Skocz do zawartości

Przymiarka do 405l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Szczerze to nie ogarniałem jeszcze cyrkulacji. Na razie wylot jest umieszczony nad wodą z kierunkiem po przekątnej i robi dużo bąbelków plus fale ( co do mocy pionowo w dół podnosi piasek), wlot umieszczony na drugim końcu szyby.

Odchody zbierają się na przeciw wylotu/przekątna wlotu i z tyłu za kamieniami, z przodu kamieni czysto. Nawet nie chce wiedzieć co siedzi w jamach, które wygrzebały pod kamieniami.

Całe dno jest pofałdowane bo bo rybki porobiły dołki.

Co do zasysu to widziałem że paproszki potrafiły przemknąć obok  i nie być zassane - na rurkę jest założona szeroka kratka.

Myślałem że ten Turbo 2000L/H będzie lepiej zasysał bo jak pisałem wydajność kubełka to 800L/H.

Opublikowano

Daj zasys po tej samej stronie co wylot. Wtedy stworzysz w tym miejscu, strefę gdzie woda zwalnia, i wszelakie paprochy będą wciągane bez problemu.

Opublikowano (edytowane)

Wylot i zasys dałem po jednej stronie.

Zasys na jakiej wysokości nad dnem?

Parametry wody po 2 dniach: NO2=0,7 (skok z 0,15), NO3 =3 (skok z 0,9), NH4=0,5.

Co do filtracji czytam oglądam filmiki i niektórzy maja po 2 biologi, mechanik i jeszcze falownik w akwa o zbliżonej pojemności do mojego. Na razie mam 1 kubeł - czy generalnie trzeba się zaopatrzyć w coś więcej?

Domyślam się że nie chodzi o to żeby odchody trafiały do biologa tylko albo ściągać albo mechanik i czyszczenie co jakiś czas.

Czy są jakieś polecane tu na forum wkłady które ograniczą konieczność podmian wody przy okazji wyciągając NO2, NO3, NH4? Czytam o Seachem Purigen ;].

 

Edytowane przez Rafał80
Opublikowano (edytowane)

Wygląda po parametrach że biologia zaczyna startować.

Jak lubisz dużo sprzętu w akwarium to może wsadzić do środka i 5 filtrów, tylko po co? Zasada jest taka że zasys powinien być pod najmocniejszym źródłem cyrkulacji. Jeśli masz tylko filtr to pod wylotem jeśli masz np falownik. Możesz wylot przełożyć na drugi koniec i skierować go np pod kątem i w kierunku  przedniej szyby. 

Sam zasysy umieść kilka cm nad piaskiem żeby zaciągał brud z samego dołu nie zasysając przy tym piasku. 

Jak nie chcesz mieć w biologu odchodów pomyśl o prefiltrze. 

Jak biologia dojrzeje poziom NO2 i NH4 powinien wynosić 0 więc nie musisz tego usuwać bakterie przetworzą to finalnie w NO3 które usuwamy podmianami wody. Do absorbcji NO3 możesz użyć też purolite. Natomiast i tak powinno się robić podmiany. 

Edytowane przez aro600
Opublikowano

Właśnie nie lubię ;], wlot i wylot są w miejscu przycienionym  na ciemnym tle i prawie niewidoczne.

Wlot mam 16cm od dna  z koszykiem (taki szeroki element) 7cm od dna- wystarczy czy obniżyć?

Filtr mam Aquaela z prefiltrem, tylko się zastanawiam co za różnica czy odchody są w akwa czy w filtrze i tak woda je rozpuszcza.

Opublikowano

W filtrze bakterie je rozłożą tak jak kolega wyżej wspomniał w akwarium będzie to trwało znacznie dluuuzej,drugi aspekt to estetyka takiego akwarium ryby też nie lubią pływać w swoich odchodach ;)

Opublikowano

Dziś kolejne testy:

 NH4=0,4    NO3=6   NO2=tu jest problem bo kolor przypominający barszcz nie jest podobny do żadnego ze skali ..., zakładam że bardzo wysoki.

Wczoraj przełożyłem wylot na drugą stronę od tego czasu ryby strachliwe pochowane gdzie się da, chyba że to skutek wysokiego NO2?

Podmieniać wodę? Wczoraj wlałem butelkę EasyBalance, woda lekko mętna.

Opublikowano (edytowane)

Dałeś ryby do niiedojrzalego zbiornika? Koniecznie zrób podmiankę, przydałoby się wlać jeszcze Kordon Amquel plus i Ampułkę Prodibio Biodigest. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Ja bym dał nawet z 5 ampułek prodibio biodigest, żeby szybko zaczęły działać, a nie dopiero się namnażać.

Zrobięlś duży błąd, wpuszczając tak szybko ryby, co więcej wiedziałeś, że to się tak skończy.

Lepiej szykuj siatkę do wyławiania trupków.

I ten super biały piasek i kamienie tak walą po oczach, że są idealnym przykładem, jka nie zakładać biotopu Malawi. Podoba mi się jedynie suplementacja roślin i ich rozmieszczenie. Ponadto jeśli to mbuna, to zdecydowanie za mało skały.

W jeziorze nie kojarzę, żeby były takie rejony.

No ale nic, mleko się rozlało. Nie dopuszczaj do wzrostu amoniaku i azotynów, bo zmian biologicznych od zatrucia w rybach już nie cofniesz - z tego się nie leczy. Podmianki po 50% i od razu po nich bakterie "wiadrami". Na razie przez tydzień nie karm ryb w ogóle, potem malutkie porcje przez kolejny tydzień.

Edytowane przez Falcowski
Opublikowano

Dzięki za info. Podmiana zrobiona. Szczerze to chciałem kilka rybek na start bo akurat przejazdem w Żorach byłem, ale na miejscu spodobały mi się też inne i stwierdziłem że takie małe kijanki nie narobią dużego syfu w takim baniaku (laaata temu miałem 100l więc dla mnie to spory zbiornik). Piasek jest zwykły tylko frakcja 0,5, świecę tylko 1 z 3 belek, na foto faktycznie wali blaskiem ale w realu tak nie jest.

Z roślin docelowo zostanie Vallisneria (teraz 6 krzaczków, widziałem że u kogoś na forum ma spokój od rybek) - i te większe anubiasy.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.