Jump to content

Nowa propozycja


Recommended Posts

Witam!!!!!!!!!!

Od paru dni jestem nowym Malawistą mam narazie Yellow i Maingano po 10 sztuk.Chce jeszcze dokupić Saulosi.Mam 240L(120x40x50).Ale moje pytanie brzmi:

Za jakiś czas się przeprowadzam i chce na nowym mieszkaniu mieć akwarium 200x40x30.Ile moge mieć gatunków w Takim akwarium??

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

200x40x30 ?

to jakieś nie ciekawie wyglądające akwarium będzie, w 240 l na 120 szerokość i wysokość masz 40x50 a tutaj przy 200 cm zamierzasz założyć akwarium bez głębi 30cm, (dla mnie tragedia) no i wysokość tragiczna również przy tej długości , akwarium będzie wyglądało jak "jamnik", zanimi Ci powiem jakie mogły by być ryby w takim akwarium to moją radę otrzymasz taka ze lepiej zostań przy 240l, chyba że pomyślisz nad wstawieniem przyzwoitszej 200

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli to jest strop nie drewniany tylko betonowy to jestes w błędzie podłoga się nie załamie.

Ja mieszkam w bloku i wsadziłęm akwarium 200x60x60 żadnych problemów, na forum zznajdziesz na pewno jeszcze kilka osób które posiadają takie akwa w blokach, strop na pewno wytrzyma.

Po drugie dla pyszczaków bardzo ważna rzecza jest powierzchnia dna i lepiej jest dać krótsze akwarium o większej powierzchni niż długie i wąskie.

Jeżeli Twoim zmartwieniem jest tylko strop to masz obawy jak większosć ale są one bezpodstawne.

Link to comment
Share on other sites

moj kolega trzymal przy remoncie w jednym malym pokoju w zwyklym bloku z tzw. wielkiej plyty ponad tone materialu i sie nie zawalilo ;)

Link to comment
Share on other sites

mati naprawdę te wymiary to porażka,

ja je rozumię że 200 ługie 40 szerokie i 30 wysokie bo w takiej kolejności zawsze się podaje wymiary ale nawet jesli podałes inaczej i ma byc 40 wysokie a 30 szerokie to i jedno i drugie rozwiązanie do bani.

Tak jak inni pisali jęsli nie jest to blok ze stropem drewnianym a takich bloków chyba nie ma tylko z betonowym to śmiało tam stawiach coś większego choćby standardowe 200/50/50

Link to comment
Share on other sites

Znam człowieka co miał 6 tyś l z w pokoju około 15m2 na 4,5 piętrze jakoś tak w bloku… Strop to wytrzymał… a to że to robiło hałasu bo to stały akwaria na regałach przy każdej ścianie to inna sprawa. Wiec jeśli masz betonowy strop to możliwości masz ogromne,a lekkimi pustakami czy ytongami się nie przejmuj


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Moje 200x60x60 stoi również na pustakach (ytongach) już drugi rok, nie widać zadnych odkształceń, ani w akwarium ,ani w ścianach u mnie i u sąsiadów, naprawdę uwierz że to niepotrzebne obawy.

Ale rozumiem Twoje obawy i jeżeli sie czegokolwiek obawiasz to poszukaj jakis inspektorów budowlanych kub Finlandie i wszystkiego się dowiesz, będziesz spał spokojnie i cieszył się z świetnego akwarium a nie jakiegoś "dziwadła".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.