nabe Opublikowano 19 Listopada 2020 #1 Opublikowano 19 Listopada 2020 Denitrator usuwający azotany z wody przy udziale siarki. Mało popularne rozwiązanie, na pewno spotykane w morszczyźnie, na forum znalazłem 1 post o tym typie deni, jakaś osoba używała sprzętu od Koralin i działało. Wybór podyktowany wieloma czynnikami w akwarium mam zwykle NO3 over 9000 a podmieniać się nie chce usuwa jednocześnie azotany i fosforany bezobsługowe na lata nikt tego nie ma chciałem skomplikować sobie życie Zasada działania, z której niewiele rozumiem ale wygląda naukowo: 1.06NO3- + 1.11S + 0.3CO2 + 0.785H2O -> 0.5N2 + 1.11SO42- + 1.16H+ + 0.06C5H7O2N W środowisku beztlenowym pewne bakterie redukują azotany przy udziale siarki i węgla. Proces jednocześnie obniża pH, stąd potrzebny bufor wapnia, który ma się rozpuszczać i alkalizować wodę. Odpowiednio dobrany przepływ bardzo ważny, za wysoki nie da efektu redukcji azotanów a zbyt niski wyprodukuje siarkowodór. Stąd potrzeba pomiaru redox. Opierałem się na tym opisie http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Sulphur_Denitrator Ale chciałem zrobić po swojemu ze zgromadzonych już gratów. Oczywiście się udało, przy teście szczelności uszkodził się korpus naruruowca. Przy ciśnieniu wody z kranu. Niesmak pozostał. Po uzupełnieniu fantów prototyp wygląda jak na zdjęciu. Jeśli się sprawdzi to będzie elegancko na rurach pvc (aha jasne). Układ ma cyrkulować wodę w trzech korpusach zawierających siarkę, elektrodę do pomiaru redox i aragonit z allegro jako bufor pH (który prawdopodobnie jest pokruszonym marmurem). Przepływ wody regulowany zaworkami od przyłączy Pompa obiegowa Hailea (tania, może pracować poza wodą, miałem). Wejście z bocznika za FBF, wyjście zakończone elektrozaworem do osmozy NZ sterowanym przez kontroler. Kontroler pH i ORP uruchamia coś przy zaprogramowanych parametrach otwarcie elektrozaworu przy np. ORP mniejszym -250mV alarm przy spadku pH Kontroler chiński model PH-803W mierzy zmiany pH i ORP i steruje przekażnikami w dwóch gniazdkach przełączając ich stan wg. ustawień przekroczenia min/max wartości. Wybrałem taki, bo mierzy ujemny redox. Ten model ma niespodziankę w środku ESP12F z WiFi i soft od Gizwits do wyświetlania pomiarów w apce na androidzie. Oczywiście natychmiast mu zabroniłem dzwonić do domu i już łączy się z moim brokerem MQTT i żadna chińska chmura nie jest potrzebna. No i można to podłączyć do Home Assistanta. Po analizie ruchu Wiresharkiem ustaliłem co robi ten soft w ESP - jeśli to kogoś interesuje. Czystym tekstem widać mqtt client_id, hasło -rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach -http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp. -próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak -łączy się z serwerem mqtt producenta subscribe requests ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/# Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie 000000030d0000910400000007b600000000 1 222 333 Gdzie: 1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8 2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99 3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000 Czekam aż wyschnie silikon itd. i uruchamiam. Wyniki wkrótce, pozostańcie nastrojeni. 3 1
Bartek_De Opublikowano 19 Listopada 2020 #2 Opublikowano 19 Listopada 2020 Zapowiada się ciekawie To teraz jeszcze poprosimy o tłumaczenie na Polski, chlopski... albo inaczej, Artur@aurban6 pomocy! Tłumacz, bo to Twoje klimaty Bez pół litry nie rozbierjosz normalnieWysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka 1
aurban6 Opublikowano 20 Listopada 2020 #3 Opublikowano 20 Listopada 2020 Kurna fajny ten miernik, aż się ożywilem i widzę potencjał dla niego.3mam kciuki za eksperyment oby się udał.Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka
timi-akwaria.pro Opublikowano 20 Listopada 2020 #4 Opublikowano 20 Listopada 2020 6 godzin temu, nabe napisał: rozwiązuje nazwę z dns api.gizwits.cośtam w chinach -http GET na uzyskany adres, dostaje adres serwera mqtt, adres serwera logów itp. -próbuje pobrać aktualizację, dostaje odpowiedź że brak -łączy się z serwerem mqtt producenta subscribe requests ser2cli_noti/2d3d954d9bb741b4a19ba1153104932b ser2cli_res/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx app2dev/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx/# Co kilka sekund wysyła na temat dev2app/wmpgSBQc7HtCCPuyd0qLRx message w śmiesznym formacie 000000030d0000910400000007b600000000 1 222 333 Gdzie: 1 stan przekażników, 0: oba off 1: ph=on 2: orp on 3: oba on tj. or 1 na bitach 7,8 2 wartość ph w hex np. 0x18f = 399 dec pH 3.99 3 wartość orp w hex. przeliczyć na dec i odjąć 2000 Coś mi tu nie pasuje, ale na razie się wstrzymam z komentarzem i spokojnie poczekam, aż silikon wyschnie 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się