Skocz do zawartości

Metraclima estherea minos reef vs Metraclima estherea chiloelo


Jeb_us

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Jeb_us napisał:

Dziękuję bardzo za ta fotkę👍🏻, fajnie by było zobaczyć zdjęcia ryb z awarium jeśli ktoś ma. 

WF Metriaclima estherae Chiloelo - w akwarium

880278052_MaylandiaestheraeChiloelo(SlawomirGlazek)01.jpg.0164517004b1d5100ecbe48e9c3f2c99.jpg

WF Metriaclima estherae Minos Reef - w akwarium 

2112372999_MaylandiaestheraeMinosReef(ArturRaczkowski)01.jpg.4947117609b03bbb023464f9266b3588.jpg

Niczym się nie różnią :P ale dalej nie wiemy, czy są bariery. Brak różnic, to za mało, żeby stwierdzić, że to ta sama populacja.

Może jakiś eksporter/handlarz wpuścił M. estherae Minos Reef w okolice Chiloelo i tam populacja zadomowiła się na dobre? a, że minęło za mało czasu, aby między tymi oddzielonymi od siebie grupami wykształciły się jakieś cechy, które by je różniły, np. takie jak kolor, budowa pyska, budowa płetw, ilość zębów w szczęce itd i stały się osobnymi populacjami? :D Tak było w przypadku Pseudotropheus interruptus, którego wpuścili w obszary Thumbi West z wyspy Chizumulu.

Szkoda, że nie mam maila do Ada. Kiedyś próbowałem wysępić od kolegi Gregora, ale nie chciał się podzielić. Chyba ma go tylko na wyłączność 😄

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, AFOL napisał:

WF Metriaclima estherae Chiloelo - w akwarium

880278052_MaylandiaestheraeChiloelo(SlawomirGlazek)01.jpg.0164517004b1d5100ecbe48e9c3f2c99.jpg

WF Metriaclima estherae Minos Reef - w akwarium 

2112372999_MaylandiaestheraeMinosReef(ArturRaczkowski)01.jpg.4947117609b03bbb023464f9266b3588.jpg

Na pierwszy rzut oka się nie różnią, ale drobne szczegóły mogą wyróżniać poszczególne odmiany. Czy jest możliwość wychwycenia tych szczegółów? Ja zwróciłem uwagę na ilość pasków na ciele. Mam obecnie odmianę Chiofu i też nie dostrzegam różnicy na pierwszy rzut oka. Jedynie inna jest właśnie ilość pasów. 

DSC_2544.thumb.JPG.a1aa6618398ee97ae1e3e660e97636d0.JPG

Pytanie, czy to jest cecha populacji, czy konkretnego osobnika?

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@poznerliczba pasków to,też raczej indywidualnie od osobnika zależy, bo są osobniki co mają np paski. Łączone szczególnie te dwa przy głowie a niektóre mają osobno, nie łącza się w jeden. Czy to wada raczej nie bo przywybarionych osobnikach to zanika.

Ps: duży ten twój samczyk 👌🏻💪🏻

Edytowane przez Jeb_us
Ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jeb_us napisał:

Czy to wada raczej nie bo pryz work u wybarionych osobnikach to zanika.

Wydaje mi się, że te pasy uwidaczniają się i zanikają w zależności od nastroju ryby. Te pasy mogą być cechami indywidualnymi, ale właśnie tego typu różnice mogą występować między populacjami. Jeśli nie mają kontaktu ze sobą, to takie różnice się utrwalają. Niestety mogą to być niewielkie różnice, nie dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Trzeba by pewnie porównać grupę samców z jednej i drugiej lokacji. W naszych warunkach to trudne, właściwie nie możliwe. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

10 godzin temu, piotriola napisał:

Znalazłem takie fotki,może się przydadzą. Konings

IMG_4251 int.jpg

Ten gatunek został przerzucony do rodzaju Gephyrochromis. Nie ma nic wspólnego z naszymi esterkami, no oprócz miejsca występowania :D

3 godziny temu, pozner napisał:

Na pierwszy rzut oka się nie różnią, ale drobne szczegóły mogą wyróżniać poszczególne odmiany. Czy jest możliwość wychwycenia tych szczegółów? Ja zwróciłem uwagę na ilość pasków na ciele. Mam obecnie odmianę Chiofu i też nie dostrzegam różnicy na pierwszy rzut oka. Jedynie inna jest właśnie ilość pasów. 

DSC_2544.thumb.JPG.a1aa6618398ee97ae1e3e660e97636d0.JPG

Pytanie, czy to jest cecha populacji, czy konkretnego osobnika?

Moim zdaniem są to cechy konkretnego osobnika. Jeśli chodzi o samce z Gome-Chiofu i Minos Reef, to jakieś minimalne różnice są, ale w tym przypadku różnice występują głównie u samic O-morph (pomarańczowe samice). Naoglądałem się w Rosendal Malawi Center esterek z odłowu i samice z obszaru Gome-Chiofu mają zdecydowanie mniej intensywny pomarańcz, niż te z rafy Minos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak temat dalej otwarty do a dyskusji, jeszcze jedno pytanie pewnie kolega @AFOLbędzie wiedział jelsi minos reef jest oddalona od chiloelo o 35 km, to zakładam że są to środkowe części tych obszarów. Czyli idąc dalej np minos reef może być wysunięte w stronę chiloelo o jakieś 4 km powiedzmy, i Chiloelo moz ebyc wysunięte do MR o jakieś 4 czy 5 również ponieważ nie są to punktu, a obszary dobrze rozumiem 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jeb_us napisał:

Tak czy siak temat dalej otwarty do a dyskusji, jeszcze jedno pytanie pewnie kolega @AFOLbędzie wiedział jelsi minos reef jest oddalona od chiloelo o 35 km, to zakładam że są to środkowe części tych obszarów. Czyli idąc dalej np minos reef może być wysunięte w stronę chiloelo o jakieś 4 km powiedzmy, i Chiloelo moz ebyc wysunięte do MR o jakieś 4 czy 5 również ponieważ nie są to punktu, a obszary dobrze rozumiem 🤔

Może być tak jak mówisz, ale o ile dokładnie? to nie wiem. Niektóre obszary są naprawdę bardzo odizolowane i malutkie, a niektóre rozległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też by warto sprawdzić bo może się okazać że 35 km zrobi się np 15 a to już do ogarnięcia 🤪(jak się szuka argumentów na siłę) , i nie pamiętam już który z was o tym wspomniał, ale też tak być ze te ryby przerzucono po prostu. Ciekawa sprawa tak czy siak bliźniacze gatunki, fajnie byłoby dorwac samiczke chiloelo Ob żeby też porównać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AFOLnapisał o możliwości zarybienia okolic Meponda Metriaclimą estherae... Nie wykluczone.

Fakty są takie, że niejaki Richard Furzer w rejonie Metangula selekcjonował i eksportował ten gatunek w latach 70-tych. Konings nurkując w tym właśnie rejonie zauważył samice estherae O, które miały bardziej intensywny kolor. Zauważył też odmianę OB tego gatunku z kilkoma, dużymi plamami. Te akurat są bardzo dobrze znane i najczęściej widywane w Polsce. Zwrócił też uwagę na charakter siedliska w tych okolicach. Jego zdaniem ta ryba nie występuje tam naturalnie, więc oczywiste staje się to, że te wyselekcjonowane estherae zostały tam wpuszczone.

Kolejnym faktem jest to, że od Mepondy po Nkhungu Point rozciąga się skaliste wybrzeże o długości 55 km. Pomimo tego Metriaclima estherae na tym pasie nie występuje. Występuje tam znacznie różniąca się od niej 'estherae blueface', która tym samym oddziela populację południową od północnej. 

Na chłopski rozum... Ta ryba, którą ma @pozner, czyli Chiofu i Chiloelo to te same ryby, ponieważ to ta sama populacja. 

Poniżej mapa tego rejonu, aby było wiadomo o czym piszę. 

 

 

 

 

IMG_20201111_175447.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jeb_us napisał:

To też by warto sprawdzić bo może się okazać że 35 km zrobi się np 15 a to już do ogarnięcia 🤪(jak się szuka argumentów na siłę) , i nie pamiętam już który z was o tym wspomniał, ale też tak być ze te ryby przerzucono po prostu. Ciekawa sprawa tak czy siak bliźniacze gatunki, fajnie byłoby dorwac samiczke chiloelo Ob żeby też porównać 

Zaraz zajrzę do książki i poczytam jeszcze o obszarze Lumessi. Jeśli jest odizolowany, to sprawa jest prosta. Minos Reef i Chiloelo (o ile nie są to sztucznie wprowadzone gatunki) są dwoma różnymi populacjami. 

Widzisz jakieś różnice? :P 

WF Metriaclima estherae Chiloelo OB - zdjęcie w akwarium
979125020_MaylandiaestheraeChiloelo(SlawomirGlazek)04.jpg.05a5e5604976d8a0215d46285ab90ded.jpg

WF Metriaclima estherae Minos Reef OB - zdjęcie w akwarium

309095250_MaylandiaestheraeMinosReef(ArturRaczkowski)02.jpg.29e0a8b320f71e7875bec3068024019a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.