Jump to content

Podmiany wody w 280l


supermarek93

Recommended Posts

Cześć,

Czytam Wasze forum co jakiś czas i wiem dzięki temu, że mogę liczyć na Waszą wiedzę. Miałem za dzieciaka 112l i po wielu latach postanowiłem wrócić do akwarystyki. Niestety w mieszkaniu nie było wiele miejsca, więc kupiłem sobie dwa małe zbiorniczki 30l i 25l. W jednym mam gupiki, a w drugim galaxy razbory. Wszystko fajnie, bezproblemowo. Co tydzień podmiana wody - nalewam z kranu dwa wiadra wody i odstawiam na noc lub minimum 2h, żeby pozbyć się z niej chloru. Teraz, jestem już w większym mieszkaniu i mogę sobie zaszaleć. Chcę zamówić akwarium 280 litrów, ale pojawia się kwestia podmian wody, która mnie przeraża. Przecież nie kupię 10 wiaderek, albo beczki 100litrowej, żeby w niej odstawała woda, bo narzeczona mnie zabije (i tak już się nagimnastykowałem i znalazłem ładną szafkę, która spełni oczekiwania wizualne, bo jak pokazałem pierwotnie planowaną przeze mnie półkę stalową z castoramy to myślałem, że dostanę w łeb). Poczytałem u Was o tych filtrach z węglem, które podpinacie do kranów i przez taki filtr następnie przepuszczacie kranówę. Czy to na pewno rozwiązuje całkowicie problem? Z tego co wyczytałem chodzi tam o NO3, ale co z chlorem? Dolewacie uzdatniacza, który go likwiduje w wodzie ? 

Dodam, że nie planuję w akwarium malawi, raczej pójdę w to co kocham, czyli masę gupików, bo dla mnie to jedna z bardziej wizualnie atrakcyjnych ryb mimo, że ma etykietkę "ryby dla początkujących". Mam nadzieję, że to nie zniechęci Was do podzielenia się wiedzą.

Dziękuję za pomoc :)

 

P.S. przepraszam miałem otwartą od rana zakładkę z dodawaniem tematu i dopiero po jego dodaniu zauważyłem temat sprzed godziny praktycznie o tym samym. Liczę jednak na bardziej konkretną odpowiedź niż ta udzielona tam!

Edited by supermarek93
Link to comment
Share on other sites

Mam w kranie pH poniżej 7,0, więc musiałbym się nagimnastykować z wodą jeszcze bardziej, żeby utrzymać malawi, ale nigdy nie mów nigdy. Dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedź. 

 

[edit] Mea culpa. Wystarczyło wejść w link, w którym autor tematu o ustrojswie podawał  proponowany wkład węglowy, a w jego opisie jak wół napisane, że zabija chlor. :)

Edited by supermarek93
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie nalewania wody z kranu celem wyeliminowania chloru i jemu pochodnych przeczytaj to co w linku jak niżej. Ale wybacz...jest to forum dotyczące ryb z jeziora Malawi i ich środowiska dlatego nie będziemy tutaj udzielać rad odnośnie innego biotopu. Co nie  oznacza  ,że nie masz korzystać z forum..korzystaj ale pamiętaj , że tu piszemy tylko odnośnie naszego biotopu. Ty np. szukasz pomocy jak obniżyć pH a my doradzamy jak podnieść:) W związku z tym temat zamykam.

 

Edited by AndrzejGłuszyca
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.