutaj miejsca na pomyłki. Jak dam za mało rur na spływ do sumpa, to poprawienie tego będzie karkołomne. Jeżeli dam za dużo, to nie będzie problemem. Więc wolę dmuchać na zimne. Wiem na pewno, że wolny przepływ przez biologię, to mit akwarystyczny. Pytanie tylko gdzie jest złoty środek, bo przelać 30000L/h przez sumpa, a potem wypompować to na 2m, to dość trudny case, ale nie jest niewykonalny. Być może złotym środkiem będzie podwójna filtracja, czyli sump + filtr w dużym module/kominie. Po rozmowę z hydraulikiem i człowiekiem od wylewek wiem już, że mogę dać pod akwa zamiast styropianu 15cm, dobry xps 5cm + 5cm wylewka. To daje mi 66cm pod zbiornikiem więc sump mógłby mieć 40cm wysokości. 16cm na sumpem wystarczy? Czy lepiej dać niższy sump?
    • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
    • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
    • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
    • Zróbmy małe doświadczenie myślowe. Porównajmy 2 filtry… jeden ma 40% przepływu zbiornika na godzinę. Drugi ma 200% przepływu zbiornika na godzinę. Oba filtry są tak duże, że usuwają 100% zanieczyszczeń. Ryby produkują jednostkę zanieczyszczeń na godzinę (100%) Przyjmując, że do filtra trafia tylko brudna woda (nie miesza się z czystą) Zanieczyszczenia: Pierwszy: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 10% zostaje 22,5% po 30 minutach: 25%+ 22,5%, zostaje 42,75% po 45 minutach: 25% + 42,75%, zostaje 61% po 1 godzinie: 25% + 61%, zostaje 77,4% (czyli skuteczność filtracji to ok. 33%) itd.. (rośnie do 225% godzinowej produkcji zanieczyszczeń) Drugi: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 50%, zostało 12,5%; po 30 minutach: 25% + 12,5%, po filtracji: 18,75%; po 45 minutach: 25%+18,75%, po filtracji: 21,9%; po 1 godzinie: 25%+ 21,9%, po filtracji: 23,45% (czyli skuteczność filtracji to ok. 77%). itd. - dąży do 25%. Filtr drugi daje 10x bardziej czystą wodę. Uwzględniając, że do filtra trafia nie tylko woda brudna, ale mieszanka brudnej i czystej, że produkcja i usuwanie są procesami ciągłymi otrzymujemy: Skuteczność filtracji (maksymalna, rozumiana jako ile zanieczyszczeń zostaje usuniętych z wody przy ciągłej ich produkcji lub jaki procent wody brudnej przechodzi przez filtr). = 1-e^(-krotność przepływu). W tabelce: krotność przepływu / skuteczność filtracji 1  63,21% 2  86,47% 3  95,02% 4  98,17% 5  99,33% 6  99,75% 7  99,91% 8  99,97% 9  99,99% 10  99,995% Dla filtra @yaro przy przepływie 0,4 zbiornika na godzinę wyjdzie skuteczność filtracji ok. 33%.  Prawie 70% zanieczyszczeń zostaje w wodzie (produkowanych na bieżąco), bo ta część wody _statystycznie nie bywa w filtrze_ … Nawet jak filtr jest gigantyczny. Bez odpowiedniego przepływu nie ma wydajnej filtracji…, ale nie wystarczy zwiększyć tylko przepływ, potrzeba też odpowiedniej powierzchni dla bakterii. Zdanie „sump jest słabym machanikiem” należy rozumieć: sump o zbyt małym przepływie jest złym filtrem (i biologicznym i mechanicznym, jakkolwiek to rozumiemy). Przy dobrym przepływie będzie dobrym Zagadnienie jest dotykane w książce "Aquatic Systems Engineering: Devices and how They Function" Pedro Ramon Escobal. Polecam, choć trudna.  Z wzorów podanych w rozdziale 2 można wyprowadzić podany wcześniej wzór na skuteczność filtracji.   Przykład dotyczy akurat sterylizacji UV. Wzór 2.10 określa czas potrzebny na uzyskanie 99,99% sterylizacji. Fo - przepływ. G pojemność zbiornika. Dla krotności przepływu 9.2x to 1h. Wydaje mi się szaleństwem pchanie się w sump (stopień komplikacji) bez odpowiedniego przepływu...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.