Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Mróz napisał:

Ja tu szczerze nie widzę problemu 😉 Nawet jeśli musisz wlać jakieś lekarstwo które zabije biologię, to wkładasz łapę do modułu, wyciągasz gąbki i po problemie 😉

Dlatego napisałem że wsadzenie części gąbki w siatkę likwiduje "problem", bez siatki to wyciąganie nie należy do przyjemnych zwłaszcza jak masz wąski moduł i wielkie łapy ;) .

Edytowane przez eljot
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
27 minut temu, eljot napisał:

Dlatego napisałem że wsadzenie części gąbki w siatkę likwiduje "problem", bez siatki to wyciąganie nie należy do przyjemnych zwłaszcza jak masz wąski moduł i wielkie łapy ;) .

Siatka dobry pomysł, ale tak szczerze to ilu z nas potrzebowało wykonać leczenie choroby??? W sumie znikoma ilość w naszym gronie...

Jednakże pomysł przydatny i warty uwagi na przyszłość...

PS: @eljotto pora zainwestować w większy moduł :) lub zmniejszyć te dwie grabie :) hehehehe

Edytowane przez Morganelo
  • Lubię to 2
Opublikowano
53 minuty temu, Morganelo napisał:

PS: @eljotto pora zainwestować w większy moduł :) lub zmniejszyć te dwie grabie :) hehehehe

Nie mam modułu tylko tło z PCV. Przy jednym  kawałku na tył i boki robią się niewielkie kominy w rogach i aby je wykorzystać schowałem tam zasysy od mechanicznego narurowca i biologię ze zlikwidowanego kubła. Grabi nie mam wielkich ale i tak w te kominy ciężko wsadzić :biggrin: 

 

53 minuty temu, Morganelo napisał:

Siatka dobry pomysł, ale tak szczerze to ilu z nas potrzebowało wykonać leczenie choroby??? W sumie znikoma ilość w naszym gronie...

Ale siatka po np. warzywach  to też żaden kłopot a w razie konieczności leczenia bardzo przydatna.

  • Lubię to 2
Opublikowano
23 minuty temu, iquitos68 napisał:

Tak się zastanawiam, czy taka filtracja w module lub typowy filtr hamburski ogarnie usuwanie nieczystości walających się na dnie?

@iquitos68Jeżeli nie sprzątałby dobrze to trzymałbym Hambrga 7 lat. Gdzie praktycznie cały narurowiec leży gotowy do poskładania. Teraz mam filtrację w module od kilku dni na pompie 2000l/h i falownik w zbiorniku 200cm i jakoś nie zobserwowałem zmian co do czystości. wszystko jest ok. Popatrz na narurowca jaki masz zasyw jak rurka 1 cal lub 3/4 cala a ja w module mam otwór o średnicy 6-7cm

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)
38 minut temu, iquitos68 napisał:

Tak się zastanawiam, czy taka filtracja w module lub typowy filtr hamburski ogarnie usuwanie nieczystości walających się na dnie?

 

Tutaj nie chodzi o sam rodzaj filtracji, a raczej o umiejętne ustawienie przepływu wody... W moim przypadku mam 2 modułu z 2 punktami napędu cyrkulacji wody, pierwszy z DCP3000 a drugi z Tunze 6045 a to wszystko w zbiorniku 150x58x58 504,6L , z czego netto mam około 478L.

Ustawienie mam tak:

  • cyrkulator TUNZE 6045 - ustawiony ma max - usytuowanie prawa strona - boczna ściana - około 15cm od tafli wody - pod kątem do góry i lekko na tylną ścianę, a w sumie to wzdłuż modułu na tylnej ścianie.
  • pompa DCP-3000 - ustawiona obecnie na 30% - usytuowanie w module na tylnej ścianie prawa strona - wylot z pompy umieszczony mam w prawym przednim rogu zbiornika - kierunek wyloty jest usytuowany lekko w dół pod kątem w prawo wzdłuż modułu na tylnej ścianie
  • oczywiście każdy moduł ma dodatkowo wycięte obszary przy tafli do zbierania filmu i wody z górnej parti zbornika
  • oba wloty wody do modułów są na samym dole każdego z nich

No i teraz woda przepływa za kamieniami, potem leci do lewego tylnego rogu akwarium, zawraca na bocznej ścianie i wraca po przedniej szybie  dołem w kierunku modułów...

Na szybko aby zobrazować jak u mnie wygląda cyrkulacja...

  • czerwona strzałka - wylot z DCP
  • pomarańczowe - wylot z Tunze
  • żółte mazzane kropki - zasys wody do modułów

IMG_20200430_201225.thumb.jpg.17959e851a6f63f70f79b15ee4c719a1.jpg

 

Powyższe ustawienie u mnie zdaje w 100% pokładany cel = mam zero odchodów na piasku, miedzy kamieniami też na tą chwile nie zauważyłem jego zalegania... Mogę śmiało powiedzieć, że mam czyściej niż przy filtrach kubełkowych... Sądzę, jednak że to wynika raczej z wydajności samej pompy i cyrkulatora, bo obecnie ruch wody jest spory a rybki nie narzekają... Pompa 30% - około 1000l/h + cyrkulator jakieś 3000l/h

 

Edytowane przez Morganelo
  • Lubię to 9
Opublikowano (edytowane)

Dorzucę swoje 5 groszy do przedmiotowego tematu.  Filtracja HMF działa u mnie od 16.05.2020 i na tą chwilę jestem bardzo zadowolony, woda kryształ a parametry w normie. W głównym module BTN wykorzystałem pompę Sicce Syncra SDC 6.0 (2000-5500) gąbki 10ppi wspomaga go mechanik na bazie korpusu 10 cali z wkładem sznurkowym na pompie aqua nova 4000 ale zostanie on wymieniony na kolejny moduł BTN w którym wykorzystam pompę Sicce syncra silent 1.5 (1350). Jak dla mnie taka forma filtracji ma sam zalety:

1. Woda nie wychodzi po za zbiornik

2. Praca przy zbiorniku to tylko cotygodniowa podmianka

3. Nie potrzebny skimmer ponieważ nacięcia w górnej części modułu wykonują jego pracę

4. Udało mi się zakamuflować wszystkie klamoty

p.s. Wykorzystując moduły BTN z już zamontowanymi kratkami proponuje troszkę przerzedzić kratkę żeby zwiększyć przepływ.

 

 

 

 

 

btn big.JPG

IMG_0415.JPG

Edytowane przez Bastian
  • Lubię to 5

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeśli miałbym coś dołożyć do maingano i rdzawych to Perlmutt wydaje się być według mnie najlepszym wyborem. Przy wolno rosnących rdzawych i małych perlmuttach, gatunek maingano powinien skupić się na przepychankach tylko między sobą, zupełnie ignorując pozostałe dwa gatunki.
    • Ponad 20 lat mam malawi i nigdy nie miałem Maingano bo to taki "oklepany" gatunek z każdego zoologa. Ale podczas wizyty u Darka Gaży w 2023 zobaczyłem ryby trzymane na słońcu w mauzerze i oszalałem - jakie to śliczne ryby!! Oczywiście wziąłem 8 sztuk i trafił się układ 1+7, obecnie mam 1+5 w akwa 180x70x55 i zachowanie bezproblemowe, oczywiście towarzystwo to zarówno bardziej agresywne jak i słabsze ryby ale z tego co widzę to najbardziej zainteresowane są sobą nawzajem. Mocno zainteresowane były również dodaną do zbiornika młodzieżą M. kaskazini czyli ryb podobnych kolorystycznie, ale bez przesadnej agresji. Bardzo szybko się wycierają, samice wzorcowo donoszą i duże ilości narybku. Z ciekawości odłowiłem 2 samice i rozpocząłem eksperyment z karmieniem młodych. Wniosek mogą być trzymane na 100% pokarmach mięsnych bez żadnych problemów. Po żywej artemi na początku zaczęły dostawać mix granulatów tetry min/discus płatki d50 itp. Pierwsza spirulina dopiero po kilku tygodniach i rybki rosły bardzo szybko. Młode z końca września/października mają już 4 - 4,5 cm. Oczywiście nie polecałbym takiej diety fest na masę ale to pokazuje ich wszechstronność pokarmową. W akwa ogólnym ze względu na inne ryby jadą w 100% na diecie roślinnej. Dla mnie muszę przyznać to teraz obowiązkowy gatunek w akwarium mbuna i wstydzę się, że tyle lat omijałem tą rybę.
    • Możesz też ogólnie wszystkim rybom zaserwować przez tydzień tylko Sera Bakto Tabs. Następnie przez tydzień podawaj namaczany pokarm w Zoolek Capiforte na przemian z Zoolek Capisol. Powodzenia 🍻
    • Fajne urządzenia. Mam dwa tego typu, jedno to  listwa do akwarium, druga to zwykła przejściówka mierząca pobór mocy i pokazująca ilość zużytych kwh. Jednym minusem tych urządzeń jest to, że same pobierają ok. 1 do 3 Watt prądu.     
    • Pobierasz aplikację i można zaprogramować czas załączania i wyłączania ma cały tydzień, bieżący podgląd poboru energii, można zdalnie sterować, wadą względem mechanicznego jest to że potrzebny jest dostęp do neta zaletą duża możliwość programowania 
    • Podejrzewam , że ta ryba od początku miała aktywnego pasożyta co widać po zapadniętym brzuchu mimo iż pobiera i zjada pokarm.  Może właśnie dlatego od początku była mała i najsłabsza.  Przyjrzyj się jej odchodom. Ewidentnie widać , że są długie i białe co świadczy o złym trawieniu ( pasożyt) . To , że teraz pada ofiarą agresji jest zrozumiałe. Jest słaba i każda ryba w takich okolicznościach w akwa może być nękana.  Weź ją odizoluj albo do innego akwa albo do kotnika w tym akwarium  .  Jedno i drugie ma plusy i minusy.  Spróbuj ją leczyć . Sposoby leczenia znajdziesz na forum. Wpisz w SZUKAJ  słowo LECZENIE , zaznacz WSZĘDZIE a znajdziesz masę tematów. W razie czego to pytaj ale w odpowiednim dziale czyli " CHOROBY, LECZENIE, PROFILAKTYKA". 
    • Bardzo dobry wybór 🍻 do tej obsady dołożyłbym jeszcze Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' lub Chindongo saulosi (tylko nie wersja coral). Nie wiem od kogo zamawiasz, ale wziąłem młode od Rafała Maciąga i wydają się być bardzo dobrej jakości. W ten sposób będziesz miał wszystkich czterech gatunków ładne samiczki. 
    • Rozumiem, że samo pobiera prąd i podaje pobór prądu przez dane urządzenie. Ma jakieś dodatkowe zastosowanie?
    • Cześć, posiadam akwarium Malawi 200 l z Pyszczakami Saulosi (15 sztuk), zakupione z hodowli ponad miesiąc temu. Były zakupione w wieku ok 3-4 miesięcy, jedne większe, inne mniejsze, różnice we wzroście znaczne. Jakies 2 tygodnie temu zauważyłam rybkę z podgryzionym ogonem, jest to rybka jedna z mniejszych. Ostatnio zauważyłam, że wygląda coraz gorzej. Jest chuda i ma znacznie podgryziony ogon, postrzępiony. Mimo tego pokarm przyjmuje normalnie i jest aktywna, jednak obawiam się, że w końcu padnie. Podejrzewam, że inne rybki znęcają się nad nią, ale nie zauważyłam tego. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy te różnice we wzroście są normalne? Samiec powoli wybarwia się i przegania inne rybki, raz zauważyłam, że chwycił jedną z rybek za płetwę grzbietową i poszarpał (nie wiem czy była to ta sama rybka, która jest chuda i poszarpana) Proszę o porady.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.