Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
56 minut temu, TomekT napisał(a):

Jarkowi zdaje się producent polecał inny

tak, polecany był Soudal Silirub, 4x tańszy 😜 co nie oznacza, że ten pokazany przez Bartka nie jest dobry ☝️

  • Lubię to 1
Opublikowano

@TomekT nie bardzo rozumiem o co chodzi z dostępem :P Może się nie zrozumieliśmy, bo ja myślałem o tym, żeby te moduły po przyklejeniu zrobić bezobsługowe. Takie powiedzmy K1 zamknięte w nich chyba pozwoliłyby na to, żeby nie dotykać tego przez X lat... Tak sobie dumam, bo oczywiście nie mam żadnego doświadczenia z K1 :P Ale może jakby zapewnić jakiś przepływ wody niewielką pompką przez taką konstrukcję to coś by tam wspomagała biologię?

Opublikowano

@Vrzechu Może faktycznie masz inną wizję, ja zrozumiałem to tak, że planujesz moduły na tylną szybę, czyli musiałyby iść pod wzmocnienie (po obu bokach fluidyzator/kaseciak). Na przykładowym moim twórczym zdjęciu, zakładając, że kaseciak to taki moduł właśnie, musiałby mieć przynajmniej jakieś 15 cm szerokości (na pewno w górnej, otwartej części), byś zmieścił tam woreczki z lawą/K1/gąbkami no i pompkę. 

g.jpeg.7e093cdcf2b64c93081295dfc59f60ff.jpeg

  • Lubię to 1
Opublikowano

@TomekT Myślałem o czymś innym. Tzn. wyobraź sobie moduł w kształcie miski. Wiercisz w nim 2 - 3 otwory (ile uznasz za stosowne). Przyklejasz do jego środka za pomocą powiedzmy silikonu, siateczki z K1. Później przyklejasz go na tylną szybę na "amen". Jednym otworkiem wprowadzasz wężykiem wodę podawaną przez jakąś małą pompkę, którą masz nawet pod pokrywą, a pozostałymi otworami woda wypływa. Jakiś przepływ jest więc woda za tym modułem się wymienia. Masz jakieś siedlisko pożytecznych bakterii a wszystko jest bezobsługowe. Taki pomysł. Teoretyzuję ponieważ nigdy tego nie testowałem jeszcze. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 minuty temu, Vrzechu napisał(a):

Tzn. wyobraź sobie moduł w kształcie miski. Wiercisz w nim 2 - 3 otwory (ile uznasz za stosowne). Przyklejasz do jego środka za pomocą powiedzmy silikonu, siateczki z K1. Później przyklejasz go na tylną szybę na "amen". Jednym otworkiem wprowadzasz wężykiem wodę podawaną przez jakąś małą pompkę, którą masz nawet pod pokrywą, a pozostałymi otworami woda wypływa. Jakiś przepływ jest więc woda za tym modułem się wymienia. Masz jakieś siedlisko pożytecznych bakterii a wszystko jest bezobsługowe. Taki pomysł. Teoretyzuję ponieważ nigdy tego nie testowałem jeszcze. 

Teraz rozumiem. 👍 To jest jakiś pomysł, choć chyba trochę obawiałbym się zupełnego braku dostępu do złoża w środku. No i pytanie, czy nie stworzyłbyś martwych stref jedynie przy 2-3 otworach (może zależy od ilości otworów wlotowych/wylotowych oraz czy pompka będzie "podawać" wodę do takiego modułu, czy ją "wyciągać").

  • Lubię to 1
Opublikowano

@TomekT Triamond wstawiał zdjęcie K1 statycznego po dwóch latach i było zaledwie przybrudzone dlatego w tym pomyśle nie zakładałem problemu w którym potrzebny jest dostęp do złoża. Myślę, że przy K1 nie byłoby szansy na strefy beztlenowe nawet gdyby nie było pompki a same otwory. Woda zawsze jakoś tam by się przemieściła. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

OK, tylko co w przypadku, gdy stwierdzisz, że takie K1 jednak za mocno hałasuje w takim zamkniętym module, a baniak będzie stał w sypialni. 🤫

  • Lubię to 1
Opublikowano

@Vrzechu ja nie robiłbym nic w akwarium, czego w łatwy sposób nie można będzie zmienić, wymienić lub w jakikolwiek inny sposób zareagować w razie awarii. Pomyśl co w przypadku awarii pompy? Najlepiej jest zrobić moduł otwarty od góry. Jego dolna część może być wąska i rozszerzać się ku górze tak aby bez problemu można było tam włożyć dłoń obok wzmocnienia.

  • Lubię to 5

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.