Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć wszystkim :)

Zaczęliśmy robić w domu akwarium pod pyszczaki co prawda nieduże bo 125L Aquaela Glossy. Generalnie wszystko wiemy co i jak, na które gatunki możemy sobie pozwolić. Problem mam z doborem sprzętu. Niby się naczytałem, ale ludzie piszą, że różnie to wypala. Może ktoś polecić odpowiedni filtr? Powinny być dwa (zewnętrzny i wewnętrzny, wiele osób takie rozwiązanie stosuje??)? Podoba mi się Oase zewnętrzny z wbudowanym termometrem, wart polecenia? Jaki wkład biologiczny najlepiej (czytałem, że polecany jest matrix)? Chciałbym, żeby ten osprzęt zamknął się w 1000-1500zł w sumie. I pytanie do kogoś kto ma glossy, trochę czytałem, że szkło jest bardzo delikatne i się rysuje od magnetycznych czyścików, jakby ktoś polecił może konkretny czyścik, który dobrze się przy Aquaelu sprawuje.

 :)

Edytowane przez pk95
Opublikowano

Witaj,

125L to ciut mało jak na malawi ale jeden gatunek mniejszej mbuny da radę. Jeśli to ma być docelowy zbiornik to Oase Biomaster 250 powinien wystarczyć, posiada on też prefiltr który się łatwo czyści bez otwierania filtra co jest jego zaletą. Filtr wewnętrzny nie jest potrzebny. Jeśli masz fundusze to jednak wziąłbym Oase Biomaster 600, który jest wydajniejszy. Poza tym filtrem może się przydać mały falownik ale to na później jak będziesz widział jak filtr cyrkuluje wodę. Jako wkłady zostaw gąbki i 0.5L ceramiki i to wszystko. Ja polecam czyścik magnetyczny Tunze, sporo dobrych opinii ma też fliper.

  • Lubię to 4
Opublikowano (edytowane)

Cześć.

Układ zewnętrzny + wewnętrzny stosuje faktycznie sporo osób, ale są to przeważnie ludzie zaczynający przygodę z akwarium bądź tacy którzy nie szukają innych rozwiązań. Filtr wewnetrzny ma zawsze ten minus  że wali po oczach.

Powiem Ci że w tak małym akwarium jakim jest 125 litrów, nie widzę najmniejszej potrzeby użycia dwóch urządzeń odpowiedzialnych za filtrację. 

Jeśli chcesz filtr zewnętrzny, to dobierz taki z zapasem mocy a na jego zasys dodajesz jakiś zewnętrzny prefiltr z samymi gąbkami w środku który będzie odpowiadał za mechanikę (w tym momencie nie będziesz musiał otwierać glównego kubła w którym będzie stabilna biologia).

Skoro jednak pisałeś o filtrze wewnętrznym, to jesteś w stanie poświęcić miejsce wewnątrz zbiornika - w takim wypadku można sklecić filtrację w której woda nie opuszcza akwarium. Tu dobrym przykładem będzie Hamburg który zamontujesz w tylnym narożniku (potrzebujesz tylko gąbkę i pompę). Można też skleić małą kasetkę.

 

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 3
Opublikowano
38 minut temu, pk95 napisał:

Podoba mi się Oasis

Też ich lubię. Co do filtra to Oase Biomaster Thermo to bardzo dobry i bardzo drogi filtr. Nie wiem, który model Cię zainteresował, ja celowałbym w 600.  Popatrz jeszcze na przykład na Eheima classic 2217 z zaworami - do niego dołożyłbym eheimowski prefiltr. Inny filtr wewnętrzny nie będzie potrzebny, może jakiś falownik. Ceramiki masz całe mnóstwo, Neomedia, Siporax, Matrix, Life Bio media i wiele innych.

Opublikowano (edytowane)

Biomaster 350 wystarczy? Tzn szafka będzie miała 50cm wysokości, żeby pod obrazem się zmieściła całość. 600ka ma 48cm wiec nie wejdzie pod szafkę ;/ ewentualnie jakiś inny producent godny polecenia z niższym filtrem? Ewentualnie może filtr z jakaś grzałka przepływową? Mówimy o akwarium 125 litrów.

Edytowane przez pk95
Opublikowano (edytowane)

Jeśli na osprzęt masz budżet 1000-1500zł to ja bym się nie zastanawiał nad żadnym kubełkiem tylko kupił taki moduł https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/modul-basalt-gneiss-c?variant=river-5078 który przyklejasz na boczną ścianę akwarium, zasypujesz pocietą w kostkę gąbką, do tego jakaś pompa powiedzmy 2000/3000L/h i zostanie Ci jeszcze kasa na jakiś dobry falownik z kontrolerem. Do modułu można również wrzucić trochę ceramiki (polecam Sera siporax) ale chyba to nie jest konieczne, zresztą kolega @Mróz ma taką filtrację i może coś więcej Ci o niej powiedzieć.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Kurczę, tylko ja wolałbym kupić coś gotowego i specjalnie się z tym sprzętem nie bawić 😅 filtry kubełkowe brzmią prościej, jedyny parametr ograniczający to wysokość, tj. kubełek gdzieś do 45cm max. Jakby ten Oase Biomaster 350 Thermo wystarczył to super :D tylko pytanie do Was czy wystarczy właśnie, niby mówią, że do 350l jest 

 

Ewentualnie takie zestawienie zamiast oasisa:

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtracja/filtry/filtry-zewnetrzne/filtry-kubelkowe/wieksze-niz-450l/fluval-307-filtr-zewnetrzny-1150l-h-15w.html

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/temperatura/grzalki-zewnetrzne/eh-300-grzalka-przeplywowa-180-300l-30-cm-300-w.html

 

 

Edytowane przez pk95
Opublikowano

Oase biomaster 350 ma 1000l/h więc spokojnie wystarczy.

Jednak rozwiązanie o którym pisze Bartek jest znacznie lepsze a do tego jest filtracja bezobsługowa, w module chowasz grzałkę i nie masz żadnych gratów w zbiorniku. Mam takie rozwiązanie w zbiorniku 672L

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.