Jump to content

"Dojrzewanie" nowego filtra w małym akwarium


supermarek93

Recommended Posts

Cześć,

Dzisiaj sfinalizowałem zamówienie na akwa 350litrów z szafką w komplecie. Będzie u mnie w połowie lipca, ale pomyślałem, że może przyśpieszę chociaż trochę dojrzewanie samego filtra, a co za tym idzie również i akwarium. Wiem, wiem cierpliwość w akwarystyce to podstawa, ale jeśli można coś przyśpieszyć bez najmniejszej szkody dla ryb to czemu nie. 

Do 350 litrów planuję zakup kubła Fluval FX4 i teraz pytanie...szalone pytanie. Mam akurat akwarium 30litrów z rybami. Jest wręcz przerybione ( spokojnie, parametry wody pilnuję i robię częste podmiany wody), więc jakieś tam odpady w tym ogromnym filtrze już by zaczęły sobie działać na pewno. Na ile szalone (głupie) byłoby zalanie kubła wodą  tak żeby mi nie wyssał połowy wody z akwarium(kubeł ma pojemność 14litrów, więc pewnie zmieszczę w nim wiadro odstanej wody) i podłączenie na najniższym możliwym przepływie do tej 30stki ? Zrobię pralkę w akwarium? Nie wiem na ile można skręcić w nim przepływ i nie wiem na ile ma to jakikolwiek sens. Wiem, że kubeł ma połowę pojemności akwarium do którego bym go podłączył, ale chyba zalewając go przed włączeniem wodą nie spowodowałbym tragedii w akwarium pod kątem poziomu wody. 

Wiem, że pomysł co najmniej dziki, ale jeśli można skręcić ten filtr na jakieś minimalne obroty bez stworzenia pralki w akwarium to czemu nie... co uważacie ?  Czy lepiej już po prostu trochę biologii/ceramiki wrzucić bezpośrednio do akwa i w ten sposób wspomóc dojrzewanie niż odpalać filtr ? Jakieś sugestie? Lada dzień filtr będzie u mnie i aż szkoda, żeby tak stał zamiast sobie na jakiś sposób już dojrzewał :)

Edited by supermarek93
Link to comment
Share on other sites

Ja bym odpuścił sobie zalewanie nowego kubła poczekaj aż przyjdzie akwarium.Bo zrobisz pralkę w tej 30 l .

Z tego 30 l weźmiesz trochę biologi i wody ,po paru dniach zmierzysz sobie parametry wody w 350 l .w ten sposób przyspieszysz cykl azotawy .

Jak będzie wszystko porządku z wodą  wpuszczasz ryby. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tomek ma rację, poczekaj z nowym filtrem jak już będziesz miał większy zbiornik, a tymczasem weź ceramikę którą zamierzasz wykorzystać w nowym akwarium, wsyp ją do jakiejś siatki, najlepiej takiej po owocach, ale może też być rajstopa/pończocha tzw kabaretka i umieść ją w tym malym akwarium i niech sobie dojrzewa. Zanim uruchomisz nowy baniak ceramikę będziesz miał gotową.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dzięki, to wydaje się mieć najwięcej sensu :) jakąś konkretną ceramikę polecacie? Mam w tej swojej małej kaskadzie trochę ceramiki Neo Media Pure poleconej mi rok temu przez pasjonatów prowadzących sklep w Katowicach. Byli nią zachwyceni, chwalili za niesamowitą porowatość i pewnie ją kupię w większej ilości, ale może jest coś co tu na forum uchodzi za warte kupienia?  Trochę przychodzi już w zestawie z filtrem, ale na pewno to uzupełnię. Purigen 100ml już zamówione. 

Link to comment
Share on other sites

Purigenu na razie nie wkladaj, zostaw to na później. Jeśli chodzi o ceramikę to skoro masz wypróbowaną Neo Media to spoko, ja natomiast używam i polecam Sera Siporax, a tak w ogóle to zwykła, najtańsza ceramika będzie ok.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.